Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Ieva Makare/LETA

“Skaitļi ir satraucoši!” Cīņa ar Covid-19 mazinājusi medikamentu iegādi citu nopietnu slimību ārstēšanai 0

Aprīlī vairākkārtīgi pieaudzis pieprasījums pēc precēm tieši Covid-19 profilaksei, savukārt būtiski samazinājusies medikamentu iegāde citu nopietnu saslimšanu ārstēšanai – jo īpaši sirds un asinsvadu un onkoloģijas, liecina „Mēness aptieka” apkopotā informācija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Veselības aprūpē noteikto ierobežojumu dēļ iedzīvotāji ir spiesti mainīt medikamentu lietošanas paradumus un iztikt bez nepieciešamā – aprīlī strauji samazinājusies iegāde medikamentiem, kurus izraksta ārsti-speciālisti, piemēram, elpošanas ceļu, sirds-asinsvadu un onkoloģiskajām slimībām.

„Veselības aprūpē noteikto ierobežojumu dēļ vizītes pie ārstiem-speciālistiem nebija iespējamas, un tas diemžēl ir būtiski ietekmējis pacientu pieejamību medikamentiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vislielāko kritumu pieprasījumā redzam medikamentiem, kurus nozīmē nevis ģimenes ārsti, bet gan speciālisti.

Skaitļi ir satraucoši, jo tas nozīmē, ka daļa pacientu ir palikuši bez nepieciešamajiem medikamentiem.

Covid-19 neatceļ citas akūtas un hroniskas saslimšanas, un bez ārstēšanas tās pašas par sevi nepazūd.

Pacientiem ir nepieciešamas ikdienā lietojamās zāles, un savlaicīga un pareiza medikamentu lietošana, piemēram, sirds un asinsvadu, onkoloģijas slimību ārstēšanā, ir izšķiroša,” norāda “Sentor Farm aptiekas” valdes priekšsēdētājs Dmitrijs Juskovecs.

Šī gada aprīlī medikamentu iegāde visstraujāk samazinājusies šādām medikamentu grupām – par 35% elpošanas sistēmas, par 25% sirds-asinsvadu sistēmas, par 22% – muskuļu un skeleta, par 20% audzējus un imūnsistēmu ietekmējošiem līdzekļiem, kā arī par 14% preparātiem kuņģa un zarnu trakta un nervu sistēmas slimībām.

Likumsakarīgi, ka pieprasījums visstraujāk audzis precēm tieši Covid-19 profilaksei – piemēram, pieprasījums pēc mitrajām salvetēm pieaudzis pat 13 reizes, savukārt gumijas cimdiem gandrīz trīs reizes.

Būtiski audzis pieprasījums vispārējās darbības pretiekaisuma un pretinfekciju līdzekļiem, īpaši paracetamolam.

Interesanti, ka šogad aprīlī ievērojami vairāk pērk arī preces māmiņām un matu kopšanas līdzekļus, kas, iespējams, saistīts ar lielākām rūpēm par jaunajām māmiņām un savlaicīgu nepieciešamo preču sagādi.

Teju divkāršojusies arī nereģistrēto medikamentu iegādāšanās.

Lielā mērā pateicoties farmaceitu konsultatīvajam darbam un padomam iedzīvotāji nav veidojuši liekus zāļu un citu aptiekas produktu uzkrājumus.

“Mēness aptieka” strādājusi, lai, pirmkārt, nodrošinātu nepieciešamos zāļu krājumus un saplānotu zāļu piegādes atbilstoši jaunajiem apstākļiem, otrkārt, informējot sabiedrību, slāpējot uztraukumu un apliecinot, ka jebkura scenārija gadījumā zāļu krājumi būs pietiekami. Savukārt farmaceiti skaidroja sabiedrībai par riskiem, kas saistīti ar lieku zāļu uzkrājumu veidošanu.

Reklāma
Reklāma

Par Covid-19 ietekmētu medikamentu pieejamību un iepirkšanās paradumu maiņu aptiekās liecina „Mēness aptieka” apkopotā informāciju par lielāko novēroto pieprasījuma kāpumu un kritumiem šī gada aprīlī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pagājušajā gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.