Skaidrojam! Kā veikalu plauktos atrast bioloģiski audzētus produktus? 16
Covid-19 pandēmija ieviesusi pamatīgas izmaiņas ne vien mūsu ikdienā, bet arī tajā, kā rūpējamies par savu veselību. Ja iepriekš varbūt biežāk izvēlējāmies produktus, kas vienkārši mums garšo, tad šobrīd, iespējams, kāds biežāk pievērš uzmanību tam, vai konkrētais produkts ir bioloģisks, videi un cilvēkam nekaitīgs.
“Bioloģiskās lauksaimniecības pamatā ir rūpes par veselību, par augsni un vidi,” raksturojot bioloģiskās lauksaimniecības, kur aug šāda veida produkti, RīgaTV 24 raidījumā “Būtu zinājis” skaidro Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas pārstāvis Raivis Bahšteins. “Burkāns, kas audzēts bioloģiski, tiek saukts par bioloģisko, bet burkāns, kas ir audzēts ar minerālmēsliem, pesticīdiem un tā tālāk, tiek saukts par parasto. Bet vajadzētu būt otrādi- kaut kāda birka tiek piekarināta ķīmiski audzētajam burkānam, bet bioloģiskais ir tas parastais burkāns. Visiem pieejamais, dabai un sabiedrībai draudzīgais,” intervijā skaidro speciālists.
“Šobrīd jau 10% no Latvijā sastopamās pārtikas ir bioloģiska, kas ir jau pietiekami labs rādītājs. Ja pirms dažiem gadiem tie bija tikai 6%, tad tagad šis zaļais vilnis turpina velties arī Latvijā.”
R.Bahšteins arī skaidro, kā bioloģiskos produktus atšķirt veikalu plauktos. “Vienīgā uzticamā pazīme ir bioloģiskais marķējums. Tā ir salātzaļā zīmīte ar lapiņu virsū. Ir arī pašmāju ekoprodukts.
Runājot par sabiedrības ieguvumu kopumā, ja lauksaimnieki izvēlas savu produkciju tomēr veidot kā bioloģisku, R.Bahšteins norāda, ka jāsaprot, ka tās primāri ir rūpes par veselību. “Parasti ģimenē ienāk bērni, jaunie vecāki meklē labāku pārtiku, nonāk līdz bioloģiskajai pārtikai. Tālāk jau sāk tā doma raisīties, skatās plašāk, domā par lauksaimniecības ietekmi, par sava dzīvesveida ietekmi. Tā tas viss attīstās.
Visu šīs nedēļas raidījumu “Būtu zinājis” skaties šeit.
Raidījumu finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.