Kristina Cimanouska pēc vēršanās pie Japānas policijas Tokijas Hanedas lidostā.
Kristina Cimanouska pēc vēršanās pie Japānas policijas Tokijas Hanedas lidostā.
Foto: Issei Kato/REUTERS/SCANPIX/LETA

Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 59

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Baltkrievijas olimpiskās komandas sprintere Kristina Cimanouska vakar Tokijas olimpisko spēļu laikā saņēma iebraukšanas vīzu Polijā un gatavojas lūgt tur arī politisko patvērumu. Ar Baltkrievijas komandu saistītais skandāls, kas no spor­tiska kļuvis par politisku, atkal pievērsis pasaules mediju uzmanību Aleksandra Lukašenko režīma metodēm. Polijas amatpersonas ­Cimanouskai solījušas aizsardzību, iespējas trenēties un turpināt sportistes karjeru.

“Sakravā mantas”

Baltkrievijas delegācijas vadība īso distanču skrējējai, 24 gadus vecajai Cimanouskai svētdien pāris stundu laikā lika sakravāt mantas un divu funkcionāru pavadībā doties uz lidostu izlidošanai atpakaļ uz dzimteni, neskatoties uz to, ka pirmdien viņai bija paredzēts starts 200 metru distancē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šāda rīcība bija reakcija uz Cimanouskas sociālajā tīklā “Instagram” ievietoto paziņojumu, kurā viņa asi kritizēja Baltkrievijas sporta vadību, kuras neizdarības dēļ tika izgāzta līdzdalība 4×400 metru stafetes skrējienā.

Funkcionāri nebija parūpējušies, lai divas stafetes komandas dalībnieces laikus izietu nepieciešamo dopinga testu ciklu – viņas nesaņēma atļauju līdzdalībai spēlēs. Lai glābtu situāciju, Baltkrievijas komandas vadība pat nepajautājot, mēģināja aizlāpīt caurumu, ieliekot komandā kādu barjerskrējēju un Cimanousku, kaut sportiste šādas distances un disciplīnas sacensībās nekad nav piedalījusies un tā prasa specifisku sagatavotību.

Sprintere atteicās, turklāt ievietoja informāciju “Instagram”, sašutumā vaicājot, kādēļ par sporta funkcionāru pieļautajām kļūdām jāatbild citiem. “Nekad dzīvē nebūtu reaģējusi tik asi, ja pirms tam pie manis būtu pienākuši, izstāstījuši situāciju un apvaicājušies, vai varu noskriet 400 metrus un esmu tam gatava.

Taču visu izlēma izdarīt man aiz muguras, turklāt, kad mēģināju iegūt kādu informāciju, tiku ignorēta. Ticiet man, pat par spīti tam, ka nekad dzīvē neesmu skrējusi 400 metrus, es būtu bijusi gatava atbalstīt komandu un iziet ar to uz viena celiņa, bet es uzskatu, ka augstākstāvošajiem mūs ir jāciena kā sportistus un šad tad arī jārēķinās ar mūsu viedokli,” viņa vēlāk papildināja viedokli.

Tokijas Hanedas lidostā, gaidot reisu uz Stambulu, Cimanouska vērsās pie policistiem, pastāstot, ka pret pašas gribu aizvesta no olimpiskā ciemata un tiek spiesta braukt prom no Japānas. Turklāt no lidostas viņa sociālajos tīklos vērsās pie Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK), lūdzot tās iejaukšanos un palīdzību.

Lidmašīna uz Stambulu pacēlās bez viņas. Tikmēr Baltkrievijas Olimpiskā komiteja (BOK) pasteidzās apgalvot, ka lēmumu vieglatlēti sūtīt mājās pieņēmis Baltkrievijas vieglatlētikas komandas treneru štābs “sakarā ar viņas emocionāli psiholoģisko stāvokli”, ko esot konstatējuši ārsti, kas nav tiesa, jo šāda veida ārstu pārbaudes nav bijis.

Reklāma
Reklāma

BOK skaidrojumam neviens lāgā netic. Opozicionārais Baltkrievijas Sporta solidaritātes fonds, kas uztur sakarus ar sportisti, uzsver, ka galvenais iemesls, kādēļ Cimanousku par katru cenu centās nosūtīt mājās, kur viņu negaidītu nekas labs, neizslēdzot pat ieslodzīšanu, bija uzdrīkstēšanās iebilst Lukašenko režīma sporta funkcionāriem un kritizēt to izturēšanos pret sportistiem. Nakti uz pirmdienu sportiste pavadīja Tokijas starptautiskās lidostas viesnīcā. SOK uzsvērusi, ka Cimanouska atrodas drošībā, Japānas varasiestāžu aizsargāta.

“Neko neraksti”

Jau svētdienas vakarā interneta platformā “YouTube” parādījās sarunas ieraksti, kuros dzirdams, kā vairāki Baltkrievijas sporta funkcionāri cenšas apstrādāt šņukstošo, taču apņēmīgo Cimanousku un piespiest aizbraukt no Tokijas.

Persona, kas identificēta kā Baltkrievijas izlases galvenais treneris Jurijs Moisevičs viņai sola, ka “viss pieklusīs”, ja vieglatlēte pēc atteikšanās skandāla neturpinās dalību spēlēs, nepretosies un atgriezīsies dzimtenē: “Kristina, es tevi vienkārši lūdzu to saprast un pieņemt. Pareizticība māca: samierinies. Samierināšanās dara cilvēku lielu, saproti? Samierinies. Nedemonstrē savu lepnumu.

Tas – velna virpulis – atkal sāk tevi pārņemt un sagriezt, saproti? Tā diemžēl cilvēki ar pašnāvību beidz. Viņus sātans sagrābj un saka: “Bet tev kādam kaut kas ir jāpierāda. Izlec no balkona! Viņiem pēc tam būs žēl, ka tik tālu noveduši!” Bet zini, kas ir pats interesantākais? Ka tauta pēc tam teiks: “Muļķe, varēja vēl dzīvot!” Kam tu ko būsi pierādījusi?” Moisevičs tāpat mēģina pierunāt Cimanousku nosimulēt traumu, lai pēkšņā aizbraukšana neviestu aizdomas.

“Ir pienācis tāds norādījums: tu šodien brauc mājās. Uzklausi līdz beigām un neizdari pārsteidzīgus secinājumus. Ļoti liels tev lūgums: atbrauksi mājās, nekur neko neraksti, nekomentē. Es tev visu nodošu vārds vārdā, kā man pateica. Ja vēlies arī turpmāk uzstāties par Baltkrievijas Republiku, paklausies, ko tev rekomendē. (..)

Zini, kā muša, kad nonāk zirnekļa tīklā, jo vairāk viņa spirinās, jo vairāk sapinas, un viss. Dzīve tā iekārtota. Tu izdarīji muļķību un, ceru, to saproti. No tās ir kaut kā jāizkuļas,” pamāca cits šīs sarunas dalībnieks, Baltkrievijas vieglatlētikas komandas priekšnieks Arturs Šumaks.

Viņaprāt, ­Cimanouskas protestu dēļ “situācija izgājusi ārpus kontroles”. Šumaks sarunā noraida Cimanouskas iebildums, ka situācijā vainojama arī sporta ierēdņu neizdarība, nenokārtojot stafetes dalībnieču ierašanos, ka vajadzējis painteresēties arī par sportistes viedokli: “Es tev vēlreiz skaidroju – tev ir pienākums. Tu startē par Baltkrievijas Republiku.”

Noķengāšanas kampaņa

SOK pieprasījusi Baltkrievijas Olimpiskajai komitejai sīkākus paskaidrojumus par notikušo. SOK pārstāvis Marks Adams presei paziņojis, ka organizācija uztur pastāvīgu kontaktu ar sprinteri un tuvākajās dienās izlems, ko darīt tālāk.

Viņš neizslēdza, ka pēc incidenta nosacījumi Baltkrievijas delegācijas klātbūtnei olimpiskajās spēlēs var tikt pārskatīti. Adams atgādināja par SOK agrāko lēmumu aizliegt vairākiem oficiāliem augsta ranga Baltkrievijas sporta funkcionāriem braucienu uz spēlēm Tokijā, taču sportistiem nekādi šķēršļi netika likti.

Tostarp Baltkrievijas valsts mediji un amatpersonas paredzami izvērsuši Cimanouskas noķengāšanas kampaņu, apgalvojot, ka viss notiekošais esot “farss”; ka “nepateicīgā” Cimanouska kā sportiste olimpiādē izgāzusies, bet nolēmusi karjeras beigas atzīmēt ar politisku skandāli, ka viņa bijusi “absolūti negatava” startam; tikai ierakstot “skatiņus” sociālajiem tīkliem un “kulsta mēli”.

Cimanouskas rīcība valsts medijos nosaukta par “zemisku un nodevīgu attiecībā pret baltkrievu tautu un kolēģiem sportistiem”. Iespējams, esot notikusi “par Rietumu naudu” iepriekšplānota “politiskā akcija” pret Baltkrieviju un aiz tā visa stāvot “bēguļojošie baltkrievi”, ar ko domāts Baltkrievijas Sporta solidaritātes fonds un opozīcija. Mediji ziņo, ka Cimanouskas vīrs vakar steigšus pametis Baltkrieviju un izlidojis uz Kijevu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.