Skaidro jurists: vai nevakcinēts darbinieks pēc atlaišanas ir tiesīgs saņemt kompensāciju? 30
Covid-19 pandēmija iezīmējusi izmaiņas darba tiesiskajā regulējumā, kas paredz, ka no darba var tikt atbrīvoti cilvēki, kuri tomēr izlēmuši nevakcinēties pret covid-19. Tiesa, nereti šādās situācijās nodarbinātajiem ir jautājumi par to, vai un kad viņi var tikt atjaunoti darbā un vai gadījumā, ja tiek zaudēts darbs, viņiem pienākas kādas kompensācijas.
“Atstādināšana notiek ar darba devēja rakstveida rīkojumu, izdots aizliegums/ pagaidu aizliegums darbiniekam veikt savus darba pienākumus,” TV24 raidījumā “Meli un fakti” situāciju skaidro Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists, konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs.
“Ja tas ir pagaidu, tas nozīmē, ka tas nevar vilkties mūžīgi. Likums ir ierobežojis, ka atstādināt var līdz 3 mēnešiem.
Situācijā, ja šī persona tomēr izlemj vakcinēties, tad šo atstādināšanu var pārtraukt, un personai var ļaut turpināt veikt darba pienākumus.”
K.Rācenājs norāda, ka šajā laikā darba devējam nav pienākums darbiniekam saglabāt darba samaksu, tajā pašā laikā šāda tiesība privātajā sektorā ir. “Attiecīgi valsts un pašvaldību iestādēs darba devējs nedrīkst darbiniekam par atstādināšanas laiku maksāt.”
“Ja persona 3 mēnešu laikā nav vakcinējusies, tad darba devējam ir divas iespējas- turpināt darbiniekam noteikt dīkstāvi, un darba attiecības netiek izbeigtas. Otrs variants- darba devējs ir tiesīgs izbeigt darba attiecības. Ir noteikts speciāls regulējums, kas nosaka, ka jāmaksā atlaišanas pabalsts vienas mēnešalgas apmērā,” situāciju izklāsta K.Rācenājs.
Visu raidījumu “Meli un fakti” skaties šeit:
Projektu “Meli un fakti” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma saturu atbild AS “TV Latvija”