Foto-LETA

Sīpolu muša lilijās 0

“Pagājušajā rudenī iestādīju lilijas, tagad visi sīpoli pilni ar mazām, baltām mušiņām. Arī virs zemes tādas lido. Ko darīt? Vai zeme būtu ar kaut ko jāapstrādā?” 
Aina Alojā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Acīmredzot iepriekšējos gados augsnē auguši sīpoli vai narcises, ko inficējusi sīpolu muša. Tas ir ļoti izplatīts kaitēklis, kas galvenokārt uzklūp narcisēm, ēdamajiem sīpoliem, retāk hiacintēm, lilijām, tulpēm. Izlido ķiršu un pieneņu ziedēšanas laikā, apmēram divas nedēļas barojas uz ziediem, tad dēj olas uz augu lapu pamatnēm vai uz augsnes lapu tuvumā. Kāpuri iegraužas sīpolā, inficēto sīpolu lapas dzeltē un augi iznīkst. Jūlija beigās izlido otrā paaudze. Augsnē pārziemo pieauguši kāpuri, pavasarī tie iekūņojas, un pēc 2 – 3 nedēļām no kūniņām izlido mušas. Daudzgadīgās kultūras parasti veicina kaitēkļu savairošanos, jo tie saglabājas neizraktajos sīpolos. Izplatās ar inficētu stādāmo materiālu.

Gan kaitēkļu, gan slimību attīstības un izplatības ierobežošanā liela nozīme ir audzēšanas vietas un kultūraugu maiņai. Sīpolu mušu izķeršanai maija beigās un jūnija sākumā izliek dzeltenos līmes vairogus 4 – 5 m attālumā citu no cita. Inficētos augus nedrīkst kompostēt, tos izrok un sadedzina. Izmanto veselu stādmateriālu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.