Brazīlijas prezidenta vēlēšanās uzvarējušais Lula da Silva pateicas saviem atbalstītājiem.
Brazīlijas prezidenta vēlēšanās uzvarējušais Lula da Silva pateicas saviem atbalstītājiem.
Foto: Carl de Souza/AFP/SCANPIX

Sīva cīņa vēlēšanās Brazīlijā 0

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Brazīlijas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā svētdien uzvarējis kreisais eksprezidents Luiss Inasiu Lula da Silva, ar nelielu balsu pārsvaru uzveicot galēji labējo sāncensi līdzšinējo prezidentu Žairu Bolsonaru. Lula saņēmis 50,83% balsu, bet Bolsonaru – 49,17%, apliecināja vēlēšanu komisija. Bolsonaru zaudējumu pagaidām nav atzinis, un ar nepacietību tiek gaidīts, kāda būs līdzšinējā prezidenta un viņa atbalstītāju reakcija uz vēlēšanu rezultātu.

Lulu da Silvu ar uzvaru jau apsveikuši ASV prezidents Džo Baidens, Francijas prezidents Emanuels Makrons, Kanādas premjerministrs Džastins Trudo, vairāki Latīņamerikas līderi. Eiropas Savienības pārstāvis atzīmējis, ka vēlēšanas bijušas brīvas un taisnīgas, bet kampaņa efektīva un atklāta.

Grib atjaunot politisko līdzsvaru

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šai valstij vajadzīgs miers un vienotība. Brazīliešu tauta vairs negrib cīnīties,” savu atbalstītāju mītiņā Sanpaulu centrā sacīja Lula da Silva. “Tas nav neviena interesēs – dzīvot sašķeltā valstī un pastāvīgā karastāvoklī.”

Pret Lulu da Silvu 2018. gadā tika izvirzīta strīdīga apsūdzība korupcijā, viņš tika notiesāts un nevarēja piedalīties prezidenta vēlēšanās, taču saglabāja plašu atbalstu mazturīgajos iedzīvotāju slāņos. Viņam tika piespriests 580 dienu cietumsods par korupciju un naudas atmazgāšanu. Sodāmību vēlāk anulēja Brazīlijas Augstākā tiesa, jo tika konstatēts, ka lietu izskatījušais tiesnesis nav bijis objektīvs un sadarbojies ar prokuroriem.

Pēc uzvaras uzrunājot savus atbalstītājus, viņš solīja tikt galā ar badu un turpināt cīnīties par Amazones lietusmežu saglabāšanu. “Šodien vienīgā uzvarētāja ir brazīliešu tauta,” teica Lula da Silva. “Tā ir demokrātiskās kustības uzvara, kas tika izveidota un darbojās virs politiskajām partijām, personīgajām interesēm un ideoloģiskajiem strāvojumiem, lai demokrātija varētu uzvarēt.” Viņš paziņojis, ka vēlas iesaistīt valsts pārvaldē līdz ar savas Strādnieku partijas pārstāvjiem arī centristus un pat labējo spēku pārstāvjus, lai atjaunotu politisko līdzsvaru un saimniecisko augšup­eju, kas raksturoja viņa prezidentūru no 2003. līdz 2010. gadam. Analītiķi atzīmē, ka pēdējos gados sabiedrība ir politiski un sociāli polarizējusies, saasinot pretrunas.

“Mēs atjaunosim mežu uzraudzību Amazones baseinā un vērsīsimies pret jebkuru nelikumīgu darbību,” paziņojis jaunievēlētais prezidents. Viņš solījis izveidot ministriju Brazīlijas pamatiedzīvotāju problēmu risināšanai, ko vadīs vietējo cilšu pārstāvis. Analītiķi atzīmē, ka šo un citu plānu īstenošanā Lula da Silvam būs jāsaduras ar lielo zemes īpašnieku un konservatīvo likumdevēju pretestību.

Reklāma
Reklāma

Kravas auto šoferi atbalsta Bolsonaru

Bolsonaru pazīstams kā ASV bijušā prezidenta Donalda Trampa domubiedrs un varētu apstrīdēt sev nelabvēlīgo vēlēšanu rezultātu. Savas prezidentūras laikā Bolsonaru atbalstīja likumprojektu pieņemšanu lielo zemes īpašnieku interesēs, veicinot plašāko Amazones lietus mežu izciršanu pēdējos 15 gados sojas plantāciju ierīkošanai. Bolsonaru administrācija tika asi kritizēta par neefektīvo rīcību kovida pandēmijas laikā.

Vēlēšanu kampaņas laikā viņš vairākkārt izteica dokumentāli nepierādītus apgalvojumus par iespējamām manipulācijām balsu skaitīšanā, raisot bažas, ka zaudējuma gadījumā viņš varētu apstrīdēt vēlēšanu iznākumu.

Bolsonaru nepamatoti apgalvojis, ka viņa sāncenša atgriešanās pie varas nozīmētu komunisma ieviešanu, narkotiku un abortu legalizāciju, baznīcas vajāšanu.

Protestējot pret Žaira Bolsonaru sakāvi Brazīlijas prezidenta vēlēšanās, kravas automašīnu šoferi un citi neapmierinātie ar vēlēšanu iznākumu vakar nobloķējuši vairākus lielceļus Matugrosu du Sulas štatā, kur vairākums pilsoņu atbalsta Bolsonaru. Pagaidām nav skaidrs, vai protestus organizē kāda konkrēta grupa. Brazīlijā ir spēcīga, bet vāji organizēta kravas automašīnu šoferu kustība, kas izteikti atbalsta Bolsonaru.

Sīvākā vēlēšanu cīņa

Analītiķi atzīmē, ka šī bija sīvākā vēlēšanu cīņa kopš demokrātiskas iekārtas atjaunošanas Brazīlijā 1985. gadā un pirmā reize, kad amatā esošais prezidents netika pārvēlēts. Abus kandidātus šķīra tikai nedaudz vairāk par diviem miljoniem balsu. Iepriekšējā sīvākā politiskā sāncensība notika 2014. gadā, kad Lulas da Silvas partijas biedres Dilmas Rusefas pārsvars bija 3,5 miljoni balsu.

Lulas da Silvas uzvara Brazīlijas prezidenta vēlēšanās ir pagarinājusi kreiso spēku kandidātu panākumus Dienvidamerikā, kur tagad kreisas ievirzes prezidenti ir pie varas arī Čīlē, Kolumbijā un Argentīnā. Īpaši gadījumi ir Venecuēla un Nikaragva, kur iedibināti Maskavai draudzīgi režīmi.

Jāveido sociālie tilti

Par viceprezidenta kandidātu savā komandā Lula da Silva izraudzīja centriski labējo politiķi Džeraldo Alkminu, savu bijušo sāncensi. Eksperti uzskata, ka tas bija tālredzīgs solis, kas palīdzēja izveidot plašāku atbalstu dažādos sabiedrības slāņos. “Sociālo tiltu veidošana sašķeltā valstī varētu būt galvenā atslēga viņa veik­smei,” uzskata Sanpaulu universitātes politisko zinātņu profesors Karloss Melu.

“Ja Lula da Silva spēs uzrunāt vēlētājus, kas nebalsoja par viņu, ko Bolsonaru nekad nav darījis, un sarunās centīsies rast risinājumus mūsu ekonomiskajām, sociālajām un politiskajām problēmām, tad viņš varētu atjaunot Brazīlijā laiku, kad cilvēki varēja nepiekrist viens otram un tomēr virzīt lietas uz priekšu,” uzskata profesors Melu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.