Kas ietekmē sirmošanu 28
Tas, kādā vecumā sāks sirmot mati, galvenokārt atkarīgs no ģenētikas jeb iedzimtības – tātad līdzīgā vecumā, kā tas bijis vecākiem. Taču ir daudz citu papildu faktoru, kas var traucēt melanocītu aktivitāti, mazināt pigmenta producēšanu un rosināt agrāku nosirmošanu, piemēram, stress, pastiprināta ultravioletās gaismas ietekme, kas agresīvi iedarbojas uz cilmes šūnām un melanocītiem, medikamentu lietošana, narkoze, dažādas autoimūnas saslimšanas, arī vitamīnu vai minerālvielu trūkums organismā. “Pamatā tas ir B grupas vitamīnu trūkums, kas ietekmē gandrīz visas mūsu organisma funkcijas.
Būtiski uzņemt arī mikroelementus: cinku, selēnu, dzelzi. Agrāka sirmošana novērojama cilvēkiem, kuriem ir anēmija – pazemināts dzelzs līmenis asinīs. Tas var ietekmēt asins mikrocirkulāciju, izraisīt skābekļa badu, līdz ar to melanocītu aktivitāti. Katrs disbalanss organismā var nostrādāt negatīvi arī attiecībā pret matu sirmošanu, un organisms vienmēr ekonomēs uz mazāk svarīgo, proti, kas nepiedalās dzīvībai svarīgos procesos. Un šī daļa ir arī mati,” skaidro triholoģe.
Sirmošanu var rosināt arī apkārtējās vides piesārņojums, kaitīgi ieradumi, kā arī neveselīgs uzturs. “Melanīns piesaista dažādas nelabvēlīgas vielas, ko uzņemam, piemēram, ar pārtiku: smagos metālus, toksīnus, kas var nodarīt ļaunumu mūsu organismam. Melanīns tās piesaista, un tās paliek mūsu organisma nedzīvajā daļā – matos – daudz lielākā koncentrācijā. Tas ir brīnumains mehānisms, kā mūsu organisms sevi pasargā un attīra,” teic Sandra Vizule.