Uzpampis celis. Vai tajā ir šķidrums? 0
Vai ceļa piepampums liecina, ka tajā sakrājies ūdens? Vai var cerēt, ka tas uzsūksies? EDGARS TALSOS
Kā skaidro medicīnas sabiedrības “ARS” traumatologs ortopēds Jānis Dobelnieks, ceļgalā mēdz krāties nevis ūdens, bet sinoviālais šķidrums, kas ieeļļo locītavu virsmas. Pastāv divi mehānismi: viens to veido, bet otrs – uzsūc lieko. Ja šķidruma ir par daudz, celis pietūkst, var rasties grūtības to saliekt, nepatīkama spīlējoša sajūta un sāpes.
Piepampuša ceļa noslogošana veicinās šķidruma krāšanos vēl vairāk. Tas nokļūs pacelē, kur var veidoties cista, kas nospiedīs asinsvadus un nervus, izraisot papildu problēmas.
Ja pietūkušais celis sagādā diskomfortu, ārsts šķidrumu atsūks, un pašsajūta uzlabosies, taču agrāk vai vēlāk tas būtu pazudis pats no sevis. Vizīte pie daktera galvenokārt svarīga, lai noteiktu diagnozi un novērstu šķidruma krāšanās cēloni. Visbiežākais sinovīta jeb locītavas somiņas apvalka iekaisuma cēlonis ir trauma vai citādi radies tās struktūras bojājums.
Ceļa pietūkuma gadījumā palīdzēs kāds no pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļiem. Pa nakti var uzlikt degvīna vai kāpostu lapu kompreses. Ja trīs dienu laikā nav jūtama uzlabošanās, būtu jādodas pie ģimenes ārsta vai traumatologa ortopēda.
Ārstēšanas veids atkarīgs no cēloņa. Nereti šķidruma krāšanos palīdz mazināt hormonālu preparātu kortikosteroīdu injekcijas celī. Dažkārt izdara operāciju sinovektomiju, izņemot daļu no bojātās locītavas somiņas. Ja problēmu izraisījusi infekcija, tā jāārstē ar antibiotikām, bet podagras gadījumā jāiztīra locītavas somiņā sakrājušies sāļi. Ja pietūkuma cēlonis ir meniska bojājums, tas jānovērš, veicot artroskopiju.