Foto: Inita Šteinberga

“Visi garšaugi ir ārstnieciski.” Igaunietes aizraušanās pārtapusi biznesā 0

Smaržu vilnis apņem katru, kurš ienāk jaukajā igaunietes Heli Viedehofas garšaugu dārzā. Tas ir saimnieces lolojums – aizraušanās, kas pārtapusi biznesā. “Ne visi ārstniecības augi ir garšaugi, taču visi garšaugi ir ārstnieciski,” ir pārliecināta dārzniecības Tamme Talu saimniece. Dārzs atrodas Igaunijā, Maldas ciemā, netālu no Pērnavas.

Reklāma
Reklāma

Dārza plānojums

TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas
Foto: Inita Šteinberga

Garšaugu dārzs ierīkots nožogotā laukumiņā. Tas sadalīts regulārās kvadrātveida dobēs ar platiem celiņiem starp tām. Šāds plānojums ļauj augus vieglāk kopt, un viesi var brīvi apskatīt katru augu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augi grupēti dobēs pēc to prasībām, taču dažiem tiek ļauta vaļa. Piemēram, saimnieces mīlulis deviņvīru spēks drīkst sēties un augt, kur pašam tīk (ziedus vāc vērtīgai tējai).

Dobes augiem

Foto: Inita Šteinberga

Dobju malas veidotas no baļķīšiem, kas labi iederas bioloģiskā dārzā.

Ap dobēm uz celiņiem uzbērta šķeldu mulča. Tā gan pasargā no nezālēm, gan aiztur mitrumu, turklāt pat lietus laikā dārzā nav dubļu.

Augu vārdi

Dārzā ir ap 500 augu – gan garšaugi, gan dārzeņi un ogas. Saimniece tos visus labi pazīst, taču viesu ērtībām pie katra auga izvietota informācija, kā augu sauc, kā tas lietojams un kāda ir tā lielākā vērtība.

Piparmētras savalda

Foto: Inita Šteinberga

Viens no saimnieces lepnumiem ir plašā piparmētru kolekcija. Tās savāktas no daudzām vietām. Piparmētrām piemīt niķis traki izplesties, tāpēc tās stāda lielos traukos un ir labi apskatāmas. Ģimenes vajadzībām var arī tēju ievākt, taču šajā saimniecībā šādi trauki ir parādes variants.

Ražojošā daļa

Foto: Inita Šteinberga

Dekoratīva sētiņa nodala demonstrāciju dārzu un ražojošo daļu, kur saimniece viesus nelaiž. Šeit vagās lielākā daudzumā audzē gan tos pašus garšaugus kā mazajā dārziņā, gan tomātus, papriku u.c.

Saimniecība specializējusies ārstniecisko augu tēju ražošanā. No garšaugiem un dārzeņiem top pircēju iecienīts maisījums ar sāli. Šim nolūkam vēlamās garšas buķetes augi tiek izkaltēti, sasmalcināti un samaisīti ar sāli.

Reklāma
Reklāma

Heli izveidojusi savas īpašās receptes. Lai garšas būtu neatkārtojamas, saimniece atradusi un audzē arī mazāk zināmus garšaugus – savus firmas noslēpumus.

Protams, sēkliņas un stādiņi netiek liegti arī viesiem. Garšaugu audzēšana ir pietiekami sarežģīts darbiņš, lai nebūtu jābaidās no konkurences.

Dārza namiņš

Foto: Inita Šteinberga

Gan pašiem lietainās vasarās, gan viesu uzņemšanai noder dārza namiņš. Koka konstrukcijām izvēlēts polikarbonāta segums, tāpēc telpās ir gaiši, silti un mājīgi, saglabājas saikne ar dārzu.

Aizvējā pie namiņa sienas labi jūtas dažādi eksotiski augi. Heli uzskata, ka arī ziemeļnieku dārzā var audzēt siltzemju augus, piemēram, lauru kokus un eikaliptus. Tikai tos stāda lielos podos un pārziemina telpās.

Trauki kā dekori

Foto: Inita Šteinberga

Lai dārzam būtu vienots dizains, izvēlēti dekoratīvi elementi – skārda trauki. Tie ir gan praktiski, gan ilgi izmantojami, turklāt nav dārgi.

Skārda trauki noder arī kā kašpo plastmasas podu maskēšanai. Labi sader ar māla podu rūsganumu, kas arī ir skaista dārza rota.

Pļavu saudzē

Apkārt garšaugu dārziņam ir pļava, kas tiek pļauta tikai reizi gadā. Pārējā laikā caur to ved tikai glīti izpļautas taciņas. Taču savvaļā atstātajā daļā var vākt dažādus augus tējām un ļaut vaļu dārza radībām.

Rotā māju

Foto: Inita Šteinberga

Tādi paši garšaugi, kādi ir dārziņā, un vēl citas puķes apņem māju un terasi kā šalle. Skaisti un aromātiski. Turklāt saimniece stāda daudz augu, kas skaisti smaržo un pievilina taureņus un citus kukaiņus.

Labas idejas

Darbarīkus viegli un pārskatāmi var glabāt, uzkarinot uz nojumes sienā līdz pusei ieurbtām skrūvītēm.

Zem mulčas kārtas uz celiņiem klāj ģeotekstilu. Ar to arī var apsegt un nomākt nezāļainas vietas dārza nostūros. Materiālu var nostiprināt ar plastmasas pudelēm, kurās smagumam ieliets ūdens.

Zem podiem der novietot paliktņus. Tie nebojā segumu (flīzes, mauriņu) un pasargā podus. Arī sliekas netiek iekšā, un augi nedzen saknes zemē.

Gardākais ēdiens ir no pašu dārza. Pie gaļas var izcept dārzeņus – sakrauj kārtām, ķirbi, kabaci, kartupeļus un tomātus. Bagātīgi pārkaisa ar garšaugiem no sava dārza. Cep krāsnī, kamēr gatavi.

Tikpat ātri un viegli top cepti āboli, kurus papildina tikai karote cukura un kanēlis. Lieliski garšo ar saldējumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.