Sīrijā sistemātiski spīdzina aizturētos 0
Sīrijas drošības spēku aizturētās personas tiek sistemātiski spīdzinātas un pakļautas vardarbībai, kāda valstī nav pieredzēta jau vairākus gadu desmitus, paziņojusi starptautiskā cilvēktiesību aizstāvju organizācija “Amnesty International”.
“Daudzi upuri stāstīja, ka sišana sākusies līdz ar arestu, tad viņi smagi piekauti, ierodoties aizturēšanas centros, tostarp [sisti] ar nūjām, šauteņu laidēm, pātagām un dūrēm,” teikts ziņojumos. Nereti aizturētie spīdzināti ar elektrošoku vai pakārti gaisā un piekauti. Viens no spīdzināšanas upuriem “Amnesty International” atklāja, ka bijis spiests noskatīties, kā tiek izvarots kāds no aizturētajiem vīriešiem. Kopumā ziņojumā uzskaitīta 31 spīdzināšanas metode, ko piekopj Sīrijas drošības spēki un zemessardze.
“Amnesty International” aicināja ANO Cilvēktiesību padomi pagarināt mandātu tās izveidotajai Sīrijas neatkarīgās izmeklēšanas komisijai un paplašināt komisijas iespējas veikt situācijas novērošanu un dokumentēšanu, paturot prātā, ka var tikt sākta tiesvedība.
Baidoties no iespējamā pilsoņu kara Sīrijā, Francija iebilst pret aicinājumiem apbruņot sīriešu nemierniekus, paziņojis Francijas ārlietu ministrs Alēns Žipē. Pērn Francija palīdzēja apbruņot Lībijas nemierniekus, kuri gāza Muamara Kadafi režīmu, bet Sīrijas jautājumā Parīzi māc bažas, ka situācija šajā valstī ir pārāk nestabila un opozīcija pārāk sašķelta, lai spētu izveidot spējīgus bruņotos spēkus. “Sīrijas tauta ir dziļi sašķelta, un, ja mēs dosim naudu atsevišķai opozīcijas frakcijai, mēs varam izraisīt pilsoņu karu starp kristiešiem, alavītiem, sunnītiem un šiītiem,” norādīja Žipē. “Tad tā var kļūt par vēl lielāku katastrofu nekā tagad,” viņš piebilda.
Cilvēktiesību aizstāvju organizācijas “Syrian Observatory for Human Rights” apkopotie dati liecina, ka kopumā valstī nogalināti 9113 cilvēki, tajā skaitā 6195 bijuši civiliedzīvotāji, 1835 – karavīri un policisti, kā arī 428 opozīcijas pusē pārgājušie dezertieri no armijas.