Foto: Shutterstock

Skaitītāji negriežas, rēķini griežas. Ģimenes privātmāju īpašniekus šokē rēķini 146

Ģimenes privātmāju īpašniekus šogad šokējuši no “Latvenergo” saņemtie elektrības rēķini. Kaut arī mājās elektrības patēriņa nav vai tas bijis mazs, viņiem jāmaksā teju divreiz vairāk nekā pērn.

Reklāma
Reklāma

Jāmaksā divreiz vairāk

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

“Man piederošajā lauku mājā sliktās veselības dēļ ziemā pastāvīgi nedzīvoju. Tā kā jau kopš rudens elektrības skaitītājs negriežas, katru mēnesi nododu vienu un to pašu skaitītāja rādījumu,” stāsta Limbažu novada Skultes pagasta lauku mājas īpašniece Aija Ozoliņa. “Bet katru mēnesi “Elektrum” rēķinus saņemu, citu par citu dīvaināku. Piemēram, par pagājušā gada decembri man bija jāmaksā 4,84 eiro. Toties šī gada janvāra rēķins jau ir 8,75 eiro – gandrīz divas reizes lielāks, nekā par decembri samaksātais. Vasarā, kad savās lauku mājās esmu biežāk un elektrības skaitītājs griežas, tikai par patērētajām kilovatstundām izdevumi nepārsniedz pāris eiro mēnesī,” pārsteigta Ozoliņas kundze.

Par to pašu brīnās arī rīdzinieks Viesturs Spunde, kuram Jaunjelgavas novada Seces pagastā pieder vasarnīca. “Ziemā no koka būvētajā vasarnīcā dzīvot man nav iespējams, tāpēc elektrību netērēju,” stāsta viņš. “Par pagājušā gada decembri no “Elektrum” saņemtais rēķins bija 6,05 eiro, bet par šī gada janvāri jau saņēmu rēķinu 10,94 eiro apmērā, kaut arī nekāda elektrības patēriņa man tāpat nebija.”

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pagājušā gada novembra rēķinā par elektrību man bija jāmaksā vien 92 centi,” turpina Aija Ozoliņa, “bet par pieslēgumu, ko “Sadales tīkls” ieviesa kopš 2016. gada vidus – 4,79 eiro. Vēl 48 centi bija aprēķināti par obligātā iepirkuma komponenti. Bet par šī gada janvāri sagatavotajā rēķinā šī komponente jau ir apmēram septiņreiz lielāka – 3,23 eiro, kaut arī elektrības patēriņa nebija. Kā lai saprotu, par ko man jāmaksā, ja katru reizi parādās tik atšķirīgas summas? Rodas iespaids, ka tos rēķinos sataisa no zila gaisa.”

Zvana septiņpadsmit reizes

Kā stāsta iedzīvotāji, izmantojot “Elektrum” piedāvāto uzziņu tālruni, vairākkārt mēģinājuši paši noskaidrot, kāpēc jāmaksā teju divreiz vairāk, ja elektrības skaitītāji mājās negriežas.

“Viendien uz šo tālruni zvanīju septiņpadsmit reizes,” atceras Aija Ozoliņa, “pilnīgi bezcerīgi! Nospiediet taustiņu 1, nospiediet 3, pēc tam seko, ka visi operatori aizņemti. Tas pats atkārtojas arī citās dienās. Galu galā pūliņiem atmetu ar roku.”

Arī Viesturs Spunde atzīst, ka cerēto paskaidrojumu vietā tālrunī pretī saņēmis vien instrumentālu skaņdarbu atskaņojumus. “Kam vispār ir vajadzīgs šāds dienests, kurš augu dienu ir aizņemts un kuru sazvanīt, lai kaut ko noskaidrotu, nav iespējams?!” jautā viņš.

Ilustratīvs attēls
Foto LETA

Sadārdzina OIK

Iemesls, kāpēc gandrīz uz pusi auguši elektrības rēķini iedzīvotājiem ar mazu elektrības patēriņu vai tādiem, kuri elektrību nav patērējuši, ir no 2018. gada 1. janvāra ieviestā jaunā kārtība, kas paredz diferencēt elektrības rēķinos iekļauto atbalstu tā dēvētās zaļās enerģijas ražotājiem jeb obligāto iepirkuma komponenti (OIK).

Šo OIK maksājumu apmēru veido divas daļas. Fiksētā jeb jaudas daļa ir atkarīga no ampēros mērāmā elektrības pieslēguma sprieguma. Mainīgā daļa veidojas proporcionāli patērētajai elektroenerģijai, atsevišķi izdalot maksājumus par atjaunojamiem resursiem un koģenerāciju.

Piepildās savulaik Saeimas deputāta Ingmāra Līdakas pareģojums, ka, ieviešot šo kārtību, iedzīvotāju neapmierinātība kļūs vēl lielāka. Būtībā tīšuprāt radīta kārtējā ačgārnība – tie, kuri patērē elektrību vairāk, maksās mazāk. Savukārt tie, kuri, taupot naudu, tērējuši mazāk, maksās vairāk, tostarp tie, kuri dažādu iemeslu dēļ pašlaik elektrību nemaz netērē.

Reklāma
Reklāma

Šī šogad ieviestā OIK maksājumu kārtība ir līdzīga tai, ko “Sadales tīkls” sekmīgi izdabūja cauri Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) un ieviesa no 2016. gada 1. augusta, proti, iedzīvotāju rēķini atkarīgi gan no elektrības patēriņa, gan no pieslēguma jaudas.

Kā pirms diviem gadiem, pirmoreiz panākot elektrības rēķinu sadārdzinājumu, skaidroja uzņēmumā “Sadales tīkls”, mājsaimniecībām ar triju fāžu pieslēgumiem fiksētās mēneša maksas apmērs būšot atkarīgs no ampēros (A) mērāmās jaudas. Piemēram, mājās ar 20 A trīsfāžu pieslēgumu, kuros elektrība netiek patērēta, turpmāk mēneša rēķins pieaugs par fiksēto maksu 4,84 eiro (ieskaitot PVN), kā tas ir Skultes pagasta mājas īpašniecei par pagājušā gada decembrī piesūtītajā rēķinā. Ar mazu elektroenerģijas patēriņu – 100 kilovatstundas (kWh) mēnesī – kopējais rēķins pieaugs par 3,35 eiro. Ja patēriņš būs 400 kWh mēnesī, tad gala rēķins samazināsies par 1,13 eiro. No šī gada 1. janvāra rēķinus vēl vairāk sadārdzina OIK.

Kad to atstāstu māju īpašniekiem, viņi izbrīnā iepleš acis. “Visu mūžu esam centušies taupīt elektrību,” saka viņi, “bet pēc “Sadales tīkla” ieviestās kārtības iznāk, ka taupīt nav nekādas jēgas. Kurš elektrību tērē maz vai netērē nemaz, tam jāmaksā vairāk nekā tam, kurš to netaupa.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.