Skaistums ir vienkāršās lietās. Sēlijas lauku puisim Amerikas latvietis uzdāvina māju 0
Šis divstāvu nams Āgenskalnā pārsteidz ne vien ar savu arhitektūru, vēsturi, bet arī ar to saistītiem gandrīz neticamiem notikumiem. Ēka kādreiz piederējusi Latvijas armijas virsniekam, kara topogrāfam, grafiķim, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalierim Indriķim Vīksnem, bet padomju okupanti to piešķīra sarkanajam strēlniekam Pēterim Griško…
Atjaunotajā Latvijā no Indriķa Vīksnes dēla Jāņa, kurš dzīvo ASV, Vašingtonā, namīpašumu dāvinājumā saņēma Sēlijas lauku puisis ERVĪNS BUTKEVIČS, radiotehniķis, pēcāk izmācījies par ekonomistu. Sevi dēvē arī par pērļu detektīvu, jo kopā ar dzīvesbiedri meklē skaistākās upes un jūras pērles, lai pēc tam gatavotu pērļu rotas klasiskā stilā. Viņš uztur spēkā sākotnējā mājas saimnieka stāstu par Latvijas brīvības cīņām, apkopojis bagātīgu informāciju, kas vizuāli redzama mājas interjerā un kalpo par iedvesmu citiem izzināt savas mājas un valsts vēsturi.
”Brīnumi un skaisti notikumi gadās, tikai tiem jātic un savā rīcībā jābūt atbildīgiem. Jau skolas gados vēlējos, kaut man būtu sava māja… Un liktenis to nu ir piešķīris. Būdams studentu korporācijā ”Selonija”, iepazinos ar Jāni Vīksnu, kurš pēcāk draudzībā un uzticībā man uzdāvināja visdārgāko – savu vecāku namu Rīgā. Sākotnēji uzticēja pusi mājas, vēlāk – visu. Dāvinājumā bija noteikums – godināt viņa tēva Indriķa ģimenes piemiņu, un es to daru ar vislielāko aizrautību un cieņu. Ne jau tikai pateicībā par šo namu, bet arī ar vislielāko godbijību pret Vīksnes ģimenes, dzimtas dzīvesstāstu kā paraugu, cik nesavtīgiem, uzticamiem mums jābūt savai valstij, kā uzturēt latviskumu un cienīt tradīcijas,” uzsver Ervīns Butkevičs.
Māja celta un iekārtota funkcionālisma stilā un skaidri akcentē skaistumu, kāds piemīt vienkāršākajām ģeometriskajām formām, taisnām līnijām un leņķiem. Mājas stūrī ir plašu logu salaidums, lai telpās vairāk ieplūstu gaisma. Pie ieejas – koka kolonna, virs ieejas – stilam atbilstošs balkoniņš. Pie mājas aug ozols – dabisks zibens novedējs. Mājas attēli kā paraugs savulaik bija publicēti žurnālā ”Atpūta”.
Iekštelpās daudzviet skatāmas ulmaņlaika liecības: nama būvplāns, zemes robežu plāns, fotogrāfijas, kas vēsta par mājas celtniecību, dzimtas vēsturi… Kur tās rastas – vai arhīvā?
”Ne tikai. Nejauši, strādājot ar lāpstu dārzā, netālu no ābeles atradu divus zobenus, vēlāk arī ulmaņlaika litrīgo piena pudeli, kurā bija ielikti mājas būvplāni, dažādi citi dokumenti un fotogrāfijas. Tie visi nu ir unikāli šīs vietas liecinieki.”
Telpas ir nedaudz pārveidotas – piemērotas mūsdienīgiem apstākļiem. Paplašināta virtuve, katrā stāvā izveidots sanitārais mezgls, arī uzbūvētas citas koka kāpnes, vecās bija nolietojušās. Taču svarīgākās funkcionālisma stilam atbilstošās lietas ir saglabātas un to klāsts tiek papildināts.
”Namā cenšos saglabāt Latvijas brīvvalsts laika šarmu. Ir jāpūlas, lai gūtu prieku, vislielākais gandarījums ir par paša rokām veiktu darbu. Tas ir daudz kvalitatīvāks par visiem citiem priekiem.”