Foto – Shutterstock

Sarkano asinsķermenīšu vecums: četri mēneši 0


Tā ir organismam svarīga “transporta” sistēma, kas piegādā skābekli dzīvajiem audiem un izvada atkritumus. Sarkanie asinsķermenīši nolietojas četru mēnešu laikā. Pēc tam aknas izņem visu dzelzi, kas ir nepieciešams veseliem asinsķermenīšiem, atlikušās šūnas tiek iznīcinātas liesā. Ja sarkanie asinsķermenīši tiek zaudēti, organisms cenšas tos atjaunot.

Reklāma
Reklāma

Aknu vecums: pieci mēneši

RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Aknas tiek bagātīgi apgādātas ar asinīm, tām piemīt brīnišķīga spēja atjaunoties. Tas nozīmē, ka šis orgāns var turpināt savu pamatdarbību – izvadīt no ķermeņa kaitīgās vielas un toksīnus. Aptuveni 70% aknu apjoma regulāri “strādā”, bet 90% no tām atjaunojas vidēji divu mēnešu laikā. Ja rodas jautājums, kādēļ pat regulārs dzērājs reizēm spēj uzlabot aknu darbību, tad tas ir tādēļ, ka aknu šūnas dzīvo vidēji 150 dienas. Tiesa, atjaunoties spēj tikai veselas aknu šūnas.

Nagu vecums: seši līdz desmit mēneši

Nagi sastāv no šūnām, kas ir bagātas ar cietu proteīnu – keratīnu. Roku nagi aug par aptuveni 3,4 mm mēnesī, tas ir divreiz ātrāk nekā kāju nagi. Tas nozīmē, ka kāju nagi pilnībā atjaunojas aptuveni desmit mēnešu laikā, bet roku nagi – sešu mēnešu laikā. Arī jauniešu un vīriešu nagi aug ātrāk, iespējams, labākas asins cirkulācijas dēļ.

Matu vecums: trīs līdz seši gadi

CITI ŠOBRĪD LASA

Piedzimstot, mums ir aptuveni 100 000 matu folikulas. Matu vecums ir atkarīgs no garuma, taču vidēji tie aug par vienu centimetru mēnesī. Tipisks augšanas cikls vienam matam ir seši gadi sievietēm un trīs gadi – vīriešiem. Dienā izkrīt apmēram 100 matu. Uzacis un skropstas atjaunojas katrās sešās līdz astoņās nedēļās, bet regulāra uzacu izplūkāšana palēnina atjaunošanās ciklu. Mati uz ķermeņa izaug vidēji par 0,27 mm dienā.

Kaulu vecums: desmit gadi

Kauli pilnībā atjaunojas aptuveni desmit gadu laikā. Novecojušie kauli sadalās šūnās, ko dēvē par osteoklastiem, tos aizvieto kaulaudus būvējošās šūnas jeb osteoblasti. Veco un jauno šūnu “maisījums” kaulos ir atkarīgs no vecuma un veselības stāvokļa, piemēram, līdz ar gadiem atjaunošanās notiek lēnāk, kauli kļūst plānāki.

Tauku vecums: desmit gadi

Gadā pieaugušam cilvēkam atjaunojas aptuveni 10% tauku šūnu, proti, tās pilnībā nomainās vidēji desmit gados.

Sirds vecums: divdesmit gadu

Vēl nesen tika uzskatīts, ka sirds šūnas neatjaunojas. Taču Ņujorkas medicīnas koledžas pētnieki ir atklājuši, ka to faktiski visu laiku papildina un atjauno cilmes šūnas, tādējādi sirds šūnas cilvēka dzīves laikā atjaunojas trīs līdz četras reizes. Citi pētījumi liecina, ka ik gadu atjaunojas aptuveni 0,5-1% sirds šūnu.

Smadzeņu vecums: atbilst jūsu vecumam

Cilvēkam piedzimstot, smadzenes veido aptuveni 100 miljardu neironu šūnu. Lielākā daļa neironu, piemēram, smadzeņu garoza, kas regulē atmiņu, domas, valodu, uzmanību un apziņu, neatjaunojas. Šūnu zaudēšana ir viens no iemesliem, kādēļ galvas traumas ir tik postošas un vecumdienās mūs piemeklē demence. Tiesa, atjaunojas tā smadzeņu daļa, kas atbild par smaržu sajūtu, un hipokamps, kas atbild par mācīšanos.

Acu vecums: atbilst jūsu vecumam

Acis ir viena no retajām ķermeņa daļām, kura šūnas cilvēka dzīves laikā īsti nemainās. Regulāri atjaunojas vienīgi radzene – caurspīdīgais virsējais slānis. Radzenei jābūt gludai, lai cilvēks varētu koncentrēt skatienu, tieši tādēļ tā atjaunojas aptuveni divdesmit četru stundu laikā. Acs lēca dzīves laikā zaudē elastību, tādēļ vecumā ir grūti fokusēt skatienu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.