Sirdī ievietoja kameru…Spānijā pirmo reizi pusaudžu sirds ķirurģijā izmantotas robotizētas tehnoloģijas 4
Divu Barselonas slimnīcu mediķi, operējot divus pusaudžus ar iedzimtiem sirdsdarbības traucējumiem, pirmo reizi izmantojuši modernizētas robotizētas metodes – ķirurģiskus instrumentus, tā vēstīja ārzemju medijs “Euronews”.
Pirmdien, 8.aprīlī, ārsti no divām dažādām Barselonas slimnīcām, izmantojot šo vismodernāko robotizēto tehnoloģiju, izoperējuši divus pusaudžus, kuri cieš no sirds koronārās slimības.
Līdz šim šāda veida procedūras jaunajiem pacientiem bija saistītas ar krūšu kurvja atvēršanu. Pretstata tām robotizētā sirds ķirurģija ir mazāk invazīva, samazinot pēcoperācijas atveseļošanās laiku un arī neatstājot būtiskas paliekošas estētiskas pēdas bērnu ķermenī. Ārsti izdara nelielus iegriezumus pacienta krūškurvī, caur kuriem pacienta sirdī tiek ievietota kamera, tādējādi nodrošinot ķirurģiskās zonas pārredzamību un to, kādi instrumenti ir nepieciešami operācijas veikšanai.
Pagājušajā gadā spāņu ārsti veica arī pasaulē pirmo plaušu transplantāciju, ko pilnībā veica robots, nedeformējot pacienta ribas.
Sirds koronārās slimība (coronary heart disease/CHD) attiecas uz vienu vai vairākām sirds struktūras problēmām, kas rodas vēl pirms dzimšanas. Šīs novirzes jaundzimušajiem rodas, ja sirds vai asinsvadi mātes dzemdē nav izveidojušies pareizi.
Sirds koronārās slimība ir viens no visbiežāk diagnosticētajiem iedzimtajiem (t.i., ka pastāv no dzimšanas) traucējumiem, kas skar aptuveni 1 procentu no dzīvi dzimušajiem visā pasaulē. Viena no iedzimtu sirdskaišu pirmajām pazīmēm var būt ātra sirdsdarbība, bet iespējamās komplikācijas var būt sirds mazspēja, infekcijas, aritmijas, lēnāka augšana un attīstība, kā arī garīgās veselības traucējumi, raksta “Euronews”.
Robotizētās sirds operācijas var veikt bērniem, tiem sasniedzot konkrētu vecumu, jo šajās operācijās iesaistītie instrumenti sākotnēji tika paredzēti pieaugušajiem. Veiksmīgas ķirurģiskās iejaukšanās gadījumā bieži vien var atjaunot lielāko daļu sirds funkciju vai pat visas sirds normālu darbību.
Slimnīcās “Sant Joan de Déu Barcelona” un “Hospital Clínic Barcelona” strādājošie ārsti saka, ka iedzimto sirds slimību centrs ir izveidots ar mērķi nodrošināt vienotu aprūpi ar iedzimtām sirds anomālijām sirgstošajiem bērniem. 23 profesionāļu komandā ir sirds un asinsvadu ķirurgi, kardiologi, pediatri un anesteziologi. Viņi uzskata, ka centrs dos iespēju “paplašināt robotizētu ķirurģisko metožu izmantošanu bērnu ķirurģijā”, kuras līdz šim pamatā tikušas izmantots vien pieaugušo ķirurģijā, tā teikts paziņojumā.
Līdz šim jaunajā apvienotajā centrā kopumā operēti pieci bērni. Pirmajam operētajam bērnam, kurš bija tikai 6 gadus vecs, tika izgriezts sirds audzējs.