Skaidiņu griezums – vienkāršākais no kokgriešanas veidiem 1

Ja kāds zaļš iesācējs pajautā rūdītam kokgriezējam, ar ko sākt ceļojumu uz amata meistarību, atbilde ir zināma, – ar pašu vienkāršāko! Kas tas ir?

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Lasīt citas ziņas

Vienkāršākais no kokgriešanas veidiem ir plakanreljefa veidošana, saglabājot koka virsmas līniju – taisnu, apaļu vai izlocītu. Dekoratīvo zīmējumu veido ar līniju vai fona padziļināšanu. Tam ir vairāki veidi: kontūrgriezums, kontūrgriezums ar noapaļotām malām un plakanu fonu, un reljefs griezums. Vienkāršākais plakanreljefa darināšanas veids ir skaidiņu griezums. Angļi šo paņēmienu sauc par cheap carving, krievi – par ploskovijemčataja rezba. Nosaukums cēlies no tā, ka, ar speciālu nazi (kaltu) koka virsmā iegriežot precīzas rievas, veidojas īpatnējas trīsstūra šķērsgriezuma skaidas ar asu malu.

Tautas lietišķajā mākslā no seniem laikiem skaidiņu griešanu izmanto koka virsmu dekorēšanai, sākot ar mēbelēm un traukiem un beidzot ar māju fasādēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Agrāk rotāja arī senās kulta vietas un priekšmetus, par ratiem, kamanām un laivām pat nerunājot. Šī kokgriezuma ārkārtīgo popularitāti nosaka tā vienkāršība. Nepieciešama tikai koka pamatne un ass instruments, nazis vai kalts ar slīpu galu.


Izšķir ģeometrisko un kontūrgriezumu. Uzskata, ka katrai ģeometriskai figūrai ir sava simboliska nozīme. Apaļa rozete – saule, līkloču līnijas – ūdens. Kokgriezējs ar šādām figūrām – trīsstūriem, rombiem, apļiem, attiecīgi savietojot, spēj izveidot eglīti, upīti, saulīti, zvaigznīti, actiņas, zvīņas, lukturīšus, trepītes, bišu šūnas. Piemēram, tikai no trīsstūra vien var savirknēt garu ornamentālu joslu, izmantojot arī trīsstūri ar zobiņu (viena mala lauzta), liekot ar smailēm vienu pret otru (veidojas rombs), savienojot ar pamatnēm (veidojas ķēde), ievietojot citu citā (veidojas čūska). Arī vienkārša saulīte sastāv no vairākiem starveidīgi izkārtotiem trīsstūriem. Ģeometriskā kokgriešana no citām atšķiras tieši ar lielo daudzveidību ornamentālajā kārtojumā. To var kombinēt arī ar parējām. Piemēram, lielu laukumu reljefajā kokgriezumā dekorēt ar mazām saulītēm.

Kontūrgriezumu veido, izgriežot zīmējuma kontūras. Tas ar savām asajām un precīzajām līnijām atgādina gravējumu. Līnijas izteiksmības paspilgtināšanai maina tās dziļumu un platumu. Atšķirībā no ģeometriskās griešanas kontūrgriezumā izmanto galvenokārt augu un dzīvnieku motīvus. Šo tehniku bieži kombinē ar citiem koka apstrādes veidiem. Piemēram, ja ģeometriskais ornaments veido plaknes rāmi, vidū kontūrgriezumā izveido zīmējumu. Dažreiz apgleznojot koku kontūras veido ar iegrieztu līniju.

Reklāma
Reklāma

Skaidiņu griešana ir ļoti vienkāršs un demokrātisks paņēmiens, kas neprasa ne speciālas iekārtas, ne plašas telpas, ne dārgus instrumentus, jo viss atkarīgs no kokgriezēja rūpības un rokas trenētības.

Lai nezaudētu meistarību, īsti profesionāļi somā nēsā līdzi koka dēlīti un katrā brīvajā brītiņā vingrinās. Griešanai vislabāk izmantot profesionālos skaidiņu nažus, ko var iegādāties pie instrumentu tirgotājiem. Vajadzīga arī laba galoda, jo instrumentam jābūt ļoti labi uzasinātam. Ja darba ir maz un speciālā naža nav, bieži izmanto divus kaltus ar slīpiem galiem. Ar vienu griež no vienas, ar otru – no otras puses

Piemērots ir mīksts kokmateriāls, lai rievu viegli iegūtu ar diviem griezieniem. Jāizvairās no sveķiem, zariem un viļņainas virsmas, kas īpaši iesācējam mēdz sagādāt problēmas. Ja tomēr trāpās kāds zariņš, zīmējums jāizkārto tā, lai tas neskartu šo vietu. Pateicīga ir viendabīgā liepas koksne, kuras baltā krāsa izceļ līniju ēnojumu. Noder arī apse, mazliet tumšākais alksnis un cietākais bērzs.

Ģeometriskajam ornamentam apļu un laukumu dalījumu vispirms uzzīmē uz papīra. Jau skicē smalki jāizsver līniju platumi. Zīmējuma pārnešanai uz koku izmanto pauspapīru, noklājot tam otro pusi ar grafītu. Kopējamais papīrs neder – smērējas. Svarīgākos punktus iezīmē ar īlenu. Zīmējumu var konstruēt arī tieši uz koka ar zīmuli, lineālu un cirkuli. Griežot lielākus laukumus, piemēram, verandas kolonnas papildinot ar ģeometrisku ornamentu, skicē atrisina kopējo kompozīciju. Skaidiņu griezumu var lakot vai krāsot. Jo plānākā kārtā pārklāj, jo efektīgāk izskatās.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.