Cilvēks no ārzemēm meklē draudzenes kapavietu Latvijā. Kā rīkoties? 13
Kā atrast konkrētas personas kapavietu? Šādu jautājumu Tv24 raidījumā “Uz līnijas” ir iesūtījusi kāda skatītāja, kas dzīvo ārzemē, bet vēlas Latvijā atrast savas mirušās draudzenes kapa vietu.
Šo jautājumu komentē Rīgas Kapsētu pārvaldes priekšnieka p.i. Gints Zēla.
“Vajadzētu sākt ar to, ka digitalizētās kapa vietas ir atrodamas portālā cemety.lv. Tur ir publiskā daļa, kur cilvēki var apbedītās personas meklēt, ja vien šī persona, iespējams, bijusi identificēta uz kapa vietas un tur ir bijusi kāda plāksnīte vai kaut kas.”
Ja tur neizdodas atrast, tad droši vien būtu jāraksta attiecīgajā pašvaldībā iesniegums, norādot personas datus, par kuru ir runa, un aptuveno miršanas gadu.
“Šādi jautājumi ir ļoti, ļoti bieži, jo šobrīd ļoti aktuāli ir veidot dzimtas koku un pēdējā laikā cilvēki ļoti aktīvi meklē savus radiniekus. Tad mēs cenšamies padomju laikos tapušajos reģistros meklēt,” skaidro Zēla.
Viņš atzīmē, ka uzsākot meklējumus, sākotnēji ir pašam jācenšas atrast tajā publiski pieejamajā datu bāzē un tad, ja tur nav, tad ir jāvēršas pašvaldībā.
Minētajā portālā cemety.lv nav visas kapa vietas. Tur ir tikai tās, kas ir digitalizētas. Visās pašvaldībās kapa vietu digitalizācija vēl veikta nav, bet ļoti daudz tomēr jau ir.
“Un Rīgā ir palikušas divas kapsētas, kas nav digitalizētas, to mēs līdz gada beigām paveiksim. Tad mums principā būs visas aktīvās kapsētas digitalizētas,” skaidro Zēla.
Rīgā vēl ir piecas slēgtas kapsētas, kurās nekas nenotiek. Tās netiek digitalizētas: “Nav saprātīgi ieguldīt līdzekļus, lai digitalizētu slēgtu kapsētu, kas kādreiz visticamāk pārvārtīsies par rekreācijas zonu.”