Sistēmas lietus ūdens uzkrāšanai – kā tās pareizi uzstādīt? 0
Nokrišņu apjoms Latvijā bieži kļūst neprognozējams, tāpēc var noderēt kasetes ūdens akumulācijai, kas kalpo arī kā infiltrācijas lauks un ūdens rezervuārs.
Lietus ūdens ir vērtīgs dabas resurss, un agrāk lauku mājās to uzkrāja lielās mucās, kuras turēja zem ūdens notekām. Mūsdienās lietus ūdens kļuvis vēl vērtīgāks, un pragmatiski, zaļi domājoši cilvēki to cenšas racionāli izmantot.
Klimats mainās, un nokrišņi bieži pārsniedz normu, tāpēc izveidotas profesionālas lietus ūdens uzkrāšanas sistēmas, piemēram, “Raineo”, kas aiztur lieko ūdeni un palīdz novērst lokālus plūdus gan rūpnieciskos objektos, gan piemājas dārziņā. Privātajā sektorā lietus ūdeņu savākšanas sistēmas visbiežāk veido, ja saimnieks vēlas lietus ūdeni izmantot, piemēram, zāles laistīšanai vai citām saimnieciskām vajadzībām.
Lietus ūdens ir jāuzkrāj tad, ja piemājas teritorijā ir grunts ar zemu ūdens infiltrācijas spēju vai zeme noklāta ar ūdens necaurlaidīgu segumu, piemēram, bruģi. Tāpat sistēma noder, ja nav iespējas pieslēgties centralizētai lietus kanalizācijas sistēmai un tuvumā nav izveidots meliorācijas grāvis vai arī saimnieks nevēlas izmantot komunālās saimniecības pakalpojumus. Lietus ūdeni var uzkrāt speciālos rezervuāros, piemēram, “Stormbox”, ko varēja aplūkot izstādē “Māja 2016” Ķīpsalā, SIA “Pipelife Latvia” stendā.
Infiltrācijas kasetes
Uztvertā lietus ūdens akumulācijai paredzētās kasetes var funkcionēt gan kā infiltrācijas lauks, gan kā ūdens rezervuārs. To izmēri atkarīgi no projektētās noslodzes un izmantošanas veida. Minimālais pārklājuma slāņa biezums virs infiltrācijas kasetēm zonās ar satiksmes slodzi ir 0,8 m, bet zaļajās zonās 0,4 m. Kasetēm jābūt novietotām vismaz 0,5 – 1 m virs gruntsūdens līmeņa. Starp kasetēm un ēku jābūt vismaz 3 m attālumam (no ēku pamatiem).
Kasešu lietderīgais tilpums pārsniedz 95%, to lielais atvērumu laukums nodrošina labas infiltrācijas spējas. Pareizi izvēlēts ģeotekstils (piemēram, “GEO PP AG 400” vai līdzvērtīgs) pasargā kasetes no mehāniskiem bojājumiem un apkārtējās grunts iekļūšanas. Ja vēlas veidot ūdens uzkrāšanas rezervuāru, būs nepieciešama ģeomembrāna, kas nodrošina ūdens necaurlaidību.
Uztverto lietus ūdeni līdz modulim novada speciālas caurules un veidgabali, kuru daudzums atkarīgs no sistēmas konfigurācijas un izvietojuma. Sistēmai papildus var pieslēgt arī piemājas teritorijā izvietotās drenāžas caurules. Moduļa uzpildīšanu nodrošina ventilācijas caurule, kuras garums atkarīgs no iebūves dziļuma. Nosēdaka novērš lietus ūdenī esošo smilšu, zaru, lapu u. tml. iekļūšanu modulī. Tās nosēddaļas dziļumu ietekmē paredzamais lietus ūdens piesārņojuma līmenis un paredzamais apkopes biežums. Nosēdaku var komplektēt ar ķeta vāku vai resti, plastmasas vāku vai arī uztveršanas piltuvi. Sistēmas apsekošanai un apkopei nepieciešama revīzijas aka, kas jāuzstāda blakus modulim, vai šahta, kas jāuzstāda tieši virs moduļa.
Sistēmas uzstādīšana
Lai sistēmu uzstādītu, jāizrok tranšeja (vismaz 40 – 50 cm platāku par moduļa platumu). No tranšejas pamatnes jānovāc akmeņi un jāizveido, jāizlīdzina un jāsablīvē 10 – 15 cm biezs izlīdzinošais slānis.
Ģeotekstilu izklāj tā, lai kasetes varētu aptīt ar 15 – 50 cm pārlaidumu no visām pusēm. Jāizgriež režģi kasetēs, kurās vēlas pievienot caurules, kā arī kasetēs, kurām ieplānots piekļūt ar apsekošanas un skalošanas aprīkojumu. Kad moduļu pamatnes plāksnes izvietotas uz ģeotekstila, tās ar speciālām skavām savieno vietās, kas apzīmētas ar “CLIP”. Kad kasetes novietotas uz pamatnes plāksnēm, fiksē to vertikālās caurules un kasetes savieno ar pamatnes plāksnēm, izmantojot skavas. Ja nepieciešams, izvieto citas kasetes vertikālā un horizontālā slānī.
Uzmanīgi aptin kasetes ar ģeotekstilu, ieplūdes vietās ģeotekstilā izgriež zvaigžņveida atveres, kurās aptuveni 20 cm dziļumā ar uzmavu uz āru ievieto gludsienu cauruli. Jāpārliecinās, vai ģeotekstils cieši, bez spraugām pieguļ caurulei.
Moduļa otrajā galā uzstāda ventilācijas cauruli ar gaisa ventiļa vāciņu, kam jāatrodas aptuveni 50 cm virs zemes. Sistēmas inspekcijas un apkopes vajadzībām virs moduļa uzstāda 200 mm revīzijas šahtu. Nepieciešamības gadījumā var izveidot arī 400 mm revīzijas aku rezervuāra galā. Kasešu sānus aizpilda ar graudainu grunti vai rupjām smiltīm, ik pēc 15 – 30 cm veicot blietēšanu, un apber ar 10 – 15 cm biezu smilšu slāni bez asiem elementiem, kas varētu sabojāt ģeotekstilu vai kasetes. Atlikušo tranšejas daļu var aizpildīt, izmantojot vietējo grunti.