Skaistu kāju kaprīzes 0
Pirms nav pienākusi īso svārku sezona, vēl ir laiks atbrīvoties no varikozo vēnu problēmas, lai smaguma sajūta un sāpes nepiemeklē vēlāk, kad saulīte pa zemes virsu ripos…
Vārstuļi nedarbojas
Hroniska venoza mazspēja Latvijā ir plaši izplatīta saslimšana. Parasti no tās cieš sievietes, taču dažkārt liksta piemetas arī vīriešiem. Par to liecina tūska, sāpes, nieze, varikozas vēnas, pārmaiņas kāju ādas izskatā, čūlas.
Lai noteiktu kāju vēnu stāvokli, ir jāveic to ultrasonogrāfija, kas precīzi izmēra asins pretplūsmu vēnās un nosaka, cik nopietni ir bojāts to vārstulis. Balstoties uz šo izmeklējumu, nosaka piemērotāko ārstēšanu.
Visplašāk pielietotā neinvazīvā metode ir kompresija – speciālas, ciešas zeķes vai elastīgās saites saspiež kāju, mazliet arī vēnas, uzlabojot to vārstuļa darbību un neļaujot kājai pietūkt.
Otrs neinvazīvās ārstēšanas veids ir flebotropie (venotropie) medikamenti, kas sašaurina vēnu, tonizē tās sieniņas, uzlabo vārstuļu darbību un venozo asiņu atteci, mazina sāpes un iekaisumu, kā arī tūsku un trombu rašanās iespēju. Šos līdzekļus var lietot visās slimības stadijās, arī pirms un pēc operācijām. Jo vieglākas sūdzības un izmaiņas, jo labāku rezultātu sniedz medikamentozā terapija. Ārīgi lietojamie geli un ziedes diemžēl neiesūcas dziļi audos. Pārsvarā tie satur nelielu spirta piedevu, tādēļ ir arī patīkami atvēsinošs efekts, kas sniedz atvieglojumu. Gelus un ziedes nevajadzētu lietot ilgstoši, jo šie medikamenti vēl papildus kairina ādu.
Gan kompresijas zeķes, gan zāles uzlabo venozo atteci, taču tā ir tikai daļa no pasākumu kompleksa pašsajūtas uzlabošanai. Ar šīm metodēm vien nav iespējams izārstēt varikozas vēnas un likvidēt vizuālus defektus.
Viena no invazīvās ārstēšanas metodēm ir operācija. Tās laikā likvidē bojātos vēnu segmentus, ja ir bojāts vārstulis. Savukārt skleroterapijas laikā bojātajā vēnā ievada medikamentu, un tā aizlīp.
Asinsvadu ķirurgs Ints Ūdris uzsver, ka metodi, kas katrā gadījumā ir piemērotākā un saudzējošākā, izvēlas speciālists kopā ar pacientu, ņemot vērā saslimšanas formu un finansiālās iespējas.
Lai savlaicīgi apturētu vēnu varikozes attīstību un nepieļautu jaunu slimības formu veidošanos, svarīgi izvairīties arī no riska faktoriem.
Nemanāms sākums
Asinsvadu ķirurgs Dainis Krieviņš atgādina, ka hroniska venoza mazspēja sākas diezgan nemanāmi ar subjektīviem simptomiem, ko dienas beigās var sajust kājās, – smaguma sajūta, tirpšana, sāpīgs nogurums. Šie simptomi norāda, ka slimība ir sākotnējā stadijā, kad vēl nav redzamu vai taustāmu varikozu vēnu (paplašināti, mezglaini asinsvadi). Bieži vien pacienti šīs sajūtas ignorē, pie ārsta tāpēc nedodas, uzlabo vien savu pašsajūtu, vienkārši paceļot un atpūtinot kājas. Taču tas jau ir pirmais trauksmes signāls, kad ir nepieciešama palīdzība, lai nepieļautu tālāku slimības progresu!
Slimībai attīstoties, parādās ārēji saskatāmas vēnas, kas biežāk ir kā kapilāru un sīko asinsvadu paplašinājums – tā saucamie zirneklīši. Diemžēl arī šos simptomus mēdz neņemt vērā, uztverot tos par kosmētisku defektu un pieslēpjot zem drēbēm.
Vēlāk jau veidojas varikozas vēnas, paplašinātas, mezglainas, sataustāmas un pamanāmas. Tad vairums sieviešu vēl biežāk spiestas valkāt bikses, slēpjot savas kājas citu skatieniem. Vēlāk, ja sūdzībām pievienojas tūska, jau ir grūti uzvilkt kurpes, ilgstoši staigāt vai stāvēt.
Visbeidzot attīstās trofisks bojājums – ādas krāsas izmaiņas apakšstilbu lejas daļā, veidojas pastiprināta pigmentācija. Slimībai progresējot, atveras čūla, kas rada lielu diskomfortu, jo ir sāpīga, mitra un smakojoša.
PADOMI Kā pasargāt kāju vēnas? • Izvairieties no pārāk cieša apģērba! • Valkājiet ērtus apavus ar 3 – 4 cm papēdi! • Guļot kājas novietojiet nedaudz paceltas! • Masējiet kājas no apakšas uz augšu! • Regulāri apmeklējiet ārstu! • Pēc iespējas biežāk kustiniet kājas! • Izvairieties no ilgstošas uzturēšanās karstumā! • Mazgāšanās beigās noskalojiet kājas ar vēsu ūdeni! • Lietojiet veselīgu uzturu un normalizējiet ķermeņa svaru! • Ikdienas sporta nodarbībām izvēlieties pastaigas, skriešanu, peldēšanu, staigāšanu ūdenī, riteņbraukšanu, slēpošanu pa līdzenumu!
|