Foto: SHUTTERSTOCK

Sirds draugs – vilkābele. Receptes sirds slimību ārstēšanai 7

Autors: Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Vilkābele, saukta arī par aso paērkšķi, baltērkšķi, mīkleni, Sibīrijas dadzi, aug mežājos, krūmājos, upju krastmalās – biežāk kā krūms, retāk kā koks. Tāpat kā pīlādzis tā ar saviem oranžsarkanajiem augļiem priecē cilvēkus.

Pavasarī ievāc vilkābeles ziedus, arī lapas, bet visiecienītākie un pieprasītākie ir rudenī ievācamie vilkābeles augļi. Latvijā mūs ar šīm dāvanām pārsvarā apvelta dzeloņainā vilkābele (Crataegus oxyacantha L.) un vienirbuļa vilkābele (Crataegus monogyna Lacq.), bet gan tautas, gan oficiālajā medicīnā ar tikpat labiem panākumiem izmanto arī vēdekļlapu vilkābeles (Crataegus rhipidorhylla syn. C. curvisepala), divirbuļu vilkābeles (Crataegus laevigata) un citu sugu vilkābeļu ziedus, lapas un ogas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vilkābeles augļus ievāc septembrī, oktobrī, kad augļi pilnībā ienākušies. Var žāvēt krāsnī vai siltā telpā, labā laikā arī atklātā vietā ārā. Drogai jābūt oranžā vai tumši sarkanā krāsā, labi izžuvušai.

Foto: SHUTTERSTOCK

Svaigus vilkābeļu augļus ziemai var uzglabāt saldētavā.

Augļi satur miecvielas, olbaltumvielas, piesātinātās un nepiesātinātās taukskābes, saponīnu, emulsīnu, vaskiem un fitosterīniem līdzīgas vielas, glikozi, minerālvielas: kāliju, magniju, kalciju, fosforu, dzelzi, B grupas vitamīnus, C vitamīnu, polifenolus – spēcīgus antioksidantus, šķiedrvielas, pektīnus, kas izvada no organisma radioaktīvos savienojumus, selēnu, kam piemīt pretvēža īpašības un kas palielina organisma imunitāti, sorbītu – daudzvērtīgu cukura spirtu, kas noder cukura diabēta slimniekiem.

Un tas vēl nav viss – vilkābeles sastāva izpēte turpinās. Taču droši zināms, ka vilkābeļu preparāti neizraisa blaknes, tos bez bažām var lietot visi, kam tas nepieciešams. Protams, tas nenozīmē, ka uzreiz var izdzert visu vilkābeles tinktūras pudelīti…

Vilkābele mazina iekaisumus, organisma šūnu saskābšanu, ražo jaunu enerģiju, neļauj sabiezēt asinīm. Pētījumos pierādīts, ka vilkābele par 23% samazina kopējo holesterīnu un par 22% triglicerīdus (bīstamie tauki).

Medicīnā un farmakoloģijā vilkābeli izmanto kopš XIX gadsimta beigām, tātad salīdzinoši nesen, taču augs strauji iekarojis stabilu vietu veselības uzlabošanā, īpaši sirds un asinsvadu veselībai.

Reklāma
Reklāma

Vilkābeles augļus ieteicams lietot arī profilaktiski sirds veselības uzturēšanai.

Ārsts fototerapeits Artūrs Tereško: “Vilkābele ir sirdszālīte. Tās preparāti uzlabo asinsriti visā organismā, bet kur plūst asintiņš – tur ir dzīvība! Klīniski un eksperimentāli pierādīts, ka vilkābeles preparāti paplašina sirds un citus asinsvadus, palēnina sirdsritmu, pastiprina sirds spēku, samazina holesterīna līmeni, tonizē sirds muskuli, palīdz sirdsritma traucējuma gadījumā.

Gadījums no manas prakses. Pie manis atnāca pacients – vīrietis labākajos gados. Pēc infarkta ilgi ārstējies sirdsdarbības traucējumu dēļ, saņēmis ļoti daudz medikamentu, bet tas devis īslaicīgu uzlabošanos. Toties pamazām sabojājis kuņģi un aknas. Tikāmies septembra vidū, un es ieteicu viņam dienā noēst vismaz puskilogramu svaigu vilkābeles augļu, kā arī tos savākt un sakaltēt ziemai. Iedevu dzert arī savu Sirds veselības tēju, kuras sastāvā trešdaļa ir vilkābeles ziedi, un visu kopā liku lietot mēnešiem ilgi. Rezultāts vīrieti pārsteidza – sirdsdarbības ritms normalizējās jau pēc nedēļas un tāds arī palika. Tagad viņš katru pavasari cītīgi vāc vilkābeles ziedus, bet rudenī augļus. Un nekādus citus medikamentus, izņemot aspirīnu, nelieto.

Receptes sirds slimību ārstēšanai

• Ņem 3 ēdamkarotes sasmalcinātu vilkābeles ziedu ar lapām, aplej ar 3 glāzēm verdoša ūdens, ļauj ievilkties 2 stundas. Nokāš, lieto pa pusglāzei 3 reizes dienā.

