Skaitļi ir šokējoši un pat neatspoguļo visu… UNICEF dati, cik simti miljonu meiteņu cieš no seksuālās vardarbības 65
Šā gada Pasaules meiteņu dienā UNICEF pirmo reizi piedāvāja publiski aptauju par seksuālo vardarbību pret nepilngadīgām meitenēm un sievietēm. UNICEF aptaujas skaitļi ir šokējoši un, iespējams, pat neatspoguļo visu seksuālās vardarbības apjomu. Īpaši liels upuru skaits ir kara vai krīzes reģionos.
Astotā daļa pasaules meiteņu ir piedzīvojušas izvarošanu vai seksuālu vardarbību pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas. Visā pasaulē ir skarti 370 miljoni nepilngadīgu meiteņu un sieviešu. Īpaši apdraudētas ir meitenes vecumā no 14 līdz 17 gadiem, par Klaudijas Kapas, bērnu aizsardzības ekspertes UNICEF Ņujorkā un aptaujas vadītājas teikto vēstī tageschau.de.
Fiziska vardarbība meitenēm rada dziļu un ilgstošu traumu: “Viņas no tā cieš visu mūžu un par to domā visu mūžu. Tam ir ne tikai emocionālas, bet arī psiholoģiskas sekas.”
Atklāti vairāk seksuālās vardarbības gadījumu pret bērniem
Seksuālas vardarbības aktu skaits pret bērniem un jauniešiem ziņojumā par 2023. gadu ir ievērojami pieaudzis. “Vainīgie bieži viens ir vīrieši no ģimenes vides, kuriem meitenes patiesībā uzticējās. Apvienoto Nāciju Organizācijas Bērnu fonds runā par “traipu uz mūsu morālās sirdsapziņas”.”
Ja datos iekļauj arī verbālu seksuālo vardarbību vai tiešsaistes uzbrukumus, tiek ietekmēta ir piektdaļa pasaules meiteņu. Šos skaitļus UNICEF prezentējis pirmo reizi. Dati iegūti no reprezentatīvām aptaujām 120 valstīs, kas veiktas laikā no 2010. līdz 2022. gadam.
Rezultāti aptver 80% pasaules iedzīvotāju, tie ir mājsaimniecību apsekojumi, ko veic valsts statistikas biroji. Tātad tie ir aptuvens aprēķins, nevis reālais skaitlis.
Vardarbība kā ierocis
Seksuāla vardarbība pret meitenēm notiek visos kontinentos un visās kultūrās. Īpaši liels cietušo skaits ir kara vai krīzes reģionos – tur ceturtdaļa meiteņu ir kļuvušas par izvarošanas vai seksuālas vardarbības upuri. Arī sieviešu izvarošana un seksuāla vardarbība tiek apzināti izmantota kā ieroči karos.
Pētījuma veicēji aicina valstis visā pasaulē darīt vairāk, lai vairāk aizsargātu meitenes no seksuālās vardarbības. Runa nav tikai par bargākiem sodiem vainīgajiem: “Mums ir jācīnās pret dzimumu nevienlīdzību, kā arī nepatiesiem priekšstatiem par vīrišķību un vīriešu seksuālajām tiesībām, kā arī pret upuru stigmatizāciju.”
Lai gan Apvienoto Nāciju Organizācijas Bērnu fonds Pasaules meiteņu dienā 11.oktobrī pievērsa uzmanību seksuālai vardarbībai pret meitenēm, UNICEF uzsver, ka arī zēni ir izvarošanas un vardarbības upuri. Taču joprojām ir ievērojamas datu nepilnības un liels skaits neziņotu gadījumu.