Pētījumi par sveču drošumu 1
Veselības inspekcijas Produktu drošuma un tirgus uzraudzības nodaļas speciālisti vērš uzmanību, ka, dedzinot sveces samērīgā apjomā, kaitīgo savienojumu daudzums ir tik niecīgs, ka neietekmē iekštelpu gaisa kvalitāti. To pierāda vairāki pētījumi.
Piemēram, 2007. gadā Vācijā, Baireitas Vides pētījumu institūtā, veiktais pētījums atklāja, ka sveces degšanas laikā izdalās niecīgs kaitīgo vielu daudzums. Pētnieki salīdzināja dažādu veidu sveces (parafīna, bišu un sojas vaska) gan normālos degšanas apstākļos, gan pastiprinātas kvēpšanas apstākļos. Kaitīgās vielas (dioksīni/furāni, policikliskie aromātiskie ogļūdeņraži, benzols, formaldehīds, acetaldehīds u.c.) izdalījās tik mazos daudzumos, ka tika sasniegts tikai pāris procentu no visstingrākajos iekštelpu gaisa kvalitātes standartos noteiktajām gaisa kvalitātes vērtībām. Netika novērotas vērā ņemamas atšķirības atkarībā no sveces veida.
Ir veikti pētījumi attiecībā arī uz kaitīgo savienojumu izdalīšanos, dedzinot tieši aromātiskās sveces. Bieži vien atļautā aromatizētāju savienojumu un to degšanas produktu koncentrācija iekštelpu gaisa kvalitātes standartos nav aprakstīta, tāpēc pētījumos to salīdzina ar šo savienojumu minimālajām toksicitātes vērtībām. 2014. gadā veiktais pētījums, kurā piedalījās trīs dažādas ISO un ASTM akreditētas laboratorijas, parādīja, ka aromatizētāju savienojumi un savienojumi, kas izdalās degšanas procesā, ir ļoti mazā koncentrācijā un nesasniedz šīm vielām noteiktās toksicitātes robežvērtības.
UZZIŅA
Rietumeiropā daudzi ražotāji pēdējā laikā uz iepakojuma norāda sveces svaru, nevis degšanas laiku. Patērētāju tas var maldināt, jo viena tilpuma svece var degt gan 17, gan 25 stundas. Tas atkarīgs gan no degļa, gan sveces izgatavošanas veida (lietas, pulverspiestas vai mērktas) un krāsas.