Vilkābeles ziedu tēja ieteicama arī pie paātrinātas sirdsdarbības, ko izraisījusi vairogdziedzera pastiprināta darbība.

• No svaigiem vilkābeles ziediem pagatavo tinktūru: 50 g ziedu aplej ar 500 ml degvīna, ļauj 7 dienas ievilkties. Lieto pa 20 pilieniem uz ēdamkaroti ūdens 3 reizes dienā pirms ēšanas. Šis līdzeklis noder arī pie nervozitātes, fiziska un garīga noguruma.”

No tautas dziedniecības ieteikumu un recepšu pūra

Foto: SHUTTERSTOCK

Tautas medicīnā vilkābeli jau sen lieto pret augstu asinsspiedienu, artēriju sklerozi, sirdsdarbības traucējumiem – tā sauktajām sirdsklauvēm, paaugstinātu jutīgumu, bezmiegu, kā nomierinošu līdzekli.

• Vilkābeles augļu novārījumu var pagatavot, ņemot 1 ēdamkaroti sasmalcinātu augļu uz 1 glāzi ūdens. Uzvāra, ļauj ievilkties. Dzer pa 1/3–1/2 glāzes 2 vai 3 reizes dienā pirms ēšanas asinsspiediena normalizēšanai un sirdsdarbības uzlabošanai.

• Novārījums pie fiziska un garīga noguruma, nervozitātes: 1 ēdamkaroti vilkābeles augļu aplej ar glāzi verdoša ūdens, ūdens peldē vāra 10–15 minūtes. Pēc tam atstāj, lai atdziest. Gatavo šķidrumu nokāš un dzer pa pusglāzei divreiz dienā – no rīta un vakarā.

• Uzlējums: ēdamkaroti žāvētu augļu vai kaltētu ziedu aplej ar 250 ml verdoša ūdens, 15 minūtes karsē ūdens peldē, tad atdzesē un izkāš. Dzer pa 100 ml divas reizes dienā.

• Izvilkums: 25 g žāvētu augļu aplej ar 100 ml degvīna, 10 dienas nostādina, tad izkāš. Lieto pa 30 pilieniem nelielā ūdens daudzumā 3 reizes dienā pirms ēšanas.

• Augļu uzlējums: 1 ēdamkaroti sasmalcinātu augļu aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, ļauj pāris stundu ievilkties, tad nokāš. Lieto pa 1/2–1/3 glāzes 2–3 reizes dienā pirms ēšanas.

• Augļu tinktūra: 25 g augļu aplej ar 100 ml degvīna vai spirta. Lieto pa 50–60 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas.

• Augļu uzlējums: 20 augļus aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, 15 minūtes ļauj nostāvēties. Lieto ikdienā kā tēju. To var saldināt ar medu vai smiltsērkšķu sulu (ar cukuru).

• Vilkābeles ogas ieteicams lietot arī svaigā veidā – īpaši garšīgas tās ir vēlā rudenī pēc pirmajām salnām. C vitamīna tajās ir daudz vairāk nekā apelsīnos.

• Vilkābeles preparātus lietojot kopā ar ginka preparātiem, uzlabojas skābekļa piegāde galvas smadzenēm un līdz ar to – atmiņa.

• Vilkābeles augļu ekstrakts kopā ar māteres, baldriāna, kreimenes tinktūru labi noder veciem cilvēkiem sirdsdarbības funkcionālu traucējumu gadījumā, sirds muskulatūras stiprināšanai un ritma normalizēšanai, pret neirozēm, kā arī vispārējā stāvokļa uzlabošanai.

• Cilvēkiem, kas sirgst ar funkcionāliem sirds un asinsvadu darbības traucējumiem, kā arī novārgušiem cilvēkiem ieteicams vilkābeļu augļu un auzu pārslu dzēriens, ko pagatavo no nomazgātiem, krāsnī sautētiem augļiem. Tos izberž caur sietu, pieber cukuru un pievieno auzu pārslu novārījumu, ko iegūst, vakarā auzu pārslas pārlejot ar ūdeni, no rīta uzvārot un atdzesējot. Uz 1 kg augļu ņem 100 g cukura, 300 g auzu pārslu un 3 litrus ūdens.

INTERESANTI

• Senajā Grieķijā stiprās koksnes un dzeloņu dēļ vilkābeli sauca par stipro un spēcīgo koku.

• Dienvidķīnā dārzos vilkābelei atvēl pat līdz 40% no visas platības.

• Tiek uzskatīts, ka vilkābele kliedē garlaicību un skumjas.

• Pie mājas iestādīta vilkābele pasargā no ļauniem gariem, zibens un pērkona.

ZINĀŠANAI

Foto: SHUTTERSTOCK


• Ārstniecībai nav ieteicams izmantot vilkābeles, kas audzētas dzīvžogā ceļu tuvumā.

• Vilkābeles augļu drogu var uzglabāt divus gadus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.