Foto: Fabrizio Cont/ Unsplash

Skaņas vairogs aizsargā Grieķijas dabu 0

Tūkstošgades laikā Aojas upe Grieķijas ziemeļos caur kaļķakmeni ir izveidojusi līkumotu taku Aojas aizā, radot retu ainavisku dabasskatu. Iespaidīgo panorāmu ieskauj Tymfi un Smolikas kalnu mežainās nogāzes, kas savukārt ir daļa no Vika – Aojas UNESCO globālā ģeoparka un Ziemeļpinda Nacionālā parka. Tā ir arī viena no Grieķijas lielākajām bezceļu teritorijām un mājas daudzveidīgam dzīvnieku klāstam tostarp vilkiem, brūnajiem lāčiem un Pinda kalnu grēdas simbolam – Balkānu kalnu kazai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Bet šajā skaistajā, neskartajā teritorijā tomēr viss nav kārtībā. Nomaļais, nelīdzenais un grūti sasniedzamais apvidus ir populārs ne tikai āra aktivitāšu entuziastu vidū – ir arī pierādījumi, ka aizas teritorijā pieaug medību gadījumu skaits, kaut gan tā tiek uzskatīta par savvaļas dzīvnieku rezervātu. Ierobežotie cilvēku un finanšu resursi nozīmē, ka pret malumedniecību vērstas darbības ir pārāk retas un nav pietiekami tālejošas, lai efektīvi atturētu malumedniekus, kuri parasti medī kalnu kazas, kad ganāmpulki nokāpj no stāvajām klintīm, lai ganītos Alpu pļavās un dižskābaržu mežos.

Galvenais malumednieku atturēšanas paņēmiens ir patruļu ietekmes uzlabošana. Un veids, kā to izdarīt, ietver inovatīvas tehnoloģijas. 2021. gada janvārī Rainforest Connection (RFCx), savvaļas dzīvnieku pētnieki no Mežzinātnes institūta (FRI) un Huawei Greece nolēma sadarboties projekta TECH4ALL Guardian ietvaros. Projekta būtība: kalnu kazu dzīvotnes reāllaika diennakts uzraudzības nodrošināšana, izmantojot akustisko tehnoloģiju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katrs no Grieķijā pirmo reizi ieviestajiem RFCx Guardian sensoriem uztver apkārtējās skaņas 3 km2 platībā, tostarp skaņas, kas rada tiešus draudus savvaļas dzīvniekiem: malumednieku šāvienus un nelegālu mežizstrādātāju motorzāģus.

Akustiskie dati tiek nepārtraukti pārraidīti pa GSM tīklu, ko atbalsta Wind Hellas SIM kartes un tā datu pārraides risinājums. Dati tiek glabāti mākoņa platformās, algoritmiem identificējot iespējamos draudus. Ja tiek saklausītas šāviena vai motorzāģa skaņas, parka uzraugi nekavējoties reaģē uz tālruņa lietotnē nosūtīto brīdinājumu. Tā kā aizā un no tās ved tikai dažas takas, pārtveršanas rādītāji un risinājuma atbaidīšanas vērtība būs augsta – pat ja malumednieki tūlīt netiek notverti, savāktie dati joprojām var sniegt būtiskus pierādījumus, palielinot iespēju identificēt vainīgos un nodrošinot sekmīgu apsūdzības virzīšanu tiesā.

Režģis sniedz arī bagātīgu informāciju par Aojas aizas skaņu ainavu, ko izglītības nolūkiem var izmantot parka informācijas centros. Aojas aizas skarbais apvidus lieliski parāda Guardian sistēmas vērtību ekstremālos apstākļos, piemēram, vējā, aukstumā, lietū un sniegā, kā arī ilgstoši apmākušos periodos – ierīces parasti pilnībā darbojas ar saules enerģiju. Pirmajos mēnešos projekta galvenā uzmanība tika pievērsta algoritmu apmācībai atpazīt šāvienu un motorzāģu skaņas un Guardians optimālā strāvas avota noteikšanai.

Līdz 2021. gada aprīļa vidum 1250 stundu akustiskās skenēšanas laikā tika atklāti pieci šāvieni. Neviens netika apcietināts, tomēr līdz vietējām kopienām ir atnākušas ziņas par jauno kalnu kazu “akustisko vairogu”. Nākamās darbības būs akustisko režģu aprīkošana ar papildu saules paneļiem, lai nodrošinātu to nepārtrauktu darbību un papildu apmācību sniegšana mežsargiem.

Huawei jau gadiem visā pasaulē, sadarbībā ar vietējām tehnoloģiju kompānijām, realizē dažādus vides aizsardzības projektus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.