Skaņas saskrien dzīvoklī… Daži padomi trokšņu mazināšanai 2
Man pieder dzīvoklis trīsstāvu ķieģeļu mājā, kas celta pirms 40 gadiem. Ēkai ir slikta skaņas izolācija. Kādus ekoloģiski tīrus materiālus trokšņu novēršanai varat ieteikt grīdai, sienām un griestiem? Ilze Limbažu novadā
Klasiskās vainas
Paradoksāli, taču žurnāla lasītājai ir paveicies – viņai pieder ļoti labs dzīvoklis sevišķi klusā mājā, jo, kā noprotams, tas ir padomju laika 103. vai 104. sērijas projekts, speciāli piemērots laucinieku vajadzībām, katra pilsētnieka sapnis! Lodes sarkano pilnķieģeļu nesošās sienas, tātad arī starp kaimiņiem – vai drošāka skaņas izolācija ir iedomājama?
Vienīgā iespējamā problēma ir izpildījuma kvalitāte, atceroties apstākļus, kad trūka gan daudzu materiālu, gan piemērotu darbarīku, bet plānu vajadzēja izpildīt par katru cenu. Tāpēc mājas, kuras, piemēram, tolaik pabeidza gada vidū, iemītniekiem parasti sagādāja mazāk raižu nekā tās, ko oficiāli nodeva ekspluatācijā decembra beigās ar gariem defektu sarakstiem…
Lai izrakstītu zāles, vispirms jāprecizē diagnoze. SIA “2 Līnijas” direktors, būvakustikas eksperts Jānis Tālbergs iespējamās vainas sauc kā no mācību grāmatas: – Ventilācijas šahtas, ūdensvada, kanalizācijas, apkures cauruļu vietas, arī elektroinstalācijas kanāli – viss, kas daudzdzīvokļu mājās savieno kaimiņus. Plus griesti, proti, augšējā dzīvokļa grīda, un, iespējams, arī logi, ja tie nav kvalitatīvi iestrādāti ailās. Lai pateiktu konkrētāk, ēka jāapseko, taču nekādiem brīnumiem tur nevajadzētu būt…
Vienam – griesti, otram – grīda
Pati riskantākā vieta šo sēriju mājās ir dobtie pārseguma paneļi, kas lieliski vada tā saukto triecientroksni, ļaujot tam izplatīties pa pārējām ēkas konstrukcijām. Iespējamas divas versijas – grīdas segums, piemēram, tālaika skaidu plātne un preskartons, likts vai nu tieši uz izlīdzinošās javas kārtas, vai arī uz latām, tās nolīmeņojot ar ķīļiem un starpās saberot pat smiltis. Pieņemot, ka slāņojuma konstrukcija principā nevar būt pareizi izveidota, pēdējais variants skaņas izolācijas aspektā nosacīti ir labāks, turklāt cerīgāks. Veicot dzīvokļa renovāciju, paveras iespēja ar mūsdienu materiāliem izveidot tiešām klusu konstrukciju grīdai, iekļaujoties tās iepriekšējā augstumā. Nebūt nav nepieciešami dažādi gumijas vai korķa klājumi visā platībā, pietiek ar akmens vates plāksnēm gaisa starpkārtas aizpildīšanai. Ja vēl tās iestrādā tā sauktajā peldošajā versijā, kad grīdas konstrukcija ar amortizējošām starplikām atdalīta no sienām un pārseguma paneļa, šī ir lieliska dāvana… lejasstāva kaimiņam!
Diemžēl no augšas nākošās skaņas pilnīgi likvidēt nav iespējams, ja šajā pasākumā neiesaista kaimiņu. Protams, var izbūvēt papildu konstrukciju griestiem, kas daļēji slāpē trokšņus, bet ne jau visus būkšķus. Tādējādi zaudē apmēram septiņus centimetrus no telpas augstuma, un pēc tam it bieži nākas apzāģēt, piemēram, veco korpusmēbeļu cokolus. Vai ir tā vērts, ņemot vērā, ka šāda ekrāna izmaksas ir aptuveni 30 eiro kvadrātmetrā? Tad jau lētāk kaimiņam uzdāvināt mīkstu paklāju!
Ko stāsta rozete?
Ja dzirdama nevis svešu augstpapēžu kurpju klaudzināšana, bet gan skaļas balsis, piemēram, bērnus audzinot, visticamāk, skaņas nāk caur sienām – pa gaisu. Agrāk būvēto daudzstāvu paneļmāju virtuvēs parasti nav grūti konstatēt, kas kaimiņam šodien top pusdienās, un pēcāk arī noprast, ko apspriež pie ēdamgalda. Vannasistabā ventilācijas šahta lielākoties tik daudz informācijas nesniedz, vien piedāvā dažus gluži specifiskus trokšņus. Pārsteiguma efektus mēdz sagādāt elektrības rozetes – arī tās pēkšņi atskaņo kaimiņu tekstus!
Ja gaidāms remonts, ir vērts pārbaudīt visus šos komunikācijas kanālus un likvidēt skaņas izplatības ceļus. Ja ar kaimiņiem droši varat sazināties, ar bīdatslēgu dauzot pa centrālapkures cauruli, lai apklusinātu skaļāku mūziku, pilnīgi iespējams, ka jūs saista arī citi caurumi, kas savulaik pavirši aizķēpāti ar cementa javu. Tos der kārtīgi iztīrīt, nopakot un atkal aizziest, turklāt tagad ir pieejamas dažādas blīvējamās mastikas. Elektrības vadam, kas pazūd kaut kur sienas tukšumā, varbūt pat pietiek ar beramo akmens vati, lai kontakts vai slēdzis pārstātu pļāpāt!
Celtniecības putas
Daudzās situācijās, kad nepieciešams likvidēt dažādas spraugas, plaisas un caurumus, ir nepārvarama vēlme izmantot celtniecības putas – ātri, ērti un labi! Jānis Tālbergs stāsta, ka šis universālais, porainais, cietais un vieglais materiāls, kas iztur lielas slodzes un labi sargā siltumu, skaņai nav šķērslis – tā viegli tiek cauri! Tas savukārt nozīmē, ka, piemēram, visiem pakešu logiem un arī jaunajām durvīm, kam ailas ir aizdarītas lielākoties tikai ar šīm putām, tās ir vājā vieta, caur kuru telpā iekļūst āra trokšņi…
Pilnīgi iespējams, ka tā noticis arī šajā trīsstāvu ķieģeļu mājā, ja vecie logi ir nomainīti. Turklāt skaņai, jo īpaši zemajām frekvencēm, esot aploces spēja, proti, no kaimiņu istabas tā izskrien uz lodžijas, apmetas ap nesošo ķieģeļu sienu, atsitas pret loga stikla paketi, taču tūdaļ atrod ceļu zem palodzes siltinājuma, iekļūstot svešā dzīvoklī. Nekā noslēpumaina, tikai fizika, tāpēc jaudīgu mūzikas centru sabvūfera pastiprinātie basa tembri spēj ievibrēt pat traukus kumodē, lai gan pārējās skaņas istabā nav pat dzirdamas.
Varianti? Atgriezties pie pakulām un javas spainīša, lai cik arhaiski tas izklausītos! Starp citu, daudzviet tā jau sākot darīt…
Skaņas izolācija ir smalka padarīšana, padomju laika mājās optimāls trokšņa līmenis dzīvoklī (ap 25 dB naktī) ir grūti panākams. Protams, moderno tehnoloģiju laikmetā viss ir iespējams, taču tas izmaksā dārgi, ieskaitot telpu kubatūras zaudējumus. Saprātīgāk šķiet izlīdzēties ar vienkāršiem preventīviem pasākumiem, remonta laikā īpaši nemeklējot arī dažādus ekoloģiskus prettrokšņa materiālus, kaut vai speciālās tapetes, kam šis apzīmējums acīmredzot piekarināts mārketinga nolūkos.