“Lejas AR” laukos pērn novāca vairāk nekā 300 tonnas sīpolu. Nīderlandē gan vācot līdz 40 t/ha, tomēr svarīga ir arī novāktās ražas aprēķina metodika. “Jāskatās, vai to rēķina no reālā hektāra, ieskaitot laukmalas, vai arī pēc viena kvadrātmetra. Mums Latvijā ir atšķirīgi no Nīderlandes dabas apstākļi, tomēr arī mēs atsevišķos laukos esam vākuši 35 tonnas lielu ražu,” stāsta Agris. Aptuveni 20% no saimniecībā audzētajiem sīpoliem pārdod citās valstīs, tostarp Igaunijā un Lietuvā. 1
Sīpolu ražas vākšana saimniecībā notiek aptuveni trīs mēnešus. Šajā gadā pirmo reizi sīksīpolus iestādīja 5. maijā – desmit dienas vēlāk nekā jebkad agrāk. Pirms augsnes kultivēšanas augsnē iestrādā komplekso mēslojumu. Sīpolu stādāmo mašīnu Agris ir izveidojis pats, kā viņš saka, “uz krievu sīpolu sējmašīnas bāzes”. Nav svarīgi, kā sīpols iekrīt vadziņā, tas augs, dzīs saknes arī tad, ja atradīsies virszemē, nevis 3 – 5 cm dziļumā. Tiesa gan, ja neuznāks salna.
Uz stādāmās mašīnas darbojas divi strādnieki. “Mēs pērn veicām nitrātu analīzes. Mūsu sīpoliem to īpatsvars bija desmit reižu mazāks, nekā pieļaujamā norma,” atklāj Ilze. Saimniecībā īsteno integrēto audzēšanu, kas ir obligāts nosacījums valsts un ES atbalsta saņemšanai. No kopējām izmaksām vislielāko īpatsvaru veido sēkla – 30 – 35%. Darba spēka izmaksu īpatsvars ir 20%, pārējo daļu – minerālmēsli, degviela, augu aizsardzības līdzekļi un transports. Lielākā daļa zemes pieder saimniekiem, tomēr, lai sīpolus stādītu piemērotā augsnē, lai nerastos problēmas ar augu seku, ar kaimiņiem platības tiek mainītas. Sīpolus vienā vietā var stādīt ne ilgāk kā divus trīs gadus. Ja šo nosacījumu neievēro, tad jācīnās ar slimībām un nezālēm, kuras ar indēm apkarot vairs nevar.
Sīpoli ir nogatavojušies vienu nedēļu pēc tam, kad to laksti saguļ uz augsnes, atklāj saimnieki. Tomēr saimniecībā nu jau kādu laiku uz lauka rosās palīgi. Iemesls ir tirgus pieprasījums, kas tūlītējam patēriņam liek vākt vēl negatavu ražu. Tajā mazo, nestandarta sīpolu īpatsvars ir vidēji 15%, vēlāk labākajā gadījumā tas samazinoties līdz 5 – 7%. No agrās vākšanas ir arī labums – saimniecībā sāk ienākt nauda. “Visu gadu ir jādzīvo no tā, ko saņemam četros mēnešos,” teic Agris.