Foto: Kevin Lamarque/REUTERS/SCANPIX/LETA

“Šis ir lielākais kādas atsevišķas valsts vakcīnu pirkums,” Baidens atklāj, cik miljonus vakcīnu devu saņem ASV 1

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Šodien Britānijā sākas pasaules rūpnieciski attīstīto valstu (G7) vadītāju samits, kurā paredzēts apspriest globālas politiskās un ekonomiskās pro­blēmas, tajā skaitā vakcinācijas paātrināšanu pret Covid-19.

Daudzos pasaules rajonos joprojām turpinoties koronavīrusa pandēmijai, G7 līderi apliecinājuši gatavību piegādāt vakcīnas pret Covid-19 mazturīgajām valstīm, lai paātrinātu vakcinācijas procesu un veicinātu plašākas imunitātes veidošanos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Baltais nams paziņojis, ka ASV piegādās 500 miljonus devu “Pfizer-BioNTech” vakcīnu aptuveni simt valstīm nākamajos divos gados. 200 miljoni vakcīnas devu tiks piegādāti līdz gada beigām, bet pārējās tiks izsūtītas līdz 2022. gada jūnijam.

“Šis ir lielākais kādas atsevišķas valsts vakcīnu pirkums un dāvinājums, un tas sekmēs milzīgas pārmaiņas globālajā cīņā ar pandēmiju,” teikts Baltā nama paziņojumā.

Vakcīnas tiks izplatītas ar starptautiskās pro­grammas “Covax” starpniecību zemu un vidēji zemu ienākumu valstīs. Jaunā apņemšanās tiek īstenota paralēli agrākajiem solījumiem līdz jūnija beigām dāvināt 80 miljonus vakcīnas devu, kā arī “Covax” finansējumam piešķirt divus miljardus dolāru.

Baidens, kas šonedēļ piedalās G7 samitā Britānijā, aicinājis pasaules demokrātijas veikt savu ieguldījumu drošu un efektīvu vakcīnu globālajās piegādēs. Noraidot pieņēmumus, ka ASV iesaistās vakcīnu diplomātijas sacensībā ar Krieviju un Ķīnu, Baltais nams norādīja, ka šīs iniciatīvas ir atgriešanās pie daudzpusējas stratēģijas pēc Trampa prezidentūras nacionālistiskā izolacionisma.

ASV vakcīnu ziedojums krietni apsteidz ES solījumu piegādāt mazturīgajām valstīm 100 miljonus vakcīnas devu. Vācijas firmas “BioNTech” izpilddirektors Ugurs Sahins paziņojis, ka uzņēmuma reģionālais centrs Singapūrā plāno attīstīt Covid-19 vakcīnu ražošanas jaudas Dienvidaustrumu Āzijā.

Britu mediji atzīmē, ka tagad uzmanība pievērsta Britānijai, kuras premjerministrs un G7 samita namatēvs Boriss Džonsons, runājot parlamentā apspriedes priekšvakarā, bija solījis piegādāt mazturīgajām valstīm vienu miljardu vakcīnas devu. Britu valdības ierēdņi izteikušies, ka Apvienotā Karaliste vēlas veidot G7 samita darba kārtību un vakcīnu sūtīšana citām valstīm būtu svarīga šī darba daļa.

Reklāma
Reklāma

“Šis ir brīdis, kad pasaules lielākajām un tehnoloģiski attīstītākajām demokrātijām jāuzņemas atbildība vakcinēt pasauli, jo neviens nevar būt pienācīgi pasargāts, līdz katrs ir pasargāts,” Džonsons deklarējis laikrakstā “The Times”.

Bijušais britu premjers Gordons Brauns gan norādījis, ka ar vienu miljardu dozu nepietiek, jo vajadzīgi 11 miljardi dozu, un Džonsonam jākļūst ambiciozākam. “Ja Rietumi neizmantos G7 samitu, lai veicinātu ātrāku vakcinācijas procesu pasaulē, tie palaidīs garām lielisku iespēju reklamēt demokrātiju un brīvo tirgu,” atzīmē izdevums “The Economist”.

Analītiķi atzīmē, ka rietumvalstīm nav vienota viedokļa, vai būtu atceļami patenti vakcīnu ražošanai. Pirms G7 samita Francijas prezidents Emanuels Makrons pauda atbalstu patentu atcelšanai Covid-19 vakcīnām, nonākot pretrunā ar Britānijas un Vācijas nostāju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.