Sīriešiem liek sākt sarunas 0
Pasaules lielvaras Ženēvas konferencē izstrādājušas plānu, ar kura palīdzību tās cer pielikt punktu vairāk nekā gadu ilgušajam asiņainajam konfliktam Sīrijā, kas prasījis jau vairāk nekā 14 tūkstošu cilvēku dzīvību. Ženēvā sabraukušie pasaules valstu līderi mudina Sīrijas prezidenta Bašara al Asada spēkus un režīma opozicionārus pēdīgi sākt sarunas un izveidot pārejas valdību.
Kaut konferences gala ziņojumā Asads nav tieši aicināts pamest prezidenta amatu, virkne konferences dalībnieku ir vienisprātis – pašreizējam Sīrijas prezidentam ir jāaiziet, informē ziņu aģentūra “AFP”. Tiesa, kamēr amatpersonas un diplomāti Sīrijas krīzei meklēja diplomātisku risinājumu, nemieru plosītajā valstī tika pavadītā kārtējā asiņainā diena – apšaudēs dzīvību zaudēja vairāk nekā simts cilvēku, no kuriem lielākā daļa bija civiliedzīvotāji.
Domstarpības nerimstas
Apspriedē Ženēvā piedalījās ANO Drošības padomes piecu pastāvīgo dalībvalstu ārlietu ministri, kā arī viņu kolēģi no Turcijas, Kataras, Irākas un Kuveitas. Konferences dalībnieki uzskata, ka nedēļas nogales saiets bijis produktīvs, jo esot panākts kompromiss par spīti tā priekšvakarā valdījušajam pesimismam. Sīrijas miera plānu parakstījušas arī Krievija un Ķīna, kuras ir Asada sabiedrotās un iepriekš pretojušās rietumvalstu prasībām Sīrijas prezidentam atstāt amatu. Parakstot vienošanos, Pekina un Maskava uzsvēra, ka sīriešiem pašiem jāvienojas, kā tiks realizēta pāreja uz jauno pārvaldi, nevis jāpakļaujas ārvalstu diktātam.
Tikmēr ASV, ziņojumā vairs tik kategoriski neuzstājot uz Asada atkāpšanos, cer, ka Ženēvas sarunu iznākums mudinās Krieviju izdarīt lielāku spiedienu uz ilggadējo sabiedroto, atsaucoties uz Savienoto Valstu diplomātu sacīto, raksta ziņu aģentūra “Reuters”.
Konferences dalībnieku izteikumos gan nevalda tāda vienprātība kā parakstītajā vienošanās dokumentā. ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone apgalvoja, ka apspriedē kliedētas iedomas, ka “viņš [Asads] un tie, kuriem rokas notrieptas asinīm, var palikt pie varas”. “Skaidrs, ka Asadam ir jāatkāpjas,” piebilda Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss. “Nevienam pat prātā nenāk, ka Asads atradīsies jaunajā valdībā, tāpat kā neviens nedomā, ka viņš spētu izveidot neitrālu valdību, kurā nevajadzētu iekļaut slepkavas.” Tikmēr Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka dokuments nepieprasa Asada atkāpšanos, norādot, ka pieņemto plānu nevajag traktēt kā sīriešu tautas gribas ietekmēšanu, ziņo “Reuters”.
Ar vai bez Asada?
Lielvalstu izstrādātajā Sīrijas miera plānā galvenais uzsvars likts uz “nacionālās vienotības valdības” izveidi, kurai būtu jāpārrauga valsts jaunās konstitūcijas izstrāde un vēlēšanas. Sīrijas miera plāna projektā teikts, ka pagaidu valdībā iekļaujami pašreizējās valdības un opozīcijas pārstāvji, taču ne “amatpersonas, kuru klātbūtne kaitētu pārejas procesam un apdraudētu valdības uzticamību vai iedragātu izlīguma centienus”. Šāds formulējums, kā atzinuši vairāki diplomāti, norāda uz Asada un dažu opozīcijas pārstāvju izslēgšanu no sarunām. Ženēvā pieņemtā rezolūcija balstīta iepriekš Kofi Annana izstrādātā miera plāna punktos. Annana plāns gan cieta neveiksmi, jo neviena no pusēm to neievēroja.
Tagad lielvaras aicina visas Sīrijas partijas – gan opozīcijā esošās, gan Asadu atbalstošās – sēsties pie sarunu galda. Tiesa, cerības uz ANO iecerēto mierīgo konflikta risinājumu ir visai niecīgas, jo kā Asada režīma, tā opozīcijas pārstāvji arī ar nule piedāvāto nav mierā. “Šī darba grupa Asadam izsniedza licenci nogalināt,” sarunā ar laikrakstu “The New York Times” sacīja opozicionāru pārstāvis. Bet režīmu atbalstošā Bātistu partija paziņoja, ka Asadam pašam ir savs plāns, kā īstenot valsts iekārtas maiņu, un tas esot 2014. gadā paredzētās prezidenta vēlēšanas. “Tas ir vienīgais veids, kā atrisināt valsts krīzi,” ASV laikrakstam pauda partijas pārstāvis.