Satraucoša situācija Gruzijā: opozīcijas līdera arests izraisa jaunus nemierus Tbilisī 4
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Gruzijas policijas specvienības otrdienas rītausmā ielauzās opozīcijas partijas “Apvienotā nacionālā kustība” (ENM) mītnē Tbilisi pievārtē un, izpildot tiesas lēmumu, arestēja opozīcijas līderi, parlamenta deputātu Nikonoru Meliju.
Opozīcijas aktīvisti paziņojuši par protesta akciju uzsākšanu. Novērotāji brīdina, ka valsts, kurā iekšpolitiskā situācija pēdējā gada laikā jau tāpat nav mierīga, var ieslīgt politiskā haosā.
Kopš 16. februāra, kad Gruzijas parlaments Nikonoram jeb Nikam Melijam atņēma deputāta imunitāti, viņš kopā ar līdzgaitnieku grupu patvērās savas partijas mītnē, iebarikādējies vienā no trešā stāva kabinetiem.
Vakar policija pielietoja spēku un piparu gāzi, lai tiktu līdz šai telpai, ielauztos tajā un aizvestu Meliju, ņemot vērā, ka ēkā bija daudz opozicionāra piekritēju, kas ar mēbeļu barikādēm centās kavēt arestu.
Gruzijas telekanālu kadri liecina, ka, izņemot barikādes un grūstīšanos, cita pretestība policijai netika izrādīta. Nepretoties aicināja arī pats Melija. Operācijas laikā ENM mītni ielenca simtiem policistu.
Gruzijas mediji ziņo par vismaz 17 ievainotajiem opozicionāru vidū, 21 persona aizturēta. Meliju no notikumu vietas aizveda bruņu auto.
Jaunais premjers
Opozīcijas līderi apsūdz masu vardarbības organizēšanā un līdzdalībā pret valdību vērstos protestos Gruzijas galvaspilsētas centrā 2019. gada 20. un 21. jūnijā, kad pūlis mēģināja ieņemt parlamentu.
Cieta 240 cilvēki, tostarp 80 policisti. Nemieri Tbilisi toreiz sākās pēc reliģiskiem un politiskiem jautājumiem veltītās Gruzijas un Krievijas parlamentāriešu kopsēdes.
Tās gaitā no Gruzijas parlamenta tribīnes sanāksmes vadību pārņēma Krievijas Valsts domes delegāts Sergejs Gavrilovs. Daudzi gruzīni to uzskatīja par apkaunojumu.
Ja Meliju atzīs par vainīgu masu nekārtību organizēšanā, viņam draud deviņu gadu cietumsods. 17. februārī Tbilisi tiesa sankcionēja deputāta imunitāti zaudējušajam politiķim pirmstiesas apcietinājumu.
Lēmumu pamatoja ar to, ka opozicionārs pagājušā gada novembrī kādā mītiņā demonstratīvi noņēma un aizmeta elektronisko aproci, kas tam bija jānēsā izmeklēšanas laikā, kā arī atteicās iemaksāt 40 tūkstošu laru (ap 10 tūkstošu eiro) drošības naudu.
Drīz pēc tam policija pirmo reizi mēģināja arestēt Meliju, taču to neļāva viņa piekritēji, kas bloķēja ieejas ENM birojā. Pēc šīs akcijas 18. februārī par atkāpšanos paziņoja Gruzijas premjerministrs Giorgijs Gaharija.
Viņš pretēji vairumam valdības locekļu lielākās opozīcijas partijas vadītāja arestēšanu atzina par nepieņemamu apstākļos, kad iekšpolitiskā situācija valstī jau tāpat saspringta.
Gruzijas Iekšlietu ministrija pēc premjera demisijas apturēja Melijas lietas virzīšanu, taču pirmdien parlaments apstiprināja jauno valdošās partijas “Gruzijas sapnis” izvirzīto premjeru, agrāko aizsardzības ministru Irakliju Garibašvili.
Opozīcijas deputātu vairākums balsojumu boikotēja. Tiklīdz jaunais valdības galva stājās amatā, Melijas lieta tika turpināta un specvienības saņēma uzdevumu. Jaunais premjers, uzstājoties parlamentā, ENM nosauca par “destruktīvu spēku” un solīja ar to cīnīties.
“Melijas kungs un jebkurš, lai kur arī slēptos, uzvārdam šajā gadījumā nav nekādas nozīmes, nevar noslēpties no likuma varas. Likums ir jāpilda, un tas tiks pildīts, kā pieklājas,” uzsvēra Garibašvili.
Pēc viņa domām, šo opozīcijas partiju vada “noziedznieki”, kurus izvēlējies Gruzijas prezidents līdz 2013. gadam Mihails Saakašvili. Saakašvili šobrīd uzturas Ukrainā un pieņēmis tās pilsonību. “Apvienotā nacionālā kustība” ir viņa veidota.
Nekādu sarunu
Garibašvili iecelšanu par premjeru opozīcija raksturojusi kā “sliktāko iespējamo izvēli”, jo viņš ir stingrās līnijas piekritējs un arī agrāk izcēlies ar “vanaga” pieeju attiecībām ar politiskajiem pretiniekiem.
Opozīcijas piekritēji uzsver, ka Garibašvili ir partijas “Gruzijas sapnis” bijušā vadītāja, uzņēmēja un dolāru miljardiera Bidzini Ivanišvili uzticības cilvēks. Ivanišvili nereti uzskata par neformālo Gruzijas “saimnieku”.
Tikmēr opozīcija “Gruzijas sapni” sauc par promaskavisku, bet tās uzvaru 2020. gada 31. oktobra vēlēšanās – par falsificētu, tādēļ pieprasa jaunas ārkārtas vēlēšanas.
Faktiski kopš pagājušā gada oktobra Gruzija dzīvo nepārtrauktā politiskā krīzē. Dažas dienas pirms Melijas apcietināšanas opozīcija aicināja valdību atturēties no uzbrukuma ENM mītnei, jo tās aizstāvji tikai vēloties “aizstāvēt tiesības dzīvot normālā valstī”.
Atzīstot, ka Gruzijas nacionālās intereses prasa krīzi atrisināt mierīgā ceļā, ENM pārstāvji rosināja par vidutājiem izmantot ārvalstu diplomātus, taču vispirms valdībai būtu jāatsakās no “politiskām vajāšanām”, ar ko pirmkārt domāta vēršanās pret Meliju.
Tomēr premjers Garibašvili kategoriski atteicies no sarunām ar opozīciju, ja tajās pieminēs jaunas vēlēšanas. Melijas arests kaislības sakāpinājis vēl vairāk un licis mobilizēties jaunām protesta akcijām.
“Garibašvili ir izracis sev un Bidzini Ivanišvili politisko kapu. Tas viss drīz beigsies. Nika Melija būs brīvs, un mēs uzvarēsim,” presei vakar paziņoja ENM politiķis un žurnālists Zaals Udumašvili. ASV, Eiropas Savienība un NATO neslēpj, ka ir ļoti satrauktas par notikumu attīstību Gruzijā, un kritizē valdības lēmumu arestēt opozīcijas līderi.