Skaidrojam, kā piesārņotu vietu sakopšanā palīdz “Lielā talka” 0
Inčukalna gudrona dīķi, iespējams, ir viena no piesārņotajām vietām Latvijā, par kuru nācies dzirdēt gana bieži. Tiesa, šī nav vienīgā vieta Latvijā, kurā bijuši jāveic īpaši sakopšanas darbi. Arī “Lielās talkas” organizatori atzīst, ka piesārņotu un sakopjamu vietu mūsu valstī vēl ir gana daudz.
“It sevišķi pirmajos talkas gados tas bija vājprāts. Cilvēki atrada, piemēram, dīvainus šķidrumus mucās,” stāstot par piesārņotu vietu sakopšanu, RīgaTV 24 raidījumā “Būtu zinājis” stāsta projekta “Lielā talka” vadītāja Vita Jaunzeme. “No dīķiem, ezeriem, cilvēki vilka ārā mistiskas lietas. Piemēram, Mangaļsalā talkas laikā atrasts pat nesprādzis lādiņš.”
Organizatori arī norāda, ka pateicoties talcinieku atradumiem, ne reizi vien daba paglābta no nopietnākiem bojājumiem. “Bija tas stāsts, ka talkā tika atrastas daudzas mucas ar nezināmu šķidrumu. Toreiz speciālisti norādījuši, ka tie bijuši indīgi pārpalikumi no kaut kā. Ja tie būtu nokļuvuši dabā, tā būtu zināma katastrofa tajā lokācijā.”
“Mums arī ir Lielās talkas piesārņojumu karte, kur cilvēki paši var atzīmēt šīs konkrētās vietas, kur nepieciešama sakopšana. Talkai būtu jābūt paralēli tam, kas no valsts un pašvaldības tiek darīts, lai sakoptu īpaši piesārņotas vietas.”
V.Jaunzeme arī uzsver, ka šobrīd ir grūti pateikt, cik daudziem no mums ir dziļāka izpratne par to, kāpēc nepieciešama piesārņotu vietu sakopšana. Kādam tie var būt estētiski iemesli, citi, savukārt, iespējams, apzinās, ko šāds piesārņojums var nodarīt gan dabai, gan cilvēka veselībai un videi kopumā.
Visu raidījuma “Būtu zinājis” epizodi skaties šeit.
Raidījumu finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.