Lai arī kongress noritēja kā labi iestudēta izrāde, sestdien mīklainos apstākļos no kongresa noslēguma ceremonijas divu apsargu pavadībā tika izvadīts bijušais Ķīnas līderis Hu Dzjiņtao (centrā), pirms tam iesaistoties īsā sarunā ar pašreizējo Ķīnas vadoni Sji Dzjiņpinu (no labās) un premjeru Li Kecjanu (no kreisās).
Lai arī kongress noritēja kā labi iestudēta izrāde, sestdien mīklainos apstākļos no kongresa noslēguma ceremonijas divu apsargu pavadībā tika izvadīts bijušais Ķīnas līderis Hu Dzjiņtao (centrā), pirms tam iesaistoties īsā sarunā ar pašreizējo Ķīnas vadoni Sji Dzjiņpinu (no labās) un premjeru Li Kecjanu (no kreisās).
Foto: Noel Celis/AFP/SCANPIX

Sji iegūst trešo termiņu, pārkāpjot Ķīnā ievēroto tradīciju nekandidēt amatā uz vairāk par diviem termiņiem 9

Rūdolfs Bruss, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins svētdien tika pārvēlēts uz trešo termiņu Ķīnas Komunistiskās partijas ģenerālsekretāra amatā.

Dienu pēc Komunistiskās partijas 20. kongresa beigām jaunā Centrālā komiteja Pekinas Lielajā tautas namā ievēlēja Sji uz trešo termiņu, kas pārkāpj pēdējās desmitgadēs Ķīnā ievēroto tradīciju valsts līderiem nekandidēt amatā uz vairāk par diviem termiņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sji tika pārvēlēts arī uz trešo termiņu Centrālās militārās komisijas priekšsēdētāja amatā.

Šis amats ļauj Sji kontrolēt Ķīnas bruņotos spēkus. Gaidāms, ka prezidenta amatu uz trešo termiņu Sji saglabās nākamā gada pavasarī Ķīnas parlamenta sesijā. Jau pirms kongresa sākuma tika uzskatīts, ka Sji iegūs trešo termiņu partijas ģenerālsekretāra amatā.

Kongresa delegāti atbalstīja Sji pozīciju kā “partijas kodolam”, kas vēl vairāk stiprina Sji lomu un ļauj viņu salīdzināt ar Mao Dzedunu. Pirmo reizi partijas pamatdokumentā paredzēts “apņēmīgi iebilst un savaldīt separātistus, kas vēlas “Taivānas neatkarību””. Sji ar trešo termiņu jau apsveicis Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns.

Vadošos amatos iecelti Sji atbalstītāji

Vakar tika paziņots arī jaunais Politbiroja un tā Pastāvīgās komitejas sastāvs. 24 cilvēku plašajā Politbirojā pirmo reizi pēdējo vismaz 25 gadu laikā nav nevienas sievietes, atzīmē ASV telekanāls CNN. Ietekmīgajā Pastāvīgajā komitejā bez Sji ir iekļauti vēl seši locekļi. Eksperti norāda, ka tie visi ir uzticami Sji atbalstītāji, kas izslēdz jebkādu varas dalīšanas iespēju.

Partijas vadībā nebūs pašreizējais premjerministrs Li Kecjans, kurš nav Sji tuvāko sabiedroto lokā. Li vēl nav sasniedzis kompartijas neoficiālo pensionēšanās vecumu – 68 gadus – un būtu varējis pretendēt uz vēl vienu termiņu partijas vadībā. Tomēr viņš jau martā paziņoja, ka pēc diviem amata termiņiem vairs nekandidēs. Sji ir 69 gadus vecs, tātad vienu gadu virs neoficiālā pensionēšanās vecuma.

Reklāma
Reklāma

Jaunais partijas vadības sastāvs liecina, ka Sji turpinās nostiprināt savu kontroli pār visām jomām, tostarp ekonomiku, kas tradicionāli ir premjera kontrolē, atzīmē CNN. Īpaši izceļams ir fakts, ka Pastāvīgajā komitejā iekļauts un premjera amatu ieņems kompartijas Šanhajas organizācijas vadītājs Li Cjans.

Britu raidorganizācija BBC norāda, ka Li bija atbildīgs par Šanhajas haotiskajiem Covid-19 ierobežošanas pasākumiem, kuru laikā šīs lielpilsētas iedzīvotājiem trūka pārtikas. Li tomēr ir uzticams Sji atbal­stītājs, un nepārliecinošais sniegums Šanhajas kompartijas līdera amatā nav traucējis viņam kļūt par otru ietekmīgāko cilvēku valstī.

Jaunajā Politbiroja Pastāvīgajā komitejā nav iekļauts neviens gados jaunāks politiķis, kurš varētu kļūt par Sji pēcteci. Tas liecina, ka Sji neplāno tuvākajā laikā doties pensijā. Pēc iepazīstināšanas ar savu jauno komandu Sji uzsvēra, ka “Ķīna nevar attīstīties bez pasaules, un arī pasaulei ir vajadzīga Ķīna. Ķīnas durvis uz pasauli kļūs tikai plašākas”.

Eksperti ir vērsuši uzmanību uz to, ka vairākos augstos amatos nonākuši Sji sabiedrotie, kuriem nav pieredzes centrālajā valdībā. “Šie cilvēki Sji pazīst ļoti labi, Sji viņiem uzticas, viņi ir izraudzīti šajās vadošajās pozīcijās tieši tādēļ,” intervijā telekanālam CNN norādīja Kalifornijas universitātes Sandjego asociētais profesors Viktors Šihs.

“Viņu sniegums darbā paliek otrajā plānā, neskatoties uz starptautisko mediju viedokli, neskatoties pat uz to, ko domā liela daļa ķīniešu,” atzina Ķīnas elites jautājumu eksperts.

Bijušo līderi izved no zāles

Lai arī kongress noritēja kā labi iestudēta izrāde, sestdien mīklainos apstākļos no kongresa noslēguma ceremonijas tika izvadīts bijušais Ķīnas līderis Hu Dzjiņtao. Hu kongresā sēdēja līdzās savam pēctecim Sji, kad apsargs mēģināja satvert bijušo prezidentu aiz rokas, bet tika atraidīts.

Tad apsargs mēģināja ar abām rokām pacelt Hu aiz padusēm. Pēc īsas sarunas ar Sji un premjeru Li Hu divu apsargu pavadībā tika izvests no zāles. Oficiāls skaidrojums par notikušo nav sniegts. Ķīnas valsts ziņu aģentūra “Sjiņhua” vēstīja, ka 79 gadus vecais Hu esot izvadīts no sēžu zāles, jo juties slikti.

Pēdējos gados Hu, kurš prezidenta amatu atstāja 2013. gadā, bijušas veselības pro­blēmas, bet nav zināms, vai tas bija iemesls notikušajam kongresa noslēgumā. Vērojot bijušā Ķīnas līdera izvešanu no kongresa sēžu zāles Rietumu televīzijas kanālos, šķita, ka Hu nevēlas doties prom no zāles.

Notikušo var skaidrot gan ar Hu slikto veselības stāvokli, gan ar Sji vēlmi publiski izrādīt savu varu pār iepriekšējo Ķīnas līderi. CNN atzīmē, ka diez vai kompartija šo jautājumu komentēs publiski. Ķīnas medijos tas nav apspriests, bet no Ķīnas sociālajiem tīkliem informācija par notikušo ar Hu tiek dzēsta.

Analītiķi atzīmē, ka Hu valdīšanas laikā no 2003. līdz 2013. gadam Ķīna bija atvērtāka pasaulei un jaunām idejām. Prezidenta Sji administrācija ir veicinājusi nacionālismu, maz rēķinoties ar citu valstu interesēm.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.