Vai pildītie mežvīteņi ir piemēroti mūsu klimatam? 0
Vai pildītie mežvīteņi ir piemēroti mūsu klimatam? BAIBA RĪGĀ
Pēc siguldieša Aivara Irbes teiktā, pavisam nedaudzu pildīto mežvīteņu šķirņu krāšņumu izdotos ieraudzīt arī Latvijā, jo lielākā daļa zied uz iepriekšējā gada dzinumiem, bet tos ir diezgan grūti saglabāt (mežvīteņi bieži nosalst līdz zemei un vēlāk atjaunojas, veidojot jaunus dzinumus).
‘Purpurea Plena Elegans’ ir viena no retajām pilnīgi pildītajām šķirnēm, kas piemērota mūsu dārziem. Tas ir spēcīgi augošs, 2,5–3 m garš tītenis. Ziedpumpuri veidojas uz jaunajiem dzinumiem. Purpurvioletie ziedi ir 5–7 cm diametrā, putekšnīcas nav redzamas. Ziedēt sāk jūlija vidū un ļoti bagātīgi zied līdz septembrim. Garo ziedkātu un noturības dēļ labi noder grieztajiem ziediem.
Dārznieks stāsta, ka viņš siltumnīcā audzē arī šķirni ‘Multi Blue’ – tai ik gadu pirms ziemas pieliec dzinumus un nosedz ar koku lapām, lai pavasarī tie atkal varētu plaukt. Šai šķirnei ir violeti zili, vienmēr ļoti pildīti, 8–13 cm diametra ziedi. Tomēr speciālists neiesaka dārzā audzēt nedz ‘Multi Blue’, nedz kalnu mežvīteņu (Clematis montana) šķirnes, kuru ziedošus stādus pašlaik pārdod lielveikalos. Kaut gan tās ļoti bagātīgi zied pavasaros uz iepriekšējā gada dzinumiem, tomēr sala izturība ir tikai līdz -15 °C, tātad pārāk maza mūsu klimatam. Jaunus stādus dažus gadus, protams, var audzēt podos un pirms ziemas pārvietot vēsā pagrabā. Taču ko darīt vēlāk, ja dzinumi ir vairākus metru gari un sapinušies? Ja apgriezīs, nākamajā gadā neziedēs, bet, atstājot ārā, nosals.