Šis var beigties visādi. Ierēdnis Masks pārāk atklāti pazemo un apšauba prezidentu tarifu sakarā – vai Tramps to pieļaus? 22
Pasaules bagātākais cilvēks un viens no ASV prezidenta Donalda Trampa galvenajiem padomniekiem Īlons Masks ir sācis atklāti kritizēt Trampa administrācijas agresīvo tarifu politiku, kas paredz jaunas nodevas importam no Ķīnas un citām valstīm.
Šī Īlona Masks pretdarbība iezīmē līdz šim skaļākās nesaskaņas starp Trampu un viņa tuvāko sabiedroto Masku, kurš 2024. gada vēlēšanu kampaņā ieguldīja gandrīz 290 miljonus dolāru, lai atbalstītu Trampu un citus republikāņus, par to plašāk raksta The Washington Post.
Īlons Masks iebilst pret tarifu plāniem
Aizvadītās nedēļas nogalē Īlons Masks izmantoja sociālo tīklu X, lai paustu savu neapmierinātību ar Trampa tarifu iniciatīvām, kas ietver 34% nodoklu apmēru importa precēm, kas tika ieviests pagājušajā nedēļā, un jaunus 50% tarifus uz Ķīnas precēm, par ko Tramps paziņoja pirmdien.
Īlons Masks īpaši asi vērsās pret Baltā nama tirdzniecības padomnieku Pīteru Navarro, kurš ir viens no galvenajiem tarifu politikas arhitektiem. Sestdien Īlons Masks rakstīja: “Harvardas ekonomikas doktora grāds ir slikta lieta, nevis laba,” apšaubot Navarro akadēmiskās kvalifikācijas un kompetenci.
Turklāt Īlons Masks intervijā ar Itālijas vicepremjeru Mateo Salvini izteica vēlmi pēc “brīvās tirdzniecības zonas” starp Eiropu un ASV, ierosinot ideālu situāciju ar nulles tarifiem: “Es ceru, ka galu galā tiks panākta vienošanās, ka gan Eiropa, gan ASV ideālā gadījumā pāriet uz nulles tarifu situāciju”, raksta WP. Šāda nostāja ir tiešā pretrunā ar Trampa “Amerika pirmajā vietā” politiku, kas balstās uz protekcionismu un augstiem tarifiem, lai aizsargātu vietējo ražošanu.
Īlona Maska un Teslas intereses
Īlona Maska nostāja nav pārsteigums, ņemot vērā viņa vadītās kompānijas Tesla intereses. Tesla, kas ir nozīmīgs elektromobiļu ražotājs, ir atkarīga no globālajām piegādes ķēdēm, tostarp ražošanas un patēriņa tādos centros kā ASV un Ķīnā. Tarifi, kas palielina importa izmaksas, var negatīvi ietekmēt Tesla rentabilitāti, lai gan citi autoražotāji, piemēram, Ford un General Motors, var ciest vēl vairāk, tā norāda analītiķi.
Īlons Masks jau iepriekš, Trampa pirmā termiņa laikā, 2020. gadā iesniedza tiesā prasību pret administrāciju, cenšoties atcelt tarifus uz Tesla importētajām detaļām no Ķīnas, lai gan vēlāk reaģēja negatīvi uz šādu soli, baidoties no labēji noskaņotu sociālo tīklu lietotāju kritikas.
Trampa un Īlona Maska attiecību pārbaude
Šī publiskā domstarpība liecina par plaisu starp Trampu un Īlonu Masku, kurš kopš janvāra vada ASV valdības efektivitātes departamentu (U.S. DOGE Service), kura uzdevums ir samazināt valsts izdevumus. Īlons Masks ir bijis Trampa sabiedrotais, taču viņu viedokļi atšķiras ne tikai tarifu jautājumā, bet arī par tādām tēmām kā H1-B vīzas kvalificētiem imigrantiem un DOGE pieeja budžeta samazināšanai.
Baltā nama preses sekretāre Karolina Līvita aizstāvējusi administrācijas komandas dažādību, norādot: “Prezidents ir izveidojis izcilu komandu ar talantīgiem un pieredzējušiem cilvēkiem, kuri piedāvā dažādas idejas, zinot, ka galīgais lēmējs ir prezidents Tramps”.
Plašākas sekas
Īlona Maska iebildumi nav palikuši nepamanīti. Tie ir pārsteiguši daudzus biznesa un tehnoloģiju līderus, kuri atbalstīja Trampa kandidatūru, bet tagad ir vīlušies par nespēju ietekmēt tarifu politiku, vēsta WP. Trampa tarifu plāni ir izraisījuši globālu satraukumu, un Īlona Masks mēģinājumi personiski iejaukties, apelējot pie Trampa, līdz šim nav devuši rezultātus.
Tikmēr Tramps turpina uzstāt uz savu politiku, pirmdien draudot ar jauniem tarifiem pret Ķīnu, lai gan viņš norādīja uz iespējamām sarunām par politikas pielāgošanu. Īlona Maska un Donalda Trampa nesaskaņas par tarifiem atklāj dziļākas spriedzes situāciju Trampa administrācijas iekšienē un liek uzdot jautājumu, cik ilgi Īlons Masks saglabās savu ietekmi kā Trampa padomnieks.
Īlona Maska brīvās tirdzniecības aizstāvēšana kontrastē ar Trampa protekcionismu, un šis konflikts var ietekmēt ne tikai ASV ekonomisko politiku, bet arī Īlona Maska vadītā DOGE darba efektivitāti. Lai gan Īlons Masks pagaidām nav guvis panākumus tarifu apturēšanā, viņa publiskā kritika ir skaidrs signāls, ka pat Trampa tuvākais loks nav vienots šajā pretrunīgajā jautājumā.