Galvenokārt – pēc slimošanas vai pārpūles 0
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Gaiļezers Diagnostiskās kardioloģijas nodaļas un Capital Clinic Riga kardioloģe, ehokardiogrāfijas speciāliste Ilze Zandarte akcentē, ka sirds vitamīnus vai uztura bagātinātājus ārsti parasti izraksta atsevišķos gadījumos – pēc ilgākas slimošanas vai pastiprinātas fiziskas vai garīgas piepūles. Tātad medicīniska nozīme tiem ir tikai tad, ja ieteicis dakteris. Pēc speciālistes ieskatiem, nekonsultējoties ar dakteri, nevajadzētu pašiem doties uz aptieku un teikt, ka gribētu padzert kādus sirds vitamīnus vai uztura bagātinātājus, pat ja bijusi fiziskā slodze vai pārpūle. “Cilvēks savā parātā nevar izsvērt, kā viņa organismā trūkst un kas būtu nepieciešams, tāpēc, ja pats izdomā kaut ko lietot, efektu no tā gaidīt nevar, turklāt tad arī atbildība par sekām jāuzņemas pašam. Savukārt, ja preparātu izrakstījis ārsts ar konkrētu mērķi, var sagaidīt vēlamo rezultātu,” piebilst Ilze Zandarte.
Pirms sirds vitamīnu izrakstīšanas ārsts var nosūtīt veikt izmeklējumus. Parasti tās ir asiņu vai urīna analīzes, tāpat tiek noteikts holesterīna līmenis. Pacients tiek ārstēts, ņemot vērā analīžu rezultātus.
Svarīga ir zivju eļļa
Gan Lāsma Četverga, gan Ilze Zandarte uzsver būtisku omega-3 taukskābju nozīmi sirds veselībā. Mūsu ikdienas uzturs ne vienmēr ir pietiekami sabalansēts un nesatur vajadzīgo omega-3 taukskābju daudzumu, tāpēc ieteicams lietot zivju eļļu. Dažādi pētījumi atklāj, ka, regulāri uzņemot zivju eļļā esošās omega-3 taukskābes, pat par 20–45% samazinās mirstība sirds un asinsvadu slimību dēļ.
“Omega-3 taukskābes jeb zivju eļļu vislabāk dzert kursa veidā – vienu mēnesi lietot, pēc tam vienu izlaist,” iesaka ģimenes ārste Lāsma Četverga. “Taču gada tumšākajos mēnešos to varētu darīt arī bez pārtraukuma.”
“Ja man jānosauc viens preparāts, ko no aptiekās pieejamajiem varu ieteikt, tās būtu omega-3 taukskābes,” dakteres Lāsmas Četvergas teikto papildina kardioloģe Ilze Zandarte. “Zivju eļļu var lietot profilaktiski, nenodarot sev nekādu kaitējumu un tajā pašā laikā ar lielu iespējamību uzlabojot sirds veselību. Ja ievēro ieteicamo devu, pārdozēt nevar.”