Foto – Shutterstock

Sirsniņmājas būs jāreģistrē 96

Lai gan jau kopš 1. jūlija spēkā stājušies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotie noteikumi decentralizēto kanalizācijas sistēmu, tas ir, individuālo notekūdeņu attīrīšanas iekārtu, septiķu un krājtvertņu reģistrācijai un apsaimniekošanai, ne privātmāju īpašnieki, ne pašvaldības nesteidz tos īstenot.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Lai gan jauno noteikumu mērķis ir cēls – mazināt grodu aku un citu ūdens ņemšanas vietu piesārņojuma risku, ko rada notekūdeņi no ēkām, kas nav pieslēgtas centralizētajām kanalizācijas sistēmām, taču ateju reģistrācija vien nenodrošinās, ka neattīrīti notekūdeņi netiek novadīti vidē, uzsver pašvaldību vadītāji. Turklāt viņi ir sašutuši par kārtējo pienākumu novelšanu uz pašvaldību pleciem, neparedzot tam atbilstošu finansējumu.

Lai nenoslīktu savos mēslos

Jaunie noteikumi attiecas uz ciemu un pilsētu teritorijās esošo ēku individuālajām kanalizācijas sistēmām, kurās notekūdeņu savākšanai vai attīrīšanai izmanto rūpnieciski izgatavotas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kā arī septiķus un krājtvertnes, proti, jebkāda veida rezervuārus, nosēdakas vai izsmeļamās bedres, pārvietojamās vai sausās tualetes. Jaunie noteikumi neregulē decentralizēto kanalizācijas sistēmu ierīkošanu, tie nosaka prasības, kas jāievēro gan esošu, gan jaunu decentralizēto kanalizācijas sistēmu īpašniekiem. Uz lauku teritorijām, tostarp viensētām, šīs prasības netiek attiecinātas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Reizi gadā individuālajām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām būs jāveic tehniskā apkope. To nevarēs veikt saviem spēkiem. Šo darbiņu par noteiktu samaksu veiks “atbilstošs komersants, kas specializējies decentralizēto kanalizācijas sistēmu projektēšanā, būvniecībā, tirdzniecībā vai apkopē”.

Septiķa izmantošana ir pieļaujama tikai vienlaikus ar speciāli ierīkotu infiltrācijas sistēmu kopā ar filtrācijas laukiem, apakšzemes filtrējošām drenām, smilts–grants filtriem, filtrācijas grāvjiem vai filtrācijas akām, niedru laukiem u. c.

Būtiski – tā sauktajai kanalizācijas krājtvertnei jābūt hermētiski noslēgtai un tā regulāri jāiztukšo. Ko nozīmē “regulāri jāiztukšo”, ir atkarīgs no pašvaldības – tai jānosaka minimālais izvešanas biežums, ņemot vērā ūdens patēriņu konkrētajā nekustamajā īpašumā un krājtvertnes tilpumu.

Privātmāju īpašniekiem, kuru rīcībā nav rūpnieciski izgatavotas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ražotāja izdotas tehniskās dokumentācijas, līdz 2020. gada 1. janvārim būs jāiegūst apliecinājums par iekārtas tehnisko stāvokli un norādījumi ekspluatācijai. Šādu apliecinājumu varēs izsniegt atbilstoši komersanti. Šis pakalpojums, protams, arī nebūs bez maksas.

Ja iekārtas tehniskais stāvoklis neatbildīs vides prasībām, īpašniekam līdz 2021. gada 31. decembrim būs jānodrošina tās pārbūve vai jaunas decentralizētās kanalizācijas sistēmas izbūve vai uzstādīšana.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.