Šis ir viens no lielākajiem pliķiem Putina režīmam! Par ko runā politologs Rozenvalds? 0
“Asada režīma krišana ir viens no lielākiem pēdējos gados no tādiem pliķiem Putina režīmā, tāpēc, ka tik daudz, cik viņi ieguldīja, gan materiālu, gan cilvēku dzīvību ziņā, ir būtiski. Nevar zināt, vai krievi tur paliks vai nē, bet ļoti svarīgi, ja nepaliks, tad tam sekas ir daudz tālāks nekā situācija Sīrijā, tāpēc, ka uz šīm bāzēm Hmeimīnā un Tartusā, Gaisa karaspēku bāzei un ostai ir milzīga nozīme Krievijas loģistikā attiecībā uz Āfrikas politiku, tāpēc tur daudz, kas šajā ziņā varētu sabrukt. Tāpēc tiešām situācija ir ārkārtīgi neskaidra, un es domāju, ka pašreiz neviens nevar skaidri prognozēt, jāgaida, kā tā situācija attīstās,” TV24 raidījumā “Ziņu TOP” stāsta Juris Rozenvalds, Latvijas Universitātes profesors, politologs.
Jau ziņots, ka Irānas augstākais līderis ajatolla Ali Hamenei trešdien paziņojis, ka Sīrijas diktatora Bašara al Asada režīma krišana un pretestības mazināšanās Izraēlai nemazināšot Irānas varu.
Asada vadībā Sīrija bija būtiska Irānas vadītās “pretošanās ass” locekle. Šajā aliansē, kas vērsta pret Izraēlu un tās galveno sabiedroto ASV, ietilpst arī palestīniešu teroristiskais grupējums “Hamās”, šiītu kaujinieku grupējums “Hizbollah” Libānā, hutieši Jemenā un mazākas šiītu kaujinieku grupas Irākā.
Daži, “neapzinoties pretošanās nozīmi, iedomājas, ka tad, kad pretošanās kļūs vāja, arī Islāma Irāna kļūs vāja (..). Irāna ir spēcīga un varena, un kļūs vēl varenāka,” savā pirmajā runā pēc Asada krišanas sacīja Hamenei.
Jau vēstīts, ka Sīrijas nemiernieki islāmistu grupējuma “Hayat Tahrir al-Sham” vadībā svētdien ieņēma Damasku un pasludināja Asada režīma krišanu. Asads, pēc visa spriežot, aizbēdzis uz Maskavu.
Hamenei apsūdzēja ASV un “cionistu režīmu” Izraēlā par sazvērestību pret Asadu. “Nevienam nevajadzētu apšaubīt, ka tas, kas notiek Sīrijā, ir ASV un Izraēlas kopīgas sazvērestības rezultāts,” sacīja Hamenei. Viņš arī apsūdzēja citu Sīrijas kaimiņvalsti par tās “acīmredzamo lomu” nesenajos notikumos, bet nenosaucot šo valsti.
Ar Sīriju robežojas Irāka, Izraēla, Jordānija, Libāna un Turcija, kura jau sen atbalstījusi Asada gāšanu.