Skaistā mandragora dārzā: indīgs, leģendām apvīts augs, kas izdzīvo pat mīnuss 29 grādu salā 4
Ilona Klovāne, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Kur var nopirkt mandragoras stādus?” – jautā Katrīna no Ventspils. Mandragora jau kopš viduslaikiem ir apvīta mistiskām leģendām, bet mūsdienās interesi izraisījusi pēc Harija Potera filmas parādīšanās uz ekrāniem, kur augam piedēvētas maģiskas spējas.
Audzē vairākas sugas
Reto augu kolekcionārs Viktors Goba stāsta, ka visvairāk dārzos audzē bezstumbra mandragoru (Mandragora officinarum, syn. M.acaulis). Augs veido mārrutkam līdzīgu lapu pušķi. Sāk ziedēt no aprīļa vidus (Pierīgā) vai maijā (Ziemeļvidzemē) un turpina aptuveni divas nedēļas. Ziedi ir pelēcīgi dzeltenzaļas taurītes. Pēc noziedēšanas lapas nogulst pie zemes, bet pietiekama mitruma apstākļos saglabājas līdz augustam. Augs veido paresninātu, parasti cilvēka ķermeņa siluetam līdzīgu mietsakni, kas augšdaļā sasniedz līdz 10 cm diametru. Latvijas klimatiskajos apstākļos mandragorai sēklas neienākas.
Vēl Latvijas dārzos audzē rudens mandragoru (Mandragora officinalis), kas zied rudenī violetziliem ziediem. Tirdzniecībā bieži vien piedāvā rudens mandragoras sēklas ar M.officinarum nosaukumu vai arī abu šo sugu maisījumu.
Mazāk zināma ir stumbrveida mandragora (Mandragora caulescens), kas savvaļā aug Ķīnā, Himalajos un var izturēt līdz -29 grādu salu. Pie mums šis augs, visticamāk, tikai veidotu lapojumu, bet neziedētu, jo dzimtenē zied novembrī.