Sīrijas galvaspilsētā notiek laupīšanas un noteikta komandantstunda. Kā uz Asada gāšanu reaģējusi Krievija? 0
Islāmistu nemiernieki Sīrijā svētdien paziņoja, ka ir sagrābuši Damasku ātrā ofensīvā, liekot prezidentam Bašaram al Asadam pamest valsti un izbeigt piecus gadu desmitus ilgušo valdīšanu Sīrijā, vēsta “The Moscow Times“. Kā Krievija reaģējusi uz notiekošo?
Krievijas diktators Vladimirs Putins, kurš palīdzēja Asadam palikt pie varas, kad Maskava 2015.gadā iejaucās Sīrijas pilsoņu karā, notikumus pagaidām nav komentējis. Toties Krievijas Ārlietu ministrija svētdien paziņoja, ka “cieši seko līdzi dramatiskajiem notikumiem Sīrijā” un mudināja visus “atturēties no vardarbības un visus jautājumus risināt ar politiskiem līdzekļiem”.
“Pēc nesenajām sarunām starp B. Asadu un vairākiem bruņotā konflikta dalībniekiem Sīrijas Arābu Republikā viņš pieņēma lēmumu atkāpties no prezidenta amata un pamest valsti, dodot norādījumus par miermīlīgu varas nodošanu,” norādīja ministrija, piebilstot, ka Maskava sarunās nav iesaistīta.
Krievija arī paziņoja, ka tā sazinās ar visām Sīrijas opozīcijas grupām.
Maskavas galvenā prioritāte
Krievijas vēstniecība Sīrijā valsts ziņu aģentūrai TASS paziņoja, ka visi tās darbinieki ir drošībā pēc ofensīvas. “Mums viss ir kārtībā,” aģentūrai TASS sacīja kāds vēstniecības darbinieks, nesniedzot sīkāku informāciju.
Tikmēr senators Konstantīns Kosačovs sacīja, ka Maskavas galvenā prioritāte ir nodrošināt Krievijas pilsoņu drošību Sīrijā: “Ja Sīrijas tauta turpinās pieprasīt mūsu atbalstu, tas tiks sniegts.” “Mums kā krieviem primārais uzdevums ir nodrošināt mūsu tautiešu un civiliedzīvotāju, tostarp diplomātu un viņu ģimeņu, kā arī, protams, militārpersonu, kas tur atrodas Sīrijas labā, drošību,” Kosačovs piebilda.
Krievijai ir divi stratēģiski svarīgi militārie objekti Tartusā un Hmeimimā. Krievijas Ārlietu ministrija svētdien paziņoja, ka “Krievijas militārās bāzes Sīrijā atrodas paaugstinātā kaujas gatavībā”.
Sestdien Krievija Katarā rīkoja sarunas ar Asada sabiedroto Irānu un opozīcijas atbalstītāju Turciju, lai novērstu haosu Sīrijā pēc nemiernieku uzbrukumiem, un Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs paziņoja, ka Sīrijai nedrīkst ļaut nonākt “teroristu grupējuma” rokās.
Jau ziņots, ka Sīrijas nemiernieku grupējumi svētdien ieņēma Damasku, bet diktators Bašars al Asads ir aizbēdzis un viņa atrašanās vieta nav zināma.
Laupīšanas un komandantstunda
Pēc Sīrijas diktatora Bašara al Asada gāšanas galvaspilsētā Damaskā notiek laupīšanas, un kaujinieku grupējumi, kas tagad kontrolē pilsētu, noteikuši komandantstundu. Tā sākusies plkst.16 (plkst.15 pēc Latvijas laika) un ilgs līdz plkst.5 (4 pēc Latvijas laika).
Lai gan lielākā nemiernieku grupējuma “Hayat Tahrir al-Sham” līderis Mohammeds al Džolani ir aicinājis nepostīt īpašumu, tiek saņemtas ziņas par daudziem laupīšanas un demolēšanas gadījumiem. Kaujinieki un iedzīvotāji iegājuši Asada pilī Damaskā, un cilvēki nes ārā no tās traukus un citus priekšmetus. Pilī arī notikusi demolēšana. Tiek izlaupītas arī valsts iestādes, tostarp Aizsardzības ministrija un Kultūras ministrija.
Pūlis uzbrucis Irānas vēstniecībai Damaskā. Telekanāla “Al Arabiya” demonstrētajā video redzami ēkas ārpusei nodarītie postījumi, tostarp izsisti logi, kā arī telpas ar pa grīdu izkaisītiem papīriem. Kadros redzams arī, ka pūlis sabojājis nogalināto Irānas ģenerāļa Kasema al Soleimani un Libānas šiītu grupējuma “Hizbollah” līdera Hasana Nasrallas portretus. Irāna bija viena no galvenajām Asada režīma atbalstītājām.
Telekanāls “Al Jazeera” ziņo, ka Itālijas vēstnieka rezidences teritorijā Damaskā iegājusi bruņotu cilvēku grupa, kas nolaupījusi trīs automobiļus. Laupītāji ielaužas arī vietējo iedzīvotāju mājokļos, taču tie nav kaujinieki, bet gan cilvēki no priekšpilsētām, atsaucoties uz vietējo iedzīvotāju stāstīto, vēsta BBC.