22. ziemas olimpiskās spēles Sočos: skaitļi un fakti 1
22. ziemas olimpiskās spēles (pirmā ziemas olimpiāde notika Šamonī, Francijā, 1924. gadā) Sočos notiks no 7. līdz 23. februārim 15 ziemas sporta veidu 98 paveidos.
*Spēles risināsies divos apvidos: piekrastē Soču olimpiskajā parkā izvietotajās ledus arēnās un Krasnaja Poļana kalnu trasēs. Tās būs vienas no kompaktākajām olimpiādēm, kur no piekrastes arēnām līdz kalnu trasēm var nokļūt aptuveni 30 minūtēs. Lai gan Soču kūrortpilsēta stiepjas 145 kilometru garumā, no olimpiskā ciemata līdz ledus arēnām ir vidēji seši kilometri, bet no olimpiskā miniciemata kalnos līdz trasēm ir vidēji četri kilometri.
* Olimpiādē, tajā skaitā paraolimpiskajās spēlēs, piedalīsies 3500 sportisti no 87 valstīm.
* Olimpiādes Mediju centrā paredzētas vietas aptuveni 4000 raidsabiedrību žurnālistiem un 500 citu mediju pārstāvjiem.
* Soču spēlēm sagatavotas 1300 medaļas, kas sver no 460 līdz 531 gramam atkarībā no izmantotā metāla.
*Spēļu atklāšanas ceremonijā piedalīsies 3000 mākslinieku, kas uzstāsies uz trim skatuvēm.
* 14 000 skrējēji ar olimpisko uguni veica 65 000 km visos 83 apgabalos Krievijas teritorijā.
* Par Soču olimpiādes rīkošanas izmaksām – 51 miljardu dolāru (aptuveni 60 miljardi dolāru ar drošības pasākumu izmaksām) – varētu uzcelt 34 debesskrāpjus, kas līdzinās pasaules augstākajai celtnei – 829 metrus augstajam “Burj Khalifa” tornim Dubaijā.
Vasaras olimpiāde Pekinā 2010. gadā izmaksāja 40 miljardus dolāru, bet ziemas olimpiāde Vankūverā 2010. gadā – aptuveni sešus miljardus dolāru.
* Par drošību Soču spēlēs, kuras izjaukt draudējuši Ziemeļkaukāza islāmistu kaujinieki, gādās aptuveni 100 000 dažādu drošības dienestu darbinieku, četras reizes pārsniedzot drošības personāla skaitu Londonas olimpiādē 2012. gadā.
*Sočos, kur ir 340 000 iedzīvotāju, spēļu laikā uz katru iedzīvotāju būs 3,4 drošībnieki.
Soču iedzīvotāji spēles dēvē par “Olimpiada Vladimirovna” – “Vladimira olimpiāde”, jo šo projektu personiski pārraudzīja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
*Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) loceklis un Starptautiskās slēpošanas federācijas prezidents Džanfranko Kaspers (Šveice) spēļu priekšvakarā paziņojis, ka trešā daļa – aptuveni 18 miljardi dolāru – no spēļu izmaksām varētu būt nočiepta. Firmas “Krievijas dzelzceļš” vadītājs Vladimirs Jakuņins, tuvs Putina sabiedrotais, kurš pārraudzīja 8,7 miljardus dolāru izmaksājuša dzelzceļa atzara būvi no Adleras lidostas līdz olimpiskajam ciematam, izteicies, ka SOK pārstāvi vajadzētu apsūdzēt apmelošanā, ja viņš neuzrāda krāpšanas pierādījumus.
* Krievijas presē publicēts pētījums, kas liecina par dažādu olimpiādes objektu būves mākslīgu sadārdzinājumu, iztērējot spēļu rīkošanai 1,5 triljonus rubļu, turklāt 96% no šīs summas ņemta no valsts budžeta.
* Startam Sočos Kanādas delegācijā iekļautas trīs māsas slēpotājas – visas frīstaila mogulā pretendē uz medaļām. Frīstaila slēpotājas Žustina (19 gadi), Hloja (22) un Maksima (24) Lapointas savā disciplīnā pasaules rangā ir attiecīgi otrajā, trešajā un piektajā vietā, kas apliecina viņu izredzes aizņemt visu goda pjedestālu. Vēl ne reizi olimpiskajās spēlēs uz goda pjedestāla nav stāvējušas trīs māsas. Visplašākā ģimenes pārstāvība ziemas olimpiskajās spēlēs reģistrēta 1988. gadā, kad četri brāļi Teimsi startēja Meksikas bobsleja četriniekā. Trīs māsas vienu reizi ir startējušas arī iepriekš – 1960. gadā kalnu slēpošanas slalomā piedalījās francūzietes Ledukas.
*Par spēļu dalībnieku un viesu labsajūtu un izklaidi gādās aptuveni 25 000 brīvprātīgo palīgu, kas runā vismaz vienā svešvalodā. Kultūras programmā uzstāsies vairāk nekā 5000 mākslinieku no Krievijas un ārzemēm.
* Par Soču olimpiādes talismaniem sabiedrības aptaujā izraudzīti trīs dzīvnieki: polārlācis, zaķis un leopards.
* Lētākā biļete uz sacensībām maksā 500 rubļus (aptuveni 11 eiro), dārgākā – 40 000 rubļus, turklāt katram spēļu viesim jāsaņem īpaša skatītāja caurlaide. Vidējā alga Krievijā ir 30 000 rubļu. Terorisma draudi var būtiski mazināt skatītāju skaitu Soču spēlēs, neizpārdoti vēl ir tūkstošiem piemiņas lietu ar spēļu simboliku. Vankūveras spēļu rīkotāji pārdeva licencētos suvenīrus par 51 miljonu dolāru, bet Soču olimpiādes rīkotāji cer uz 30 miljoniem dolāru.
* Eksotiku ziemas olimpiādē Sočos vairos sportisti no valstīm, kur sniega nekad nav, ja nu vienīgi kalnu virsotnēs: Zimbabves kalnu slēpotājs Lūks Steins, kurš uzaudzis Šveicē un studējis ASV; distanču slēpotājs Filips Boits no Kenijas un kalnu slēpotājs Kvame Ačampongs no Ganas. Īpaši jāpiemin elektriskās vijoles virtuoze Vanesa Meja, kas koncertējusi arī Rīgā, bet Sočos kalnu slēpošanā, ko apguvusi Šveicē, pārstāvēs tēva dzimteni Taizemi.
* Pasaules medijos plaši izsmieta Soču olimpiskā centra divvietīgā tualete, komentētājiem ironizējot par Krievijas pretrunīgi vērtēto “geju propagandas” aizlieguma likumu: divvietīgās vīriešu tualetes projektētāji “izprot seksuālo minoritāšu vajadzības”.