Skačkovs: Levita ideja par tribunāla veidošanu ir daļa no priekšvēlēšanu kampaņas 69
Vai būtu reāli kaut kādā nākotnē sodīt Krievijas valsti, attiecīgas amatpersonas?
Es noteikti sabojāšu daudziem garastāvokli ar savu atbildi, bet uz velosipēda, kas reiz jau ir izgudrots, neviens, visticamāk, nebrauks. Paskaidrošu, kā to domāju – mums jau ir viena Starptautiskā tiesa, kura tika izveidota ar nolūku tiesāt agresijas visā pasaulē, tā ir Starptautiskā krimināltiesa, kura darbojas Hāgā, izveidota saskaņā ar tā saucamo Romas statūtu. Tas ir līgums, ko vairākas valstis noslēgušas 1998.gada 17.jūlijā. Šādu viedokli TV24 raidījumam “Uz līnijas” izteica zvērināts advokāts Dmitrijs Skačkovs.
“Tāda tiesa izveidota galvenokārt tāpēc, ka tribunāli, kuri veidoti atsevišķiem gadījumiem, piemēram, genocīda iztiesāšanai Ruandā, Dienvidslāvijā, nav sevi labi parādījuši ne no efektivitātes, ne no objektivitātes viedokļa.”
Tomēr arī ar Starptautisko Krimināltiesu esot problēmas. Kādas? “Vairākas dalībvalstis, kuras sākotnēji parakstīja Romas statūtus, vēlāk no tiem atkāpās – Sudāna, Izraēla, Krievija un ASV. Pie šīs situācijas ļoti apšaubu, ka tādu starptautisko tiesu tribunālu vispār vajadzētu un ka to vispār varētu izveidot, tā uzskata zvērināts advokāts.
Pirms laika Latvijas prezidents Egils Levits paziņoja, ka Latvija atbalsta īpaša tribunāla Krievijas agresijas nozieguma izmeklēšanai izveidi, pamatojoties uz ANO rezolūciju.
Ja arī ANO izveidos šādu tiesu, tas nenozīmē, ka tāda arī darbosies.
“Es lielu jēgu iniciatīvai neredzu, domāju, ka tā ir daļa no Levita kunga priekšvēlēšanu kampaņas. Iespējams, viņš tādā tiesā gribētu strādāt par tiesnesi, bet praktiskās jēgas šādam tribunālam jēgas nav,” atzīst advokāts. Priecīga ziņa esot tā, ka
Starptautiskā sabiedrība var palīdzēt ar resursiem Ukrainas tiesām, palīdzēt justies tām droši un politiski neatkarīgām – šajā virzienā darbi jau notiekot, bet tos var pastiprināt. “Ja runājam par juridiski daudz maz efektīvu mehānismu, tad šajā brīdī tāds ir Ukrainas nacionālās jurisdikcijas ietvaros. Tribunālu, kamēr pieņems lēmumu, kamēr izveidos, tikmēr paies laiks, šo laiku labāk tēerēt pierādījumu vākšanai un izmeklēšanai, kas notiek šobrīd,” tā atzina Skačkovs.