“Ārkārtīgi neveiksmīgi, ka kaut ko tādu dara Klusajā nedēļā un Lieldienu laikā. Par to man gandrīz jāatvainojas visai tautai,” sacīja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags intervijā LTV, atbildot uz jautājumu, vai viņš ir iepriekš zinājis par Rīgas iecirkņa mācītāju konventu, kurā apspriesta Jura Rubeņa darbība, un pat izskanējis aicinājums izslēgt viņu no baznīcas par “maldu mācībām un praksēm”.
Kas un kāpēc tad īsti notika Klusās nedēļas otrdienā?
Rīgas iecirkņa prāvests Krists Kalniņš sasauca kārtējo sanāksmi jeb konventu. Par tajā spriesto sabiedrība vēlāk uzzināja no Rīgas Lutera draudzes mācītāja Induļa Paiča ieraksta interneta sociālajā tīklā “Facebook”. Varēja pat rasties iespaids, ka luteriskajā baznīcā notiek šķelšanās. Vanaga “gandrīz atvainošanās” izskatās pēc mēģinājuma diplomātiski iziet no neveiklās situācijas un glābt cietušo LELB reputāciju.
Konventos tiek apspriesti dažādi jautājumi, man skaidro prāvests K. Kalniņš. Šoreiz izraudzīts temats par Jura Rubeņa darbību tāpēc, ka ap teologa jaunāko grāmatu “Viņa un viņš. Mīlestība, attiecības, sekss” izcēlusies liela ažiotāža (janvārī Latvijas Kristīgā radio direktors Tālivaldis Tālbergs raidījumā “Aktuālā diskusija” izteicās, ka šī grāmata ir jāsadedzina). Vēlāk daudzi draudžu locekļi esot vaicājuši saviem mācītājiem, kas īsti ir ar to grāmatu. K. Kalniņš norāda, ka bijusi sajūta, ka ārpus baznīcas diskusijas par šo grāmatu notiek, bet baznīca savu pozīciju nav paudusi. Tāpēc sanāksmes dalībnieki izlēmuši sākt J. Rubeņa agrāko izdevumu apspriešanu, un konkrēti – uzklausīt mācītāja Aleksandra Bites referātu par 2008. gadā klajā laisto Rubeņa grāmatu “Ievads kristīgajā meditācijā”. Lutera baznīcas virsmācītājs Linards Rozentāls man stāsta, ka aicinājumā uz konventu bija teikts, ka Aleksandrs Bite referēs par kristīgo meditāciju. Lai gan meditācija esot ļoti sena kristīga tradīcija, sanāksmē L. Rozentālam radies iespaids, ka te tiek veidots priekšstats, “uz kuru bāzes varētu notikt vienas personas nosodīšana”. “Esmu priecīgs, ka izdevās to aizkavēt,” viņš piebilst.
Cits mācītājs, kurš bija piedalījies konventā (bet sarunā vēlējās saglabāt anonimitāti), sacīja, ka, viņaprāt, jau gadu desmitiem ilgi Juris Rubenis esot aizrāvies ar ķecerīgu literatūru un katolicisko misticismu un baznīca to ilgi un bezatbildīgi piecietusi. Kad sarunas biedram iebildu, ka Lutera draudzes mācītāji aizstāv Rubeni, sekoja atbilde, ka viņi taču ir Rubeņa “garīgā ģimene”.
Jūsu Safari tīmekļa pārlūkprogramma ir novecojusi! Iesakām to nekavējoties atjaunot, lai saturu šajā portālā varētu lietot pilnā apmērā. Vai varat izmantot kādu no populārākajām pārlūkprogrammām, piemēram, Google Chrome vai Firefox.