Skaistumkopšanas cena – hepatīts? Katra otrā pakalpojumu sniedzēja darbā atklāti pārkāpumi 0
Teju katra otrā skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēja darbībā Veselības inspekcija konstatējusi dažādus pārkāpumus.
Tāpēc ceturtdien, 11. jūlijā, Veselības inspekcija kopā ar Veselības ministriju sāk informatīvu kampaņu “Uzticies pārbaudot!” un aicina skaistumkopšanas nozari iesaistīties akcijā “Es Tevi nenodošu!”, informē 900 sekundes.
Kampaņas īstenošanā uzsvars likts uz šādiem skaistumkopšanas pakalpojumiem: mikropigmentācija, tetovēšana, pīrsingu duršana, kosmētiskās injekcijas, manikīrs un pedikīrs.
“Šie skaitļi izklausās dramatiski, bet šeit ir jāpaskaidro, tas ir visu kopējo problēmu klāsts un bieži vien no šīm neatbilstībām jeb nepilnībām tikai daļa ir tādi, kas tiešām iespējami apdraud klienta vai pakalpojuma ņēmēja veselību.
Būtu jāatdala tās būtiskākās neatbilstības no mazāk būtiskajām. Papildus skaidrojumā varu teikt, ka no šī visa neatbilstību klāsta aptuveni 10% ir saistāms ar instrumenta apstrādi, kas tiešām ir nopietna neatbilstība, kas var pastiprināt veselības risku klientam,” raidījumā skaidro Veselības inspekcijas Sabiedrības departamenta vadītāja Solvita Muceniece.
Viņa piebilst, ka minētie dati gan nenozīmē, ka instrumentu apstrāde iestādēs vispār nenotiek, drīzāk nav pietiekamu pierādījumu par pakalpojuma drošumu.
Bieži vien tā ir nepietiekama procesu dokumentēšana, dažādu instrukciju neesamība, kas nerada pārliecību inspekcijai, ka pakalpojuma sniedzējs pilnībā pārzina visus drošības procesus un higiēnas prasību ievērošanu.
“Tā kā to iespējas iegūt arī citos veidos, ir diezgan grūti identificēt, analizējot konkrētu slimību cēloņus, kas ir bijis īstais iemesls vīrusa izplatībai,” teic Muceniece.
Populācijas kopējie rādītāji liecina, ka problēma vēl joprojām ir aktuāla – pieaug akūto C hepatītu skaits Latvijā un stabili nemazinās arī hronisko hepatītu skaits.
Pārbaudes tika veikta oficiālos skaistumkopšanas salonos. Akcijas mērķis ir izglītot cilvēkus par pastāvošajiem veselības riskiem, atgādinot, ka lielāks risks tomēr pastāv veicot procedūras nelegālās iestādēs, kas šajā nozarē vēl joprojām ir aktuālas un skaitliski daudz.
Kā klientam zināt, ka salons, uz kuru viņš dodas, ir drošs?
Klients brīdī, kad saņem pakalpojumu, vizuāli nevar novērtēt, vai instruments ir apstrādāts pareizi, vai ir dezinficēts, līdz ar to gudrākais ir noskaidrot, vai konkrētais pakalpojuma sniedzējs par sevi ir paziņojis Veselības inspekcijai un iekļauts kopējā datu bāzē.
“Ja patērētājs ir izvēlējies saņemt kādas skaistumkopšanas injekcijas- noteikti jāatceras, ka šādus pakalpojumus var sniegt tikai ārstniecības personas. Informācija par attiecīgajiem speciālistiem ir atrodama veselības inspekcijas mājaslapā,” piekodina Veselības inspekcijas Sabiedrības departamenta vadītāja.
Ari pašiem iedzīvotājiem ir iespējams ziņot par iespējamiem pārkāpumiem vai aizdomām, bet Veselības inspekcijas pārstāve min, ka realitātē tādus saņemot ļoti maz.
Jautāta, kā atrisināt šo problēmu, Muceniece atbild, ka nozares nepilnības un pārkāpumus uzlabot iespējams strauji un tas šobrīd jau notiek. “Ja paskatās pēdējo piecu gadu izmaiņas, tad pēdējā gada rezultāti viennozīmīgi ir daudz labāki un gandrīz 70% pakalpojumu sniedzēju atbilst visām prasībām. Vēl viens liels solis, kas sperts – dažādu metodisku vadlīniju izstrāde, izglītojoši semināri un citi preventīvi pasākumi. ”
Vairāk video.