Jānis Vitenbergs
Jānis Vitenbergs
Foto: Evija Trifanova/LETA

Situācija ir dramatiska: rosina paplašināt dīkstāves pabalsta saņēmēju loku 0

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) iesniedzis vairākus priekšlikumus finanšu ministra Jāņa Reira (JV) vadītajā uzņēmējdarbības un nodarbināto darba grupā, lai dīkstāves pabalstam būtu iespējams kvalificēties visiem uzņēmējiem un darba ņēmējiem, kas godīgi maksājuši nodokļus, bet šobrīd Covid-19 dēļ ir spiesti pārtraukt saimniecisko darbību, aģentūru LETA informēja Ekonomikas ministrijā (EM).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Vitenbergs piedāvā pārskatīt dīkstāves regulējumu, rosinot kritērijos precizēt ieņēmumu kritumu, lai tas neierobežotu sezonālus un strauji augošus uzņēmumus, kā arī eksporta apmēru.

Tāpat ministrs uzskata, ka nevar liegt dīkstāves pabalstu darbiniekiem, ja tās valdes loceklis ir bijis sodīts.
CITI ŠOBRĪD LASA

Ministrs iesniedzis arī priekšlikumu izveidot kvalifikācijas nosacījumus strauji augošiem komersantiem, kas dibināti salīdzinoši nesen, bet nevar izpildīt šobrīd noteiktos apgrozījuma samazinājuma nosacījumus.

Lai veicinātu Latvijas uzņēmumu starptautisko konkurētspēju, Vitenbergs rosina diskutēt par atbalsta modeli eksportējošiem uzņēmumiem, kuri turpina veikt uzņēmējdarbību Covid-19 izraisītās krīzes laikā.

EM uzsvēra, ka tā regulāri pārskata un analizē, kā pilnveidot dīkstāves pabalstu, lai pēc iespējas lielāks Covid-19 cietušo uzņēmumu darbinieku loks to varētu saņemt.

“Jau iepriekš veikti uzlabojumi attiecībā uz mazo uzņēmumu valdes locekļu iespēju saņemt dīkstāves pabalstu, dota iespēja pretendēt uz atbalstu uzņēmumiem, kuri ir nesen dibināti un kuri saskārušies ar vīrusa radītajām sekām, atcelti ierobežojumi, kas iepriekš liedza saņemt dīkstāves pabalstu, ja persona saņēma izdienas vai vecuma pensiju, kā arī pielielināti uzņēmumu nodokļu parādu sliekšņi,” pauda ministrijā.

Savukārt Vitenbergs, vērtējot Valsts ieņēmuma dienesta apkopoto statistiku par līdz šim izmaksāto dīkstāves pabalstu apmēru, situāciju raksturoja kā dramatisku, jo dīkstāves pabalsts ir atteikts apmēram 40% nodokļu maksātāju, kas kādu noteikto kritēriju dēļ šim valsts atbalsta veidam nekvalificējas.

“Tāpēc ir steidzami jāpārskata dīkstāves pabalsta regulējums, kā arī jāpaplašina atbalsts uzņēmējiem, kuri veic saimniecisko darbību arī vīrusa izraisītajā krīzes laikā,” uzsvēra Vitenbergs.

Jau ziņots, ka līdz otrdienas, 21.aprīļa, pēcpusdienai Valsts ieņēmumu dienests dīkstāves pabalstus bija izmaksājis 3560 darba devēju 19 474 darba ņēmējiem, kā arī 1113 pašnodarbinātām personām.

Kopumā dīkstāves pabalsti izmaksāti 5 360 229 eiro apmērā. Tostarp pabalsti 5 085 050 eiro apmērā izmaksāti 19 474 darbiniekiem pēc 3560 uzņēmumu iesniegumiem. Savukārt pēc 1113 pašnodarbināto personu iesniegumiem izmaksāti pabalsti kopumā 275 179 eiro apmērā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.