Skaistas, bet ar saviem “noteikumiem”: 3 padomi, lai astilbes dārzā augtu griezdamies 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Vai astilbēm jānogriež vecie ziedi? Kad tās varēs pārstādīt? Dobēs astilbēm paliek plikas saknes, un īpaši labi vairs nezied. Varbūt stādu pārāk sekli?” – jautā Aiva no Rīgas.
Griež pēc patikas
Atšķirībā no daudzām ziemcietēm astilbēm zieds īpaši spēku neatņem. Griezt vai negriezt – tas ir saimnieka gaumes jautājums. Turklāt noziedējušo ziedkātu izskats atkarīgs no šķirnes. Dažam veidojas glītas zaļas skaras, citām neglīti brūni cekuli. Ziedus vajadzētu nogriezt, ja tie ir priekšā kādam patlaban ziedošam augam un bojā skatu, piemēram, miķelītēm, hortenzijām.
Astilbju ziedus negriež līdz zemei, bet atstāj 10–15 cm augstus kātus. Tajos varēs aizķerties kāda lapa, sniegs, un augs kopumā labāk pārziemos. Astilbju lapas rudeņos lielas problēmas nesagādā, jo nosalušas un nokaltušas sabirst. Tās var nogrābt un var arī atstāt – situācija jāizvērtē katrā dārzā. Ja ir pamatīga gliemju invāzija, tad lakstus dobēs labāk neatstāt, lai tiem nebūtu vietas, kur pārziemot.
Dabai draudzīgos dārzos iesaka astilbēm ziedus atstāt, jo tajos esošās sēkliņas ziemā noderēs putniņiem.
Modernā dārzkopības tendence – ziemciešu dobē lakstus novāc tikai pavasarī.
Laiks pārstādīt
Patlaban ir piemērots laiks pārstādīt un dalīt astilbju ceru. Visu veselo sakņu kluci vairs nav vērts likt jaunā bedrē, jo nebūs cerētā efekta. Kad izrok sakņu kamolu, to noteikti sadala. Tas vajadzīgs, jo vairākus gadus vienā vietā augušu astilbju saknes sāk pašas sevi žņaugt, nomākt. Astilbi stāda tā, lai virs saknēm būtu 3–5 cm augsnes slānis. Tas, ka ar laiku astilbes sakņu kamols izlien virszemē, ir šim augam raksturīga īpašība. Ja tā noticis, uzber augsnes vai mulčas kārtiņu vai pārstāda.
Pārstādot augu un dalot ceru, ziedkātus var gan nogriezt, gan atstāt. Lapas saīsina vai samazina uz pusi. Atšķirībā no šķirnes un cera lieluma tās var apgriezt, nevis nogriezt, vai kādu lapu izgriezt, paretināt.
Astibes pārstāda ne retāk kā pēc pieciem gadiem.
Apskata astilbju dobi – ja tā vairs nav tik glīta, kā pērn, laiks pārstādīt.
Novērš konkurenci
Astilbju sliktās ziedēšanas iemesls var būt arī koku vai krūmu sakņu konkurence – astilbēm patīk paēna, tāpēc tās mēdz stādīt zem kokiem. Taču astilbēm ir smalka sakņu sistēma, un tās nevar konkurēt ar lielāko augu saknēm. Bieža kļūda – astilbes stāda netālu no skujeņiem, tūjām. Ja citas ēnainas vietas nav, labāk tās dēstīt saulainā dobē un biežāk palaistīt. Ja nu tomēr vēlas astilbes audzēt dobē zem kokiem, tās var likt lielā podā. Taču tad jārēķinās, ka augiem vajadzēs vairāk uzmanības – ūdeni un mēslojumu. Astilbes labi izskatās arī dekoratīvos podos uz terases.
Pārbauda, vai lietus ticis arī līdz koku vai krūmu tuvumā augošo astilbju saknēm.