Foto – LETA

Sistēmas upuris – “neuzticamais” uzņēmums 0

Jūlija beigās no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) kāds Rīgas uzņēmums pēkšņi saņēmis paziņojumu, ka ieskaitīts aplokšņu algu riska grupā.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Uzņēmuma kopīpašniece, kura neparko negrib, ka avīzē rakstu viņas vārdu, man atzīst, ka, saņemot šādu paziņojumu, jutusies nepatīkami pārsteigta.

“Par kādiem grēkiem esam iekļuvuši neuzticamo sarakstos, man nekā nav saprotams. Uzņēmums ir mazs. Abas ar otru uzņēmuma kopīpašnieci esam arī vienīgās algotās darbinieces. Mums nemaz nav kam maksāt algas aploksnēs!”

CITI ŠOBRĪD LASA

Rīgā, Vidzemes tirgus piena paviljonā uzņēmums pārdod “Valmieras piena” ražotos piena produktus.

Kaut arī vasarā tirdzniecība ir pašā karstumā, tomēr Vidzemes tirgus piena paviljonā tirgotāju rindas ir retas, pircēju maz. Uzņēmuma kopīpašniece atzīst, ka tāpēc pašām nekāda lielā peļņa neiznākot. Atrēķinot nost nodokļus un par vietas īri mēnesī maksātos 580 eiro, katrai atalgojumā paliek 300 eiro, ko arī deklarējušas VID uzturētajā elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Īpašniece pieļauj, ka deklarētie 300 eiro, kas ir mazāk nekā valstī oficiāli noteiktā minimālā alga, tāpat deklarētais mēnesī nostrādāto nepilno stundu skaits arī bijis iemesls, kāpēc uzņēmums pieskaitīts riskantajiem.

Spriežot pēc Uzņēmumu reģistra datiem, pēdējos trijos aizvadītajos gados apgrozījums tam bijis mazs – ap 110 000 līdz 120 000 eiro gadā. Citā sadaļā redzams, ka uzņēmums maksājis arī nodokļus, piemēram, pērn kopējie maksājumi valsts kopbudžetā bijuši 8700 eiro, tostarp iedzīvotāju ienākuma nodoklis 1830 eiro, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas – 3440 eiro apmērā. VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniecei Dacei Pelēkajai jautāju, kas ir šie uzņēmumi, kas pašlaik saņem šādus paziņojumus. Un vai tas vienmēr nozīmē, ka, maksājot darbiniekiem algas aplok­snēs, tie ir parādā valstij.

“Šādu paziņojumu saņem visi tie nodokļu maksātāji, kuriem VID veiktās datorizētās riska analīzes gaitā ir atklāts aplokšņu algu risks,” skaidro Dace Pelēkā, “šis paziņojums vēl nenozīmē, ka uzņēmumam ir nodokļu parādi, uzņēmējs tiek vienīgi brīdināts, ka pastāv risks, ka viņš izmaksā saviem darbiniekiem algas aploksnēs. Brīdinājuma paziņojums parādās tikai konkrētam nodokļu maksātājam VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).”

Reklāma
Reklāma

Pēc VID paskaidrojumiem noprotams, ka šī datorizētā riska analīze balstās uz to informāciju, ko VID par sevi sniedzis pats uzņēmējs. Tātad – ko pats par sevi esi deklarējis, tādu vērtējumu arī saņem. Ja deklarētie dati neatbilst VID izstrādātajiem kritērijiem, uzņēmējs viegli kļūst par šīs deklarēšanās sistēmas upuri.

Pēc kādiem kritērijiem identificē aplokšņu algu risku, to VID neatklāj, tie esot konfidenciāli un neizpaužami. VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone gan min, ka skatās, ar ko uzņēmums nodarbojas; kāds ir apgrozījums un vai strādājošo darbinieku skaits ir pietiekams, lai uzņēmums spēj sniegt deklarētos pakalpojumus. Bet tie neesot visi kritēriji.

VID pārstāves aicina ikvienu nodokļu maksātāju apdomāt, vai ar deklarētajiem darba resursiem tas spēj nodrošināt savu saimniecisko darbību, kā arī vai tiem darbiniekiem, kuriem tiek maksātas ļoti zemas algas, piemēram, zem valstī noteiktās minimālās algas, tās ir pamatotas.

“Šādus brīdinājumus VID uzturētajā EDS uzņēmēji sākuši saņemt no šā gada 1. jūlija,” piebilst Dace Pelēkā. “Ja nodokļu maksātājs uzskata, ka šādu brīdinājumu viņš saņēmis nepelnīti – algas aploksnēs nevienam nemaksā, tad viņš var iesniegt paskaidrojumu VID vai pieņemt šo brīdinājumu zināšanai, bet paskaidrojumus un pierādījumus sniegt nodokļu kontroles pasākumu laikā.”

Neuzticamo sarakstā iekļuvušā uzņēmuma īpašniece man jautā, kāpēc viņai vēl būtu kaut kas jāpierāda. “Tas būtu tas pats, kas pierādīt, ka es neesmu ēzelis! Ja VID izsprieduši, ka algas tiek maksātas aploksnēs, tad lai nāk paši un to pierāda!” viņa saka.

“Nodokļu maksātāju risku analīzi esam veikuši arī agrāk, tas nav nekas jauns,” turpina skaidrot Dace Pelēkā. “Arī agrāk, kad kādam uzņēmumam datorizētā analīze uzrādīja aplokšņu algu risku, tam sūtījām rakstisku vēstuli ar lūgumu sazināties ar VID un izklāstīt detalizētāk situāciju uzņēmumā. Tagad, izmantojot digitalizācijas piedāvātās iespējas, paziņojumi preventīvi sasniedz nodokļu maksātājus EDS. Sekojot paziņojumam pievienotajai “saitei”, uzņēmējs var iepazīties ar plašāku informāciju par šā paziņojuma iemesliem un turpmāko rīcību. Plašāka informācija, ar ko aicinām iepazīties visus tos EDS lietotājus, kuriem parādās šāds brīdinājuma uzraksts, pieejama arī VID mājaslapā sadaļā Nodokļi / Riskanto nodokļu maksātāju grupas / Informatīvie materiāli.”

Uz jautājumu, vai šī datorizētā sistēma nevar kļūdīties, nepelnīti uzkarot kādam uzņēmējam kaklā ēzeļa birku, VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone atbild, ka atsevišķi gadījumi gan varot būt. “Bet tāpēc jau uzņēmējam ir iespējas sazināties ar mums un pārpratumu novērst,” viņa saka. “Arī tēlu uzņēmējam, kurš saņēmis brīdinājumu, VID nebojā, to saņem tikai viņš, viņa biznesa partneri par to neuzzina.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.