Foto: Inita Šteinberga, Sandra Ruska

Skaistnātrīšu stādus audzēt ir viegli. Praktiski padomi to kopšanā 0

“Pērnvasar pilsētu apstādījumos bija daudz skaistnātrīšu. Arī es šogad vēlos ierīkot šādas dobes. Pirkt stādus man ir par dārgu, jo to vajag daudz. Kāda ir iespēja pašam izaudzēt stādus?” SIGNE DREILIŅOS

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

Skaistnātres ir izcils augs, kas lieliski izskatās balkona kastēs, puķudobēs, arī kā telpaugs. Košais lapojums no pavasara līdz rudenim izskatās ziedošs. Skaistnātrīšu stādus var viegli izaudzēt pats.

Pavairo ar spraudeņiem

Visvienkāršāk skaistnātres pavairot ar spraudeņiem. To var sākt darīt februāra otrajā pusē. Taču jo siltāks un gaišāks būs laiks, jo augs apsakņosies straujāk. Dzinumus var nogriezt pašu pārzieminātam skaistnātrīšu krūmam vai arī augu nopirkt veikalā. Kūmam apgriež dzinumus un saliek glāzē ar ūdeni. Vislabāk, ja trauks ir caurspīdīgs, lai ērti redzēt, kad spraudeņiem izaugušas saknes. Tad tos pārstāda podos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apgrieztais vecais krūms sakuplos vēl skaistāks – no katra vecā dzinuma griezuma vietā nāks vairāki jauni zariņi. Auga vainagu vajag atjaunot regulāri, jo tieši jaunie dzinumi ir tie košākie. Var apfrizēt visu krūmu un nolikt paēnā sakuplot vai arī ik pa laikam saīsināt kādu no garākajiem un vecajiem dzinumiem.

No skaistnātrītēm veido dekoratīvas viengadīgas paklājdobes.

Skaistnātrītes necilos ziedus regulāri nogriež, lai veidojas kupls lapojums.

Dobē stādu no stāda izvieto aptuveni 30 cm attālumā.

Apsakņošanās notiek labāk, ja ūdenim pievieno kādu stimulatoru, piemēram, pulveri Penac-P (naža gals uz litru ūdens).

Pārziemina vēsumā

Dažus stādus jau pavasarī ieteicams iestādīt atsevišķā podā. Tie būs mātesaugi, kurus pārziemināt nākamajam gadam. Pārziemināšanai paredzētās skaistnātres ar visu trauku pirms salnām un vēsuma iestāšanās savlaikus nes istabā. Bez papildu apgaismojuma tās ziemā nekādas skaistules nebūs, taču tām svarīgākais ir saglabāt dzīvību. Tagad, kad gaismas jūtami vairāk, arī skaistnātres sāks ņemties spēkā.

Ziemā augus tur pēc iespējas gaišākā, ne pārāk siltā vietā, piemēram, uz palodzes, zem kuras nav apkures radiatora. Pārziemināšana labāk izdodas lauku mājās, ne dzīvokļos, kur ir karsts un sauss gaiss.

Skaistnātres var audzēt arī tikai telpās (regulāri apcērpot). Tās būs ilgstoši skaistas, jo tām nebūs jāpārdzīvo tāds stress kā puķēm, kas no āra tiek ienestas istabā.

Jārēķinās, ka ne visas ienestās skaistnātres telpās labi pārziemos.

Skaistnātres vislabāk jūtas pusēnā, mēreni mitrā substrātā.

Sēj ar sēklām

No februāra līdz aprīlim skaistnātres var sēt ar sēklām. Veikalos var iegādāties šķirnes ar dažādu krāsu lapojumu un augumu. Vispirms sēklas sēj dēstu kastītēs vai podiņos (ap 1 cm dziļi). Visērtāk lietot kasetes, kas sastāv no atsevišķiem podiņiem. Tās ir viegli cilāt, aizņem uz palodzes maz vietas un pārstādot netiks traumēta sakņu sistēma.

Reklāma
Reklāma

Kad stādiņi kupli saauguši un sāk cits citu nomākt, tos pārstāda lielākā traukā. Taču skaistnātres ir ļoti pacietīgas un gatavas ilgāku laiku gaidīt stādīšanas brīdi.

Lai augums būtu kuplāks, jauno augu galotņo. Arī nolauztos dzinumu galus var apsakņot un izaudzēt stādus.

Augam ir maigi dzinumi, kurus var bojāt puve, tāpēc svarīgi skaistnātres nepārlaistīt (arī iekaltēt ne), sevišķi, ja tās aug vēsākā vietā (ziemā uz palodzes vienmēr ir pavēss).

KONSULTĒJUSI AGRONOME IRĒNA ŠMUKSTE

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.