Sveces ar smaržu 1
Aromatizētas sveces izplata telpā patīkamu smaržu, bet pastāv viedoklis, ka svecēm pievienotās smaržvielas ir ķīmiski sintezētas un kaitē hormonālajai sistēmai, jutīgākiem cilvēkiem tās var izraisīt alerģiju un migrēnu. Risks ir lielāks nekā smaržvielām, kas pievienotas sadzīves tīrīšanas un mazgāšanas līdzekļiem, jo, degot svecei, siltuma ietekmē smarža spēcīgi izplatās visā telpā.
Saskaņā ar REACH direktīvu uz iepakojuma jānorāda daudzas vielas. Ja svecē to ir vairāk par 0,1%, jābūt vielas nosaukumam un brīdinājuma tekstam. Obligātā norma ir spēkā kopš 2015. gada, un tā rada lielas izmaksas, jo katrai svecei nepieciešams izveidot drošības datu lapu, tāpēc ražotāji bieži vien svecei pievieno mazāk par 0,1% vai vispār nepievieno konkrētās vielas. – Tas pagaidām vairāk atkarīgs no katra sveču ražotāja atbildības un informētības, jo vairāki ražotāji nemaz nezina, ka šī norma ir stājusies spēkā, – piebilst Agnese Olesena.
– Ražotājam izejvielu piegādātāji piedāvā visdažādākās piedevas, lai sveces ilgāk un labāk degtu, lai varētu lētāk saražot, bet pircējs pat nepamanītu pārmaiņas. Tāpēc cenas atšķiras – izmantojot dažādas piedevas, var pagatavot lētāk, un tas attiecas arī uz sojas un palmu svecēm, – atzīst Kristīne Tīlika. Viņa uzsver, ka savā darbnīcā svecēm nepievieno piedevas, tāpēc to pašizmaksa ir krietni augstāka.
Ir divi droši veidi, kā izvēlēties sveces, lai to gaisma nenestu līdzi teju visu Medeļejeva tabulu:
• pirkt zināmāko ražotāju produkciju, kuri veic testus un ievēro ES standartus. Piemēram, Dobelē ražo sveces no pārtikas industrijā izmantojama kvalitatīva parafīna;
• doties pie ekosveču ražotājiem, kuri neizmanto piedevas.