Skaistākās un izturīgākās vasaras puķes kapu kopiņām. Padomi kopšanā 0
Košumu gan dārzā, gan kapos rada vasaras puķes. Taču piemiņas vietā derēs tikai tās, kas spēj izturēt sausumu un karstumu, pieciest barības vielu trūkumu vai lietus periodus.
Kapu favorītes – ledenītes
Pat tādā vietā, kur tuvinieki var aizbraukt pavisam reti, derēs tautā sauktās ledenītes jeb ilgziedu begonijas. Šīs puķes ir izcili pieticīgas, turklāt audzētavās ir liela ziedu, lapu krāsu un augumu izvēle. Pat ir izveidotas pavisam liela auguma – ap 50 cm augstas – ledenītes, piemēram, ‘Dragon Wings’, kas lieliski izskatīsies, stādītas pie pieminekļa. Tās veido kuplu ceru, un ar vienu stādu pietiek efekta radīšanai.
Ilgziedu begonijas var stādīt arī uz kapa kopiņas, ja rāze nekādi neieaug vai kaps vēl jauns.
Dobē greznu iespaidu rada arī begonijas ar lieliem ziediem, taču tie patērē daudz spēka. Ja trūks vai būs par daudz ūdens, ziedi nokritīs.
Begonijas dažkārt stāda aiz ieraduma, kad puķes bija deficīts un to gumus rudenī nesa mājās pārziemināt. Šāda taupība vairs neatmaksājas, jo daudzas skaistās begonijas gumus neveido.
Solēnijas un atraitnītes košumam
Izturīguma un skaistuma ziņā izcilas ir arī solēnijas. Stādi gan ir dārgi, bet puķes ir ļoti izturīgas, ziedi lielāki nekā ledenītēm, skaists, kompakts augums. Reizēm pat šķiet, vai ziedu kupena nav mākslīga. Zied līdz vēlam rudenim.
Labi izskatās begonijas, solēnijas komplektā ar laimiņiem vai akmeņlauzītēm, kas stādītas gar dobes malu.
No agra pavasara līdz vasaras vidum priecē košās atraitnītes. Ja vieta ēnaina, dažas zied gandrīz visu vasaru. Atraitnītes dobēs parasti saglabā tik ilgi, līdz tās nomaina vasaras puķes.
Sīkziedu atraitnītes ir daudz izturīgākas, zied bagātīgāk nekā ar lielajiem ziediem. Kopumā sīkziedīgo cers apstādījumos izskatās efektīgāks.
Vasaras puķu izvēle ir ļoti plaša, taču nevar ļauties kārdinājumam – derēs tikai dažas laika pārbaudītas vērtības.
Ja grib skaistas puķes, tās tomēr vismaz reizi nedēļā jāaplaista. Ja pats nevar aizbraukt, jāsarunā kāda kapu kopēja.
Balzamīnes zied bagātīgi
Izturīgas kapu puķes ir balzamīnes. Tās aug ēnainā, daļēji ēnainā vai saulainā vietā.
Balzamīnes ieteicams stādīt vietā, kur augušas pavasara sīpolpuķes. To sīpolus var izrakt gan katru gadu, gan ik pārgadu. Ja tulpes palikušas zemē, auglīgo substrātu uzber esošajai augsnei.
Vasaras puķes var stādīt arī lielās bļodās, ko daļēji ierok gruntī, lai substrāts mazāk kalst.
Gatavo speciālu augsni
Pilsētniekiem puķu stādīšanai nekas cits neatliek kā veikalā iegādāties podu un balkonu puķēm paredzēto substrātu. Tam ir piejaukts gan mēslojums, gan granulas, kas ilgāk saglabā mitrumu.
Laucinieki kūdras substrātam var pievienot sadalījušos kūtsmēslus, kompostu, dārza zemi. Maisījums ilgāk būs mitrs, jo tīra kūdra tik un tā straujāk žūst.
Var piemaisīt dažādus kūtsmēslu aizvietotājus (no kūdras, slieku humusu u.c.).
Smiltīs augus nedrīkst stādīt.
Ja augsnei pievienots kompleksais mēslojums (kā tas ir speciālajos substrātos vai pašu piebērts), augus papildus mēslot nevajag, jo ar to pietiks vasaras mēnešiem. Pārmēslot nedrīkst.
PADOMS
Begonijas un citas vasaras puķes nedrīkst izstādīt par agru, kamēr naktīs var būt salnas, bet dienā svilina saule. No siltumnīcas ņemtais stāds cietīs, taču to nevajag izmest. Bojātās lapas norauj, augu biežāk aplaista, mēslo, un tas atjaunosies.
KONSULTĒJUŠAS PUĶKOPĪBAS SPECIĀLISTES ANITA ONKELE UN ANITA KEIŠA