Foto: ekrānuzņēmums/LTV

“Šis ir liels zaudējums.” Nelikumīgi nozāģēts pie kāda latviešu strēlnieka kapa augušais dižkoks 15

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) nodevusi policijai lietu par nelikumīgu dižkoka nozāģēšanu mežā Kuldīgas novadā. Vides sargi šogad fiksējuši jau vairākus gadījumus, kad apzināti iznīcināti milzīgi koki, kurus aizsargā likums, vēsta Latvijas Televīzija (LTV) un sabiedrisko mediju portāls “lsm.lv”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Nocirsto dižegli mežā netālu no Kuldīgas atrada vides pētnieki, kuri par to paziņoja Dabas aizsardzības pārvaldi.

Cirtēji pametuši stumbra satrupējušo daļu, bet pārējo paņēmuši.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Dabai šis ir liels zaudējums, liela koka nozāģēšana. Ziemeļkurzemē šādu dimensiju egļu ir ļoti maz,” pauda DAP Kurzemes reģionālās administrācijas vadītāja Dace Sāmīte.

Milzīgā egle nebija DAP reģistros. Par tā eksistenci eksperti uzzināja, kad dižkoks jau bija iznīcināts. Taču, kā uzsver dabas pieminekļu sargi – tas, ka koks nebija uzskaitīts dižkoku bāzē “OZOLS”, nevienam nedeva tiesības to nocirst.

“Ne visi dižkoki Latvijā ir reģistrēti. Ikviens koks, kas sasniedz Ministru kabineta noteikumos noteiktos izmērus, automātiski kļūst dižkoks. Un automātiski valsts viņu aizsargā. Arī šeit .. vai īpašnieks, vai kāds cits, kurš veica ciršanu, viņam vajadzēja šo koku pārmērīt,” norāda Sāmīte.

Arī šajā gadījumā, kur garā zāle slēpj senu apbedījumu un latviešu strēlnieka kapu, kam līdzās aug vēl viens dižkoks – priede. DAP ekspertiem nebija informācijas, ka savulaik šeit bijusi viensētas kapsēta.

“Mēs viņus sargājam kā dabas pieminekļus, bet pēc būtības lielākā daļa no dižkokiem ir arī kultūrvēstures pieminekļi. Sava laika liecinieki,” saka Sāmīte.

Šie koki tur bijuši vēsturiski kā kapu ainavas sastāvdaļa. Dižkokus drīkst zāģēt tikai ar atļauju un tikai tad, ja tie apdraud sabiedrības drošību un nav cita veida, kā novērst bīstamību. “Bet šeit tā nebija. Te ir upes nogāze. Meža vidus. Ne celiņi, ne takas neiet garām, nav arī ēku,” norāda Sāmīte.

Lai noskaidrotu, kas pastrādājis ļaunprātību, policijā sākts kriminālprocess. Taču, kā atzīst Sāmīte, līdz šim vairums lietu par dižkoku zāģēšanu līdz tiesai tā arī nav tikušas.

Reklāma
Reklāma

DAP zāģeriem atgādina – sods par viena dižkoka nelikumīgu ciršanu var sasniegt pat daudzus tūkstošus eiro.

LTV sižets:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.