Foto-LETA/AFP

Skaidrojums! Kas notiek pēc tam, kad pāvests devies mūžībā? Mirstīgās atliekas tiek ievietotas 3 zārkos 0

Otrajās Lieldienās mūžībā devies pāvests Francisks, kurš pēdējā laikā ilgstoši slimoja. Portāls LSM.lv skaidro, kas notiek pēc pāvesta aiziešanas mūžībā un kā tiek ievēlēts jauns pāvests.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
3 zodiaka zīmes, kuru pārstāvji laikā no Lieldienām līdz Jāņiem piedzīvos īpašu veiksmi
Pēc pirkumu veikšanas, izmantojot lietotni “Temu”, cilvēkiem no bankas kartēm pazudusi nauda
RAKSTA REDAKTORS
“Bākā bija vieta 25 litriem, bet uzpildījām 35…” Kliente izsaka aizdomas par degvielas uzpildes stacijas viltībām
Lasīt citas ziņas

Brīdī, kad tiek saņemta sēru vēsts par pāvesta došanos mūžībā, Vatikāns par to informē ticīgos visā pasaulē. Uz laiku, kamēr tiek ievēlēts jauns pāvests, par Romas katoļu baznīcas vadītāju kļūst Vatikāna augstākā amatpersona jeb kamerlengs. Pašlaik šo amatu pilda 77 gadus vecais īru kardināls Kevins Džozefs Ferels.

Sekojot baznīcas tradīcijai, Vatikāna kapelā notiks ceremonija, kur piedalīsies pāvesta ģimene, kongregācija, kā arī citas Vatikāna amatpersonas. Pāvesta ķermenis tiek ietērpts sarkanās drānās un ievietots zārkā, kas veidots no koka un izklāts ar cinku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc ceremonijas kamerlengs izdod dokumentu, ar kuru apstiprināta pāvesta nāve, tam pievienojot ārstu slēdzienu. Vienlaikus tiek noslēgts pāvesta privātais kabinets un tajā esošie dokumenti. Pāvesta Franciska gadījumā tas iekļauj arī lielu daļu no Svētās Martas mājas, kas ikdienā tiek lietota, lai Vatikānā uzņemtu kardinālus, jo pāvests tur pavadījis vairākus gadus.

Kamerlengs arī organizē procesu, lai iznīcinātu gredzenu, ar kuru tiek zīmogoti dažādi Vatikāna dokumenti. Iznīcināšana notiek to sadauzot ar īpašu āmuru, lai nepieļautu tā viltojumu veidošanu. Vienlaikus viņa uzdevums ir izkalt piemiņas monētu, kā arī inaugurācijas Svētajā Misē jaunajam pāvestam pasniegt “anulus piscatoris” – zvejnieka gredzenu.

Pāvesta nāve aizsāk deviņu dienu ilgas sēras jeb “Novendiale”.

Zārks ar pāvesta ķermeni atrodas Svētā Pētera bazilikā un no Romas katoļu baznīcas galvas var atvadīties ikviens ticīgais.

Pāvests Francisks, veicot reformas katoļu baznīcā, ir nedaudz izmainījis arī šo procesu, proti, zārks ar viņa ķermeni netiks pacelts uz pjedestāla, kā tas ir darīts iepriekš. Francisks norādījis, ka nevēlas sevi pozicionēt augstāk par citiem.

Par to, kad sāksies publiskās atvadas no pāvesta, lemj kamerlengs un Kardinālu kolēģija.

Tradicionāli mūžībā devušos pāvestus apglabā Vatikāna grotās, tomēr Francisks jau paziņojis, ka mūžīgajā mierā vēlas atdusēties Santa Maria Madžiore bazilikā, kas atrodas Romā.

Bēru ceremonija notiks četras līdz sešas dienas pēc pāvesta nāves, bet bēru rituāli dažādās Romas baznīcās ilgs pat deviņas dienas.

Pāvesta mirstīgās atliekas parasti tiek ievietotas trīs zārkos.

Pirmais zārks darināts no cipreses, un tajā atrodas pāvesta mirstīgās atliekas un dažādi priekšmeti, piemēram, sudraba, zelta un vara monētas, kuru skaits atbilst pāvesta kalpošanas gadu skaitam. Šis zārks tiek apsiets ar trīs zīda lentēm un ievietots svina zārkā, kas tiek aizlodēts. Uz tā iegravēts pāvesta vārds, kalpošanas gadi un dažādi simboli. Visbeidzot abi zārki tiek ievietoti gobas koka zārkā, ko aiznaglo ar zelta naglām.

Reklāma
Reklāma

Pāvests Francisks izteicis vēlmi atdusēties tikai vienā – veidotā no koka, kas izklāts ar cinku.

Naktī pirms bēru ceremonijas, zārks tiek aizvērts. Pāvesta seju klāj zīda lakats un zārkā tiek ievietotas dažādas lietas, kas saistās ar viņa darbu.

Katoļu baznīcas Kanoniskais Likums saka, ka “kamēr Romas Bīskapa sēdeklis ir vakants vai pilnīgi aizkavēts, visas Baznīcas pārvaldē nedrīkst ievest neko jaunu un ir jāievēro īpašie likumi, kas ir izdoti šādiem apstākļiem.”

Periodā līdz jauna pāvesta ievēlēšanai, baznīca nevar pieņemt svarīgus lēmumus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.