“Situācija valstī ir ļoti, ļoti nopietna!” Viņķele par iespēju ieviest vēl stingrākus ierobežojumus 18
Papildināts plkst.17.18.
Covid-19 izplatība Latvijā ir vērtējama kā “ļoti, ļoti nopietna”, un, ja situācija neuzlabosies, strikti ierobežojumi būs jāievieš visā valstī, šodien preses konferencē uzsvēra veselības ministre Ilze Viņķele (AP).
Viņķele, vēršoties pie sabiedrības, uzsvēra, ka Covid-19 izplatība un šodienas ļoti lielie inficēto līdzcilvēku skaitļi liecina par to, ka “situācija ir ļoti, ļoti nopietna”.
Politiķe brīdināja, ka veselības aprūpes sistēma, slimnīcas un personāls, kas šādā režīmā strādā kopš marta, ir tuvu pie robežas, kad būs būtiski jāierobežo veselības aprūpes pakalpojumi cilvēkiem, kuri gaida plānveida palīdzību.
Viņa atgādināja, ka rīt spēkā stāsies striktāki ierobežojumi, kas būtiski ietekmēs izglītības iespējas un saimnieciskās aktivitātes 12 pašvaldībās. “Ja situācijas stabilizācija nenotiks, striktāki ierobežojumi, būs jāattiecina uz visu valsti,” uzsvēra Viņķele.
Ministre skaidroja, ka striktāki ierobežojumi valsts mērogā nozīmētu kā minimums esošo uz vairāk Covid-19 skartajām pašvaldībām attiecināmo ierobežojumu ieviešana visā valstī.
“Tas nozīmētu, piemēram, ierobežojumus sporta pasākumiem, tirdzniecības pakalpojumiem, privātiem pasākumiem un izglītības procesam. Tas būtu viens solis, kas vērtējams visā valstī,” teica ministre.
Viņķele uzsvēra, ka, raugoties uz citu Eiropas valstu pieredzi Covid-19 apkarošanā, secināms, ka citviet ieviesti ievērojami stingrāki ierobežojumi, tostarp pārvietošanās ierobežojumi.
“Ja skatāmies uz citām valstīm, tad redzam ļoti drastiskus ierobežojumus, un diezin vai vairums Latvijas iedzīvotāju gribētu tos pie mums. Tādi ierobežojumi nozīmētu pārvietošanās ierobežojumus. Ir valstis, kur atļauts pārvietoties tikai noteiktā attālumā no dzīvesvietas,” stāstīja ministre, piebilstot, ka mēnešiem ilgi iedzīvotājiem tiek uzsvērta nepieciešamība ievērot Latvijā ieviestos ierobežojumus.
Viņķele gan atzina, ka sadarbības spēja ar sabiedrību ir vājinājusies, par ko liecina tas, ka ierobežojumi, kas attiecināmi uz katru cilvēku individuāli, netiek ievēroti. Sadarbības vājināšanos Viņķele gan saista arī ar atbalsta pasākumu trūkumu, ar ko valdībai “lemšana sokas mazliet smagnēji”.
Kā ziņots, trešdien Latvijā atklāti 898 Covid-19 gadījumi, bet četri Covid-19 pacienti miruši, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati.
Vakar slimnīcās ievietoti 94 Covid-19 pacienti, savukārt kopumā slimnīcās patlaban ārstējas 489 ar jauno koronavīrusu sasirgušie, liecina Nacionālā veselības dienesta dati.
Covid-19 ierobežojumu neievērošana atsevišķos uzņēmumos noved pie stingriem ierobežojumiem veselā pašvaldībā
Covid-19 ierobežojumu neievērošana atsevišķos uzņēmumos noved pie stingriem ierobežojumiem veselā pašvaldībā, ceturtdien preses konferencē skaidroja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).
“Viens piemērs ir uzņēmums “Brīvais vilnis” Salacgrīvā, kurā ir noticis ļoti apjomīgs un būtisks uzliesmojums. Zinām jau mēnešiem un epidemiologi nenogurstoši atgādina, ka tieši darba vietas ir viena no lielākajām riska vietām inficēties. Šajā gadījumā uzņēmuma vadība ne gluži sadarbojas ar epidemiologiem un izmeklēšanu. Sekas ir tādas, ka ne tikai uzņēmuma darbība tiek ietekmēta, bet arī tiek ietekmēta vesela pašvaldība,” teica ministre, atgādinot, ka Salacgrīva ir viena no pašvaldībām, kam piemēros stingrākus ierobežojumus.
Kā vēl vienu piemēru nespējai ierobežot Covid-19 izplatību Viņķele minēja kāda jauna cilvēka stāstu, kas šajās dienās aktīvi izplatās sociālajos medijos. Cilvēks dalījies ar savu stāstu, saslimstot ar Covid-19, informējot, ka pats vienmēr bijis akurāts, ievērojot ierobežojumus – lietojis masku, ievērojis distancēšanos, aicinājis dezinficēt rokas un darījis to pats.
Politiķe pateicās par personisku pieredzes stāstu publicēšanu, kas tostarp liek saprast, ka nevieni ārēji ierobežojumi, ko kontrolēs policija, nelīdzēs, ja patiešām katrs savās ikdienas izpausmēs, liekot roku uz sirds, neievēros ierobežojumus.
Kā ziņots, zivju pārstrādes uzņēmumā AS “Brīvais vilnis” saslimšana ar Covid-19 konstatēta 77 darbiniekiem, aģentūrai LETA pavēstīja kompānijas valdes priekšsēdētājs Arnolds Babris. Viņš norādīja, ka sākotnēji uzņēmumā tika konstatēti septiņi saslimšanas gadījumi, taču, testējot darbiniekus pēc brīvprātības principa, Covid-19 konstatēts vēl 70 cilvēkiem.