Skaidrīte Lasmane
Skaidrīte Lasmane
Foto – Timurs Subhankulovs

Skaidrīte Lasmane: “Producējot negatīvo informāciju, žurnālisti rada naidu arī pret sevi” 25

“Naidu izraisa tas negatīvisma pārsvars, kas ir Latvijas sabiedriskajos medijos,” diskutējot par to, kādēļ krīzes apstākļos mainījusies attieksme pret žurnālistiem, TV24 raidījumā “Pilna bilde” savu viedokli pauda filozofijas zinātņu doktore, Ētikas padomes priekšsēdētāja vietniece Skaidrīte Lasmane. Viņai krasi iebilda Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes locekle, radio žurnāliste Zane Mače: “Mēs neesam psihologi. Mēs esam žurnālisti, kas sniedz objektīvu informāciju, faktus.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Skaidrīte Lasmane uzsver cieņpilnas attieksmes trūkumu sabiedrībā kopumā. “Un vēl runa ir par naidu. Par naidu, ko rada nevis ar kāda tiešu aizvainošanu.

Naidu izraisa tas negatīvisma pārsvars, kas ir Latvijas sabiedriskajos medijos. Es pārskatu divus – Latvijas televīzijas pirmo kanālu un Latvijas radio, it īpaši rīta ziņas,” atzina Lasmane un dalījās savos novērojumos pēc kāda nesena skatīta ziņu raidījuma “Panorāma”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tur bija apmēram 15 sižeti, no kuriem tikai pusotrs bija labvēlīgs, pozitīvs un turklāt konstruktīvs. Bet negatīva informācija nevar izsaukt labvēlību. Ir pētījumi par to, ka, ja ir pozitīvi virsraksti un attēli, tad auditorijas attieksme ir daudz labvēlīgāka un naidu neizsauc.

Jo vairāk negatīvās informācijas, jo vairāk sabiedrībā ir niknuma, dusmu, naida. Un, ticiet man, žurnālisti ar negatīvās informācijas producēšanu rada šo naidu arī pret sevi.”

Skaidrītei Lasmanei iebilda Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes locekle, radio žurnāliste Zane Mače: “Esmu strādājusi ziņās dažādos medijos, un nav tā, ka žurnālisti no rīta sanāk sapulcē un domā, cik daudz mēs ieliksim pozitīvas bildes vai cik daudz pateiksim sliktas ziņas.

Ja valstī notiek tas, kas notiek, tad žurnālista uzdevums ziņās ir par to izstāstīt. Viņš nevar ignorēt situāciju ar mediķiem, kovidu, krīzi enerģētikā tikai tādēļ, lai būtu balanss – piecas pozitīvas ziņas, sešas negatīvas. Tāda žurnālistika mums nav vajadzīga.

Ja mēs domājam tikai par to, ka ir jāpasaka kaut kas, kas cilvēkus priecē… Mēs neesam psihologi. Mēs esam žurnālisti, kas sniedz objektīvu informāciju, faktus.”

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